yavaş pişirici önerisi

bu slow cooker dedikleri şeye son zamanlarda baya bir kafayı taktım. 8-10 saatte falan pişiriyormuş Amerika'da çok yaygınmış(crock pot). özellikle bunda pişen etler, tavuklar çok lezzetli oluyormuş. başka şekilde pişmişleri beğenmeyeceksiniz falan diyorlar. ben de böyle etleri tel tel ayrılan kuzu incik falan yapmak istiyorum, evde döküm tavada bonfile harici düzgün lezzetli etler pişiremiyorum. birde sabah başlat akşam işten eve gelince yemeğin hazır süper kolaylık vs. diyorlar.

sinbonun, kokmazın falan var ama nesine dikkat edeyim hiç bilemedim. ayrıca redmond'un şöyle cafcaflı multicook şeklinde pişiricileri var gönlüm bunlara kayıyor ama çok mu gereksiz karar veremedim.
multicooker.com

öte yandan şöyle endişelerim var;
En önemlisi evde bu kendi kendine çalışırken yangın tehlikesi olur mu, evde kedim var çünkü onu kesinlikle riske atmak istemiyorum Allah korusun.
ikincisi de bunlar 8 saatte falan düşük ısıda pişirince etlerdeki ölmesi gereken şeyler (bakteri mi neyse artık) ölmüyor falan demiş bazıları ya da çok uzun pişirdiği için vitamini minerali ölüyor demişler.

kullanan varsa öneri alabilir miyim ya da bilgi sahibi olan kişiler aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler.

düdüklü tencere diyeydin coşardık

  • mirty  (27.03.17 21:52:09)
düdüklü kurtarmıyor malesef :(

  • yue  (27.03.17 22:32:50)
biz bunu biraz arastirdik sonucta olmemesi gereken vitaminleri olduruyor diye almadik ama bu saglikli beslenme ile ilgili olan kisiler cok ovuyor. Yangin tehlikesi kesinlikle yok bildigim kadariyla, millet ise giderken takip donunce pismis yemek buluyor.

  • kassiopeia  (28.03.17 00:31:49)
redditte bununla ilgili bir başlığa yazmıştım. her malzemenin ayrı tadı, dokusu olmalı değil mi a dostlar bu crock potlar siz 'murican kardişlerimize tatsız tuzsuz karışımlar vermiyor mu demiştim? adam evet öyle her şeyi random içine atıyoruz döndüğümüzde yemek olmuş oluyor tatlar belirgin değil demişti. dostum bundan çıkan yemekler kesin etli sebzeli suyumsu çorba gibi bir şeydir. ortalama bir türk için iş yapmaz bence. uzun işten sonra gelen amerikalı için uygun olabilir. yangın falan olmaz bu arada korkma. hepsinin sıcaklık ve zaman ayarı var sanırım

  • glamdr1ng  (28.03.17 00:37:28 ~ 00:38:10)
kassiopeia
teşekkürler, aynen instagramda takip ettiğim sağlıklı beslenmeye düşkün kişiler hep tavsiye ediyor. ben de onlardan özendim zaten. kemik sularını falanda bunda hazırlıyorlar o kadar uzun sürede kolajen anca suya geçiyormuş vs.

  • yue  (28.03.17 10:16:11)
glamdr1ng
ya kullananlarda tam tersi böyle et yememişsinizdir diyor çok özendim ya youtubeda falan çok güzel tarifler var kaburga vs. etler lif lif ayrılıyor youtu.be ben tencerede yapınca böyle olmuyor. sert oluyor.

  • yue  (28.03.17 10:21:23)
Bunu ben de gördüm nette. En büyük avantaj, özellikle kırmızı ette yüksek ısıda ortaya çıkan karsinojenlerin miktarı azalacaktır bununla pişirince. Kemik suyu için de mantıklı olabilir, evet. Denemek lazım.

  • arnold schwarzeneger  (28.03.17 10:28:52)
@arnold evet bende onu düşündüm. evde döküm tavada bonfileyi coss coss pişiriyoruz ama aslında yüksek ısıda eti mühürlemmek pek sağlıklı değil diyorlar. birde ben hamilelikten dolayı içi pembe bırakamıyorum artık nolur nolmaz tavayla birlikte yine yüksek ısıda fırına sürüyorum dışı yanmasa bile iyice kararıyor. gerçi onun lezzeti de ayrıda sürekli böyle yemektende sıkıldık. eti başka türlü lezzetli pişiremiyoruz. elektrikli ızgaramız var o da aynı şeye geliyor.

  • yue  (28.03.17 10:51:47 ~ 10:51:59)
Bunda kemikli et haşlama çok güzel olabilir. Kuzu gerdan mesela. Ya da dana kuyruk.

Ayrıca direkt eti yakmayayım diyorsan, bir de şunu dene;

www.youtube.com

(bkz: reklamlar)
  • arnold schwarzeneger  (28.03.17 10:56:16)
arnold eyvallah abone olurum :) işte olduğum için sesli dinleyemedim eve geçince izlerim akşam. benzer şekilde dana pirzola denedim beceremedim sanırım ben biraz sert olmuştu.

  • yue  (28.03.17 11:33:36 ~ 17:25:43)
çokta anlamadım ama sanırım vitaminler ölmüyormuş şuralarda açıklamışlar
www.drweil.com
www.quora.com
  • yue  (28.03.17 17:25:21)
Dana pirzola fırında olacaksa yine mühürleme istiyor bu arada. Ya da çok uzun pişecek. Üstünü kapatıp fırınla, son 10-15 dk açıp üstünü az kızart.

  • arnold schwarzeneger  (29.03.17 09:51:20)
arnold
aboneymişim ben zaten sana ig den takip ettiğim zaman eklemişim herhalde ^_^
sen güzel et suyuyla pişirmişsin ben internetteki salçalı pirzola tarifinden yapmıştım az sulu muhtemelen o yüzden sert oldu. bir daha da öyle fırında pişirmeli denemedim zaten. böyle odun fırınında kuzu incik falan yapıyorlar etler lif lif ayrılıyor kemiğin iliğini hüüp diye çekiyorsun içine ya canım öyle şeyler istiyor kaç haftadır, ete aşeriyorum resmen :D

peki şey diyorlar biliyor musun; zeytinyağı hindistan cevizi yağı vs. gibi yağları 160 derecenin üzerinde pişirmeyin kansorejen maddeler açığa çıkıyor ghee-sade yağ kullanın diyorlar. tereyağı 140 derecede falan yanıyormuş herhalde daha düşükmüş dayanımı.

birde kemik suyunu kaç saatte yapıyorsun ben şu multicookerı alacak gibiyim max. 8 saat diyor slow cooker programı. yeterli olur mu sence? 15 saatte yapan da var kemik suyunu doğrusu ne bilemedim.
  • yue  (29.03.17 18:58:15 ~ 18:59:31)