gözlük takmak ya da takmamak

göz muayenesine en son 2 yıl önce gidebildim. sol 1.75 sağ 1.25 ti. miyobum sol gözümde de astigmatım var. sigortam olmadığı ve maddiyat da elvermediği için tekrar muayeneye gidemiyorum. asıl sorun devletin verdiği ve fazla da param olmadığı için aldım ucuz çerçeve. yarım çerçeveli ve ağır bir model. burnumu da kulaklarımı da göçürdü hadi diyorum sadece dersteyken, ders çalışırken takayım bu sefer de odaklanmada sıkıntılar yaşıyorum. astigmata ek olarak migrenim var günlük ortalama 6-8 saat ders çalıştığım için de zaten gözler aşırı yoruluyor. napsam nasıl etsem bilemedim. yorumlarınızı bekliyorum.

Devlet hastanesinde tekrar muayene olabilirsin. Numaran drğiştiyse camı karşıyor. 2 yıl geçtiyse yeni çerçeve hakkında var. Belki daha daha rahat modeller çıkmıştır.

  • nick konusunda kararsizim  (19.03.17 14:30:44)
sigortam yok muayene olamıyorum devlette. suriyeli de değilim maalesef.

  • kaledekiyalnizlik  (19.03.17 14:53:58)
Dostum sigara içiyorsan ordan arttır git doktora aynı sorunlara sahibim geçen gün evden çıkarken unuttum gözlüğü 10saat boyunca pc basında iş yapıyorum öldüm öldüm yani. Diyeceksin ki kör müsün yukarda ne açıklama yaptım vs diye gördüm o zaman bi yerlerden kısman gerekiyor. :/

  • fıytfıyt  (19.03.17 15:12:10)
Çerçeveyi aliexpressten al. 30-40 liraya çerçevesiz titanyum modeller işini görür. Muayene de 50-60 lira özele verecek artık. Herşey dahil muayene vs 250 ye güzel bir gözlük yaptırsın

  • empedokles  (19.03.17 15:32:38)
ben de lisede üniversitede tenefüs aralarında bile çıkartırdım. senden tek farkım migrenim olmaması. ben çıkarıp taktığımda da odaklanma sorunu yaşamazdım hemen adapte olurdu gözlerim. şimdi günün %85inde takıyorum. son iki senedir kemik çerçeveli gözlük kullanıyorum. ilk zamanlar kulağıma yaptığı baskıyı anlatamam. uzun süreli takamıyodum. arada çıkartıp dinlendiriyodum kulağımı. şimdi alıştım ama. sabahtan akşama kadar taksam da rahatsız etmiyor.

  • olutaklidi  (19.03.17 15:34:43)
@empedokles nasıl bir model önerirsiniz hocam? yüzüme uygunlukta sıkıntı çıkarmaz mı?
@fıytfıyt valla sigarayı, alkolü, abur cuburları bırakalı çok oluyor hocam daha nereden kısacağım inanın bilmiyorum :) 1-2 ay daha idare edip yazın çalışırken hafif bi modele geçerim umarım.

  • kaledekiyalnizlik  (19.03.17 15:38:50 ~ 15:40:11)
"Çerçevesiz" gözlük diyorum. Googledan bak nasıl bişey olduğuna. Camı kendin istediğin şekilde boyutta yaptırırsın. Bir sıkıntı olmaz yani.

  • empedokles  (19.03.17 15:41:30)
Atasundan cam çerçeve 68 tlye gözlük almıştım, ondan memnun kalmadım bi 40 tl daha verdim yansıma yapmayan camdan aldım, 100 tlye iş bitiyor yani. Güzel modeller de var hem.
Özelde sigorta yoksa 45 tl asya göz, doktorları iyidir.
Yani 150 tlye halledebilirsin.
Göz çok önemli, 5 yaşından beri gözlük kullanan biri olarak ihmal etmemen gerektiğini söyleyebilirim.
  • bir nick var benden iceri  (19.03.17 16:15:30)
Çerçeve için 3 yıl, numara değişimi için de 0,5 değişmiş olması lazım. Bunlar varsa çerçeve için 30 yada 35 TL camı da ücretsiz karşılıyor. Atasunda 50 60 liraya alırsın

  • Euxinos007  (19.03.17 16:28:20)