Bir ilk insanı alıp buraya getirsek?

ilk insandan kastım ne bilmiyorum. mağara resmi yapılan dönemi kastettiğimi farz edelim.

oradaki 10 yaşındaki bir çocuğu alıp güünümüze getirsek, normal hayata uyum sağlayabilir mi acaba?
bizim gibi telefon, bilgisayar kullanıp okula gideiblir mi?

edit: peki doğduğu gibi gelse?

çocuklar daha çabuk adapte oluyorlar yeni ortamlara. biraz zaman alsa da bence her şeyi öğrenebilir.

  • dedim ben sana  (24.03.17 21:07:25)
Bırak ilk insanı, günümüzde doğup vahşi hayatta kendi kendine (hayvanlarla beraber) yetişen çocuklar bile insan içine dönünce büyük çoğunlukla uyum sağlayamıyor. İletişim açısından insanlarla beraber olmak daha kolay adaptasyon sağlar belki ama çok kolay olacağını sanmıyorum.
en.m.wikipedia.org

  • baba jo  (24.03.17 21:15:55)
Simdi magara resmi falan dedigin icin 50 bin yildan daha yakin bir donemden bahsettigini varsayiyorum. O vatandaslarla bizim aramizda biyolojik donanim acisindan pek fark yok -sapiens'ten bahsediyoruz. Dolayisiyla yeni dogmus bir bebegi alir getirirsen, buradaki yeni dogmus bir bebekten farki olmayacaktir.

Lakin 10 yas bayagi problem olabilir. Bugun on yasinda bir cocugu dil bilmedigi baska bir ulkeye gotursen bile problem yasayabilir.
  • evrim halkasi  (24.03.17 21:34:58)
telefon bilgisayar öğrenilir ama o zamanlardan bu zamana insan beyni neler neler sakladı ve aktardı. bazı korku duyguları, refleksleri gelişmemiş olacak diye düşünüyorum. Lob lob, kıvrım kıvrım beynimiz atalarımızdan yadigar ama kaç kuşağın emeği var.

  • fallopian  (24.03.17 21:38:20)
Onun yaşadığı dünyada sen yaşayamazsın muhtemelen. Cennet bahçelerinden tutup getirmiyorsun. Vahşi doğada 10 yıl koşturup hayatta kalabilen bir insan evladı getirdiğin. Sosyal hayatı da vardır mutlaka. Belki ürekek kalabilir belki kabuslu geceler onu bekler ama uyum sağlar.

  • kargn  (24.03.17 21:40:05)
peki bu çocuk doğduğu gibi gelse günümüze?

  • tchuck  (24.03.17 21:56:28)
Dogdugu gibi gelse adapte olur bence. Belki saglik acisindan problem yasayabilir. Bir anda karsilasacagi farkli mikroplar vs

  • rusyalı kozmonot  (24.03.17 23:22:39)
az önce star haberde çıktı. bi kız çocuğunu maymunlar büyütmüş hindistanda. konuşamıyor etrafındaki her şeyi şaşkınlıkla seyrediyormuş. bakalım uyum sağlayabilecek mi?

  • dedim ben sana  (06.04.17 21:00:42 ~ 21:02:16)