Veterinerlerin bahçede kedi muayne etmemesi - yakalama teknikleri

Bahçemizde 2 senedir baktığımız kedimiz 10 gündür hasta ve bu gün rahatsızlığına halsizlikte eklenince bulunduğum ilçede aramadığım veteriner bırakmadım. Hayvan aç ancak en sevdiği yemekleri verdiğimizde dahi yemek için uğraşsa bile koklayıp bırakıyor bir türlü yiyemiyor.

Sokak kedisi olduğu ve korunaklı eldivenlerimiz bulunmadığı için(kuduz aşısını yaptırmıştık bir şekilde) veterinerlerden yardım istedim ama gelmeye, muayne etmek için götürmeye yanaşmadıkları gibi bana verdikleri pişkin cevaplar şunlar oldu:

- Siz kediyi yakalayamıyorsanız biz nasıl yakalayalım(gülerek), biz ne yapalım ? Bu gün köylere gideceğim saat 6 gibi şu arkadaşımız gelecek onu arayın.

- Hayvanı sizin getirmeniz lazım ağzında boğazında yara vardır getirmeden yapacağımız bir şey yok

- hımm onun büyük ihtimal tahlillik işi var onu biz yapmıyoruz veterinerlik fakültesine götürün.

- Ensesinden tutarsanız bir şey yapmaz hareket edemezler zaten o şekilde tutup kutuya koyup getirin bize.

yahu arkadaşım benim derdim yakalamak zaten bana verdikleri nasihatlere bak !

Belediyenin veterinerlik hizmeti var ancak mahallede tedavi etmek ve aşılamak için götürdüğü hayvanların büyük kısmı bir türlü geri gelmiyor ve bu konuda kendileri güven vermiyor( Büyük ihtimal farklı bir yere bırakılıyor en son küpesiz olduğu için şikayet edilen anne bir köpek aşılanmak için götürülmüş bir daha da geri gelmemişti )

Az evvel gittim bir kedi kutusu aldım artık akşam ne olursa olsun kutuya atıp 24 saat açık bir kliniğe götüreceğim. Şimdi benim bu hayvanı kutuya yarasız beresiz koymam için ne yapmam gerek, nasıl kutuya koyabilirim uygun yöntemler neler olabilir ?

ek açıklama: hayvan kendini sevdiriyor aşırı yabani değil ancak samimiyeti fazla ileri götürmüyor yani her halükarda tırmalama ve ısırma refleksine girişebilir.

elinizi kolunuzu sargı beziyle iyice sarıp üst üste iki tane süveter gibi bişiyler giyin, fırın eldiveni takın, hayvancağızı mamayla oyalarken kollarının altından tuttuğunuz gibi kutuya koyun, hız çok önemli. canını acıtmaktan da çok korkmayın, hızlı ve kararlı olursanız üç dakika sürer kutuya koymanız vs. emin olun belediye de gelse veteriner de gelse orantısız güç kullanaca içiniz acıyacak. yuh lan canlı o diyeceksiniz. ek olarak burada yakalama taktikleriyle ilgili defalarca yazılar tavsiyeler yazıldı geçmişte, ufak bir araştırma yapıp oralardan da tüyo alabilirsiniz. çok geçmiş olsun.

  • evde liyakat kalmamis  (21.03.17 18:30:15)
kediler kutuya oturmayı seviyor. orta boy bi koliyi yarı kapalı koy (delikli tabii?) içinde yumuşak polarlı bi şeyler olsun içine zıplayınca çat öteki kapağı da kapat üstünü bantla. ama veterinerde nasıl yakalayıp içeri geri koyarsınız onu bilemiyorum.

  • freya  (21.03.17 18:47:53)
evde liyakat kalmamis+1

en fazla tırmalar ölecek değilsiniz ya korkuyorsanız tetanos ve kuduz aşışı olursunuz üzerine. yazık götürün bir an önce. elinizi kolunuzu güzelce sararsanız bir şey olmaz o kadar korkmayın.

belki şöyle bir yöntemde işinizi görür: www.youtube.com
  • yue  (21.03.17 19:04:09)
Lazerle kutu içine kadar sokarsın onu. Şu bildiğin lazer şeyi var ya kırtasiyede on liraya satılan. Hah onu kovalamayı pek severler

  • kablelvuku  (21.03.17 19:45:54)