kedide egzama ve mama seçimi

merhaba

iki kedim var. birinde egzama başladı. veteriner hekim basit bir şey olduğunu söyledi, yediği mamayla ilgiliymiş. oysa ki hep çok kaliteli diye bildiğimiz pro plan markanın somonlu mamasını veririm, bikaç ayda bir de royal canin tavuklu mama veriyorum çok seviyorlar diye. ama kaliteli mama da yese bazen olabiliyormuş.

neyse, veteriner bir iğne yaptı ve alerjik mamaya geçmem gerektiğini söyledi. iki mama önerdi.
biri royal canin hypoallergenic
diğeri hills z/d food sensitivities

bunlar haliyle pahalı mamalar. petshoplarda ya da internette de bulunmuyorlar, sadece veterinerler satıyor. veterinere de sormayı unuttum, ben bundan sonra hep mi bu mamaları vereceğim kedilere? kedisi egzama geçirenler ya da veterinerler yardımcı olabilir mi?

uzun bir süre sensitive mama kullanmanız faydalı olacaktır. Evet pahalı bir mama ancak çözümünü bu. Alerjik durumlarda bazen glüten alerjisi vs oluyor o zaman glüten free namazlarda çözüm olabiliyor. Zaten onlar da pahalı. Dilerseniz raw düet uygulayabilirsiniz. O da mama ile hemen hemen aynı ücrete denk gelir belki www.m.webmd.com bu linkten ve buna benzer linklerden bu detaya bakilabilir.

  • kedimbitmis  (27.03.17 18:14:29)
mama bitene kadar kullanın. düzelecektir. ilk kez yediğinde midesine dokunabilir isterseniz ilk bikaç gün eski mamasıyla karıştırarak verin alışsın.
bu egzama benimkinde de oluyo. son 3 senedir falan genelde şubat sonu mart başı gibi tekrarlıyo. kafasına yakalık takıp alerjik mamaya geçiyoruz biz de. zaten ciltleri çok hızlı iyileştiği için çabuk etkisini gösteriyo geçiyo 15-20 günde.

  • miss magara kadini  (27.03.17 18:38:52)
egzema konusunda bilgim yok ancak ben zaten proplanı ve royal canini kaliteli mama değil diye biliyorum. tamam market maması ya da bir whiskas kadar kötü değilmiş ama kaliteli sınıfında da değilmiş. bunların içerikleri o kadar iyi değilmiş ama kar marjı yüksek mamalarmış o yüzden veterinerler önerip satıyorlarmış. Kaliteli bildiğim acana, hills, N&D var. sırf bu yüzden royal caninden N&D ye geçtim.

alerjik kedisi olan 'kedili bir hayat' diye bir blogger vardı onun mama içerikleriyle ilgili baya ayrıntılı yazıları vardı bir araştır derim.
  • yue  (27.03.17 19:02:51)
benim siyam kedim de yaşadı bunu malesef. kulaklarındaki tüyler dökülüyordu mantar sandılar ama değil işte, tavuklu mama yiyince oluyor. artık iyice hassaslaştı hatta, tavuklu mama yiyince direkt kusuyor.

lavital alabilirsiniz deniz ürünlü, hills veya alice de olabilir.
  • mutlusismankedi2015  (27.03.17 20:05:16)
ben bu arada veterinere gittim sordum. egzama geçtikten sonra eski mamaya dönseniz belki egzama tekrarlamayabilir ama bunlar çok daha iyi mamalar, ben bunlara devam etmenizi öneririm dedi. buna sizin tavsiyeleriniz de eklenince şimdilik bu mamalara devam etmeye karar verdim. belki daha sonra n&d'yi de denerim.

acana hakkında bi yerlerden şey okudum, protein oranı çok yüksekmiş, böbrek rahatsızlıkları ve idrar yollarında kristalleşme yapabiliyormuş. ama doğruluğunu bilemem tabi.

fiyatlarını da yazmak istiyorum belki bir merak eden çıkar. internette hiç fiyat bilgisi yok çünkü

royal canin hypoallergenic 2,5 kg 109 tl
hills z/d food sensitivities 2 kg 134 tl
  • istanbul kanatlarimin altinda  (27.03.17 20:09:26)
istanbul kanatlarimin altinda onu ben de gördüm ama kısır kediler için. zaten acananın kısırlaştırılmış versiyonu yok, düz alıp verenlerde sorun olmuş. kendi kedimde de en çok korktuğum bu olduğundan kısır olduğ için düşük tahıllı kısırlaştırılmış serisinden alıyorum N&D'nin. ayrıca kedinin sadece tavuk vs. değil tahıla da alerjisi olabilir onu da değerlendir derim. royal canin yüksek tahıl içerikli benim bildiğim.

  • yue  (28.03.17 12:03:41)
Bence egzamalı insanların beslenmesini bir deneyin kedide, sonuçta fizyolojimiz aynı :(

  • humblebirth  (28.03.17 12:29:16)