sevgili ile erasmus için vize

Arkadaşım erasmus'a gitmeyi planlıyor. Ama şu an ukraynalı sevgilisiyle birlikte yaşıyolar İstanbul'da. Sevgilisi ile birlikte gitmek istiyor ama oturma izni sıkıntısı var. Formalite olarak evlenseler yardımcı olur mu birlikte oturum izni almaları konusunda?

Bu ucu çok açık bir soru. Hangi ülke olduğuna göre cevap büyük orada değişir mesela. Birçok ülkede uygulamalar kişiden kişiye bile değişiyor hatta. Kimisi oturum izni ile gidiyor. Sonra oradan eşi için başvuruyor. Kimine çıkmıyor, kimine 3 ay sonra kimine 6 ay sonra çıkıyor. Üstelik öğrenci visa'sı bu yani niteliği geçici. Bence evliliğin bu noktada garantisi yok.

Ülke hangi ülkeyse bu konuyla ilgili ingilizce google araması yaparsanız daha faydalı bilgiler bulurlar.
  • rucka boji  (18.03.17 19:41:38)
Erasmuslu insan, yanina baskasini getirtemez. Bosuna evlenmesinler. Birincisi vizesinin türünden. Ikincisi Avrupada aile birlesimi yaptirmalari icin, oturma izni olan kisi(dikkat, ögrenci vizesi bu alana girmiyor.) davet göndermeli. Bu islemler yapilip bitene kadar Erasmus biter zaten.

  • buf-e kür  (18.03.17 20:34:47)
Sirf 6 ay boyunca beraber olunacak diye de evlilik gibi asiri ciddi bir yukun altina girilmez.

Kiz istanbulda yasamaya devam etsin, gelir gider arada. Cocuk da istanbula gelir gider. Ya da gezeceklerse orada bulusurlar direkt.

Evlilik cok kotu bir fikirmis
  • kuehles blondes  (18.03.17 20:35:47)