Aleviler ile ilgili bir soru

Bilmediğimden soruyorum, gerçekten merak ettim:

1 - alevilik bir din mi yoksa mezhep mi?

cevap din değilse aşağıdaki sorulara da cevap arıyorum:

2 - aleviler namaz kılıyor mu? kılmıyorlarsa kuran'a inanıyorlar mı?. inanıyorlarsa o halde neden namaz kılmıyorlar?

uyarı: kimsenin dini beni ilgilendirmez, ben sistemi merak ediyorum, gerginlik yaratacak cevap yazmayın.

1) mezheb
2) kimisi kılar, kimisi kılmaz. hz. ali namaz kılarken öldürüldüğü için bir kısmı kılmaz. kitapları kuran'dır.

  • bellbane  (27.03.17 02:20:24 ~ 02:20:35)
1. Bence aleviler mezhep olmasının yanında bunu bir kültür (dini kültür) olarak görüyor. Adam ateistim diyor fakat alevi orucu tutuyor.

2. İbadethane olarak cem evleri var ve bildiğimiz namaz ritüeli yok sanırım (kılanları vardır illaki). Kitapları kuran evet.
  • filipis  (27.03.17 02:48:07)
1- kimileri mezhep olarak yorumluyor, kimileri @filips'in dediği gibi aleviyim fakat müslüman değilim diyor ve aleviliğin içerisindeki kültürel ve ahlaki metotları kendisine düstur ediniyor, kimileri dinler üstü bir oluşum olarak yorumluyor.

2- aleviler genel olarak namaz kılmaz fakat kılanlar da mutlaka mevcut. sünnilerde de namaz kılan olduğu gibi kılmayan kesimin oranı da bir hayli fazla. camide cemaatle namaz kılmak gibi cem evlerinde de cem yapılıyor.

ayrıca İslam inancına göre namaz kılmıyor olmak Kur'an'a inanmıyor olmak manasına gelmiyor. İslam dairesi içinde olabilmenin şartı, Kur'an'ın içindeki hakikatleri kabul etmektir. bir kişi namazın farz olduğunu kabul ederse fakat kılmaz ise yalnızca günahkar olur.(sair hükümleri bu misale kıyas edebilirsin)

kafana takılan farklı detayları da özelden sorabilirsin.
  • sylr  (27.03.17 03:01:43)
Şuan namaz kılmak denince aklına gelen şeyi düşün, sonra da kuran da namazı düşün.. aleviler namazın o şekilde kılınmadığını rüku secdenin abdestin kuranda yazdığını ama bu şekilde belli bir akışı olmadığını söyler ki zaten öyledir. Önce bu dua sonra şu dua yok böyle bir şey. Bu zaten işin maneviyetını yokeder zaten. Emevi döneminin eseri bunlar iyi araştır. Aleviler kuranda yazan her şeyi yapar, her şeyden meshuldur, haa kimi şu sebepten bunu yapmam vs diyebilir yorumlayamam doğru yanlış diye ama kuranda yazan her şey alevilikte de geçerlidir, sana düşen farklı yaptıkları söylenen şeylerin gerçekten farklı mı yapıldığını iki yönlü araştırmak. Tabi bunu yaparken aleviliğin yukarıda da bahsedildiği gibi mezhebe ek olarak kültürel bir yönünün eski geleneklere sahip olduğunu unutma, bundan bağımsız araştırma.

  • patos64  (27.03.17 07:40:29)
Valla bizim bir alevi arkadaş vardı 5 vakit namaz kılıp 30 gün ramazanda orucunu tutuyordu.

  • nedendir bilinmez  (27.03.17 09:46:39)
@patos, neden oruç tutmuyorlar peki? benim tanıdığım alevilerin yüzde 95'i oruç ve namaz işine girmezdi.

  • cekilmis gayfe  (27.03.17 10:34:31)
çok bilgim yok ama ünide alevi bir arkadaşım olmuştu Hataylı. onlar Arap alevisiymiş bana öyle demişti, ailesiyle falan telefonda hep arapça konuşuyordu. çok güzel Kuran okurdu namazlarını hiç aksatmazdı hatta sayesinde Kadir gecesinde camiye gitmişliğim vardır. Ramazanda oruç tutuyordu tabii ki. Cem evine gitmiyordu ama.

  • yue  (27.03.17 11:37:16)
Alevilikte namaz kılmak da vardır oruç tutmak da, hatta Alevilikte Muharrem orucu adı altında ekstra oruç da tutulur. Namaz kılmayan oruç tutmayan Alevi, bu kolayına geldiği için bunları yok sayıyordur ama Alevileri genel olarak ya da yüzde vererek oruç tutmaz namaz kılmaz diyerek stereotipleştirmek doğru değildir. Bu yapıldığında iş ötekileştirmeye ayrıştırmaya hatta gizliden gizliye Alevi düşmanlğına girer ki, bu da cehaletin en belirleyici özelliğidir. Benim çevremdeki Sünnilerin de %99'u namaz kılmaz oruç tutmaz, o zaman Sünniler de namaz kılmaz oruç tutmaz diyelim? Bu ne kadar yanlışsa, Aleviler oruç tutmaz namaz kılmaz demek de o kadar yanlıştır.

  • angelus  (27.03.17 12:56:40)
@angelus ben niye ötekileştireyim kardeş ben hristiyanım zaten. ben gözlemimi söylüyorum, no offence

  • cekilmis gayfe  (27.03.17 14:25:47)