Fırsat mı değil mi ?

Bir yerde çalışıyorsunuz diyelim. Başka bir firmadan da iş teklifi geldi. Gelen fırsatın değerlendirilmesi yada değerlendirilmemesi konusunda Nasıl karar veriyorsunuz ? Sadece hisler yada duygularla hareket etmek ne kadar doğru ?

iş hayatında hislerle hareket etmek yüzde100 yanlış. doğrudan hislerle alakalı bir işiniz yoksa tabi.

çok acele yanıt gerekmiyorsa; araştırıp tartmalısınız sanırım seçenekleri.
  • nigeo  (23.03.17 14:21:37)
Yol, işin zorluğu, sana katacakları ve maddi kazanç. Bunlara bakacaksın. Görüşmeye gidersen de amirin olacak insanların karakterini az çok çözmeye çalışacaksın.

  • arnold schwarzeneger  (23.03.17 14:23:32)
Şartların bütünü dikkate alınmalı. Para, zaman, koşul. Vs. Tazminat durunu.

  • atalet momenti  (23.03.17 14:32:45)
- pozisyon tatmin düzeyi
- çalışma koşulları (vardiyalı, mesaili, haftasonu çalışmalı)
- maaş
- yan haklar
- karşı firmanın pazardaki payı
- mesafe
- görüştüğüm insan tipleri
- çalıştığım yerdeki mutluluğum/mutsuzluğum, tatminlik seviyesi
- maaş
- karşı taraftan çıkarken pazardaki geleceğim
  • orange coffee  (23.03.17 14:33:37)
ben görüşmenin ardından, iki işten de bağımsız olarak hayatımda benim için önemli olan şeylerin listesini yapıp hangi iş daha fazlasını öneriyor, ona bakardım.

örneğin hemen kabataslak söylemek gerekirse, maaş, entelektüel ve mesleki tatmin, yolda geçecek süre, tatillerin süresi, işi yapabilmek için sosyalleşmek zorunda olduğum profil gibi şeyler benim için en önemli olacak şeylerdir muhtemelen de bu sırayla. Hangisi buna ağırlık veriyorsa ona giderdim (yasal başka bir bağlayıcılık olmadığı sürece tabii).
  • sopiro  (23.03.17 14:36:10)
Şu anda bulunduğum firma küçük bir şehirde yerel bir firma. Buradaki pozisyonum gayet iyi. Ama teklif edilen iş kurumsal bir firma. Farklı bir şehir. Bulunduğum şehirde yüksek lisans da yapıyorum. Kısacası şu andaki hayatımdan vazgeçip başka bir hayata atılmam gerekecek. Bekarım beni bağlayan bir sey yok. Parasal anlamda evet bir iyileştirme olacak. Haftasonu çalışıp çalışmama özel sektör için belli olmuyor iş varsa gidiyorsun. Sadece Şunu soruyorum kendime gerçekten bir kariyer için bulunduğum şehri arkadaşları bırakıp disiplinli ve stresli bir işte çalışmak mı ? Herkes için koşullar değişebilir tabi kişisel özellikler vs yine de düşünceleri merak ediyorum. Bir de Cidde'n bu kadar kararsız olmama etken ne onu bilmiyorum.

  • keep out  (23.03.17 16:30:34)