Hoop Karsrail

Evet, başlıktan her şey anlaşılıyor bence. Yarın iki kadın olarak ankaradan karsa doğu ekspresi ile yolculuk yapacağız. 29unda karsta olacağız, o akşam için bir otelde rezervasyonumuzu yaptırdım. 2 saat içinde vermiş olduğumuz bir karar olduğu için oldukça fikirsiz ve hazırlıksızız. Soruyorum şimdi: NE YAPMALIYIZ?

Ben 40 ltlik sırt çantamı almak istiyorum öncelikle. Çok büyük kaçmaz di mi?
Yiyecek içecek giyecek ne alalım nerede ne yapalım lütfen herkes bildiklerini yazsın. Ben de blogları okumaya başlıyorum şimdi.
Bir liste oluşturduktan sonra markete yollanacağım. :)

İnterrail facebook grubunda trendeki restoran kisminin tadilatta olduğu gibi birşey yazılmıştı, erzurumdan geçerken hatta istasyona ısmarlayıp oradan almışlar.

Bulursam editlerim :)
  • Northern Mariner  (27.03.17 17:37:29)
Buyurun başlayın okumaya:

www.bizevdeyokuz.com
  • teknikekip  (27.03.17 17:49:32)
40 litrelik çanta büyük kaçar. Kars'ta pek bir şey yok ya. Kars Kalesi'ne çıkın ve mutlaka çay için. Normalde pek çay içmeyen ben, orada üç dört bardak çay içmiştim. Şehir merkezine yakın bir konumda Havariler Kilisesi var. Gitmişken görün. Kars Kalesi'nin arka tarafında Kafkas Üniversitesi Devlet Konservatuvarı var. Önünden Kars Çayı akar. Doğal çevresi güzeldir.

  • dissendium  (27.03.17 18:21:35 ~ 18:23:09)
Ani'ye kesinlikle gidin. Çıldır'a gidememiştik biz zaman olmadığı için ama orası da görülmesi gereken bi yer. Ani haraberlerine giden il özel idaresinin servisi var, gidiş dönüş 14tl'ydi. Çıldır için taksicilere mecbur kalabilirsiniz.

  • lalu  (27.03.17 18:36:18)
canta aslinda biraz sizin ihtiyaciniza bagli. ne kadar kalacaksiniz vs vs gibi seylerle cok ilgisi var. trenin yemekli vagonunda kahvalti yaptik herhangi bir tadilat yoktu ama belki yemek icin ayni sey gecerli degildir. biz yemegi disardan soyledik (erzurum - cag kebabi). cok guzel bir karar vermissiniz kesinlikle cok eglenceli bi deneyim olacagindan emin olabilirsin. yaslari bilmiyorum ama bizim gidisimizde cok fazla 20-25 yas civari insan vardi onlarla da arkadas olabilirsiniz sizde de olursa.

biz yiyecek icecegimizi yanimiza almistik meyve kuruyemis hamurisleri filan. biraz da bundan sanirim ihtiyac duymadik yemek vagonuna. icki konusunda hic sorun yasamadik, konduktor gordu hatta saraplarimizi ama herhangi bir sorun yaratmadi.

bu aradakusetli vagondan alacaksaniz 2 kisilik yer alirsaniz odanizi seyahat boyunca yavancilarla paylasmak zoruda kalabilirsiniz. yatakli vagondan yer alamadiysaniz kusetlilerin 4unu de almanizi tavsiye ederim. tabi butcenizi bilemiyorum ama siz mukayese edersiniz orasini da.

kars icin 2 3 gun yeterli olur vaktinizin limitine de bagli olarak. biz sabah erkenden ani harabelerine gittik. ogleden sonra da (gun batimina denk gelecek sekilde) cildir golundeydik. kars merkez icin de yarim gun yeter ama yayarak keyfiyle gezmek isterseniz bir tam gun de guzel olur. kars kalesi ve ruslardan kalan eski (ve maalesef bakimsiz) binalar haric pek bir sey yok merkezde.

biz araba kiralamistik ani harabeleri ve cildir golune gitmek icin f/p acisindan en makulu oyleydi ama biz 6 kisiydik. 2 kisi icin pahali olur araba kiralama. taksi, servis vs. hakkinda pek bilgim yok o konuda yorum yapamiycam bu nedenle.

kaz etini deneyin diyeceklerdir mutlaka, deneyin tabii oralara kadar gitmisken eksik kalmasin. ama cok tuzlu bir et, damak tadina bagli tabii boyle seyler ama yine de beklentiyi cok yuksek tutmamakta fayda var derim.

son olarak, biletinizi hala almadiysaniz gec kalmis olabilirsiniz, ya da bizim sectigimiz donem sebebiyle (somestr tatili) cok kalabalilti tren ve satisa ciktigi gun bitmisti tum biletler. yine de umudunuzu kaybetmeden biletleri takip edin derim cunku son ana kadar iptaller olabiliyor ve bazen de tcdd ek vagon ekleyebiliyor.

soyleyeceklerim bu kadar :) mobilden yaziyorum, dikkat etmeye calistim ama yazim hatasi varsa affola.
  • in vino veritas  (27.03.17 20:18:36)
Erzurumda duracaksanız yardım ederiz.

  • intihar etsem de kendime gelsem  (27.03.17 22:31:45)
@herkes çok teşekkür ederim. :)

aslında karstan sonra ne yapacağımız belli değildi. ama yine ani bir kararla erzuruma geçme kararı aldık. sanıyorum cumaya kadar karsı gezeceğiz, bu sırada da hepinizin tavsiyelerini tekrar tekrar okuyup atlamamaya çalışacağım. <3 bir erzurumlu olarak erzurumu ben tanıtıcam iki arkadaşıma. hayırlısı. :)
  • okuyamıyom ben ya  (28.03.17 00:36:11)