bir sosyopatın bütün karakteristik özelliklerini taşıyan birini

sosyopat olarak sınıflandırmaktan bizi alıkoyan şey nedir? diplomamızın olmaması mı? peki diplomalı biri(sanırım psikolog oluyor bu kişi) bizden farklı olarak nelere bakacak ve inceleyecek? meraktan soruyorum aslında yani öğrenmek amaçlı yoksa bu düşüncemi destekleme çabam yok.

Eylemlerin nedenleri önemli. Bir sosyopat canı istediği için hırsızlık yapabilir. Başka biri karnı aç olduğu için hırsızlık yapmıştır. Bu durumda ona sosyopat diyemeyiz. Biri çok sıkışınca kendini kurtarmak için yalan söyler. Bir sosyopat kendine fayda sağlayacak her durumda yalan söyleyebilir. Kişinin hedeflediği şeyler önemli. Olayların arka planını bilmediğimiz için birini kafamıza göre sınıflandırmamız gerçekçi olmaz.

  • dissendium  (26.03.17 22:30:01 ~ 22:35:48)
bir sosyopata doğru teşhis koymak diplomalı biri (psikiyatr oluyor bu kişi) için bile çok zordur.

şimdi aklıma geldi, bir psikiyatristin gizli defteri mi ne o meşhur kitapta bir vaka vardı. adamın biri psikolog olan karısını terapiye ihtiyacı olduğuna ikna edip psikiyatriste getiriyordu. ciddi bir zaman sonra adamın başka bir ailesi ve hayatı da olan bir antisosyal olduğu ortaya çıkıyordu. ve bu tamamen tesadüfi bir biçimde (diğer karısının adamın cebinde psikiyatristin kartını bulup gelmesiyle) ortaya çıkıyordu.

sen burdan düşün artık sosyopata teşhis koymanın kolaylığını :)
  • otonomo  (26.03.17 22:33:47 ~ 27.03.17 03:20:10)