Kedilerde üst solunum yolu enfeksiyonu

dün kedimi yakalayamama ile ilgili duyuruma istinaden kediyi bir şekilde kafese koyup veterinere götürdüm.

sağolsun veteriner tırmalanmak ve ısırılmak pahasına oldukça ilgilendi ciyaklaya ciyaklaya rahat 4-5 tane iğne vuruldu bizimkisi. Veteriner 4 gün süresince kediyi kendisine getirmemi ve iğne yapacağını söyledi.

hayvancağızın dişi kırılmış ve ağır bir üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyormuş. Yemek yiyememe sebebi de bu rahatsızlıkmış. Ancak veteriner dün yaptığı iğnelerden birinin iştah açıcı olduğunu ve 1 saate hayvanın iştahının açılıp yemek yiyeceğini söylemesine karşın bizimkisi hala bir şey yemiyor. Fakat düne nazaran hareketleri biraz daha iyi sayılır.

Şimdi hayvanın bu rahatsızlıktan daha hızlı bir şekilde kurtulması için neler yapabilirim, yemek yemesini sağlamam için neler gerekir ?

Ödül mamalarından vermeyi deneyin. Benimkisi tok olsa bile ödül maması yer. Her kedi farklı olabilir. Mesela benimkisi hayatta yaş mama yemez. Deneyerek bulursunuz. Farklı mamalar verin derim.

  • latsc  (22.03.17 14:11:12)
Vetetinerlerde aşırı proteinli klinik kullanım mamaları oluyor. Pahalı ama en kötü durumdaki kedi dahi yemeye çalışıyor.

O olmazsa zorla besleme opsiyonu. Kedi dehidre kalmasın, ensesinden çektiğinizde deri esner hani, eğer deri sert ve bırakınca geri yürümeyecek kadar katıysa sulu bir şeyler. Ben şırıngayla blendırdan geçmiş ciğer veriyordum.
  • kargn  (22.03.17 14:47:12)