kafama takılan uçak sorusu

9gag.com

sizce bu uçak havalanabilir mi?

9gagte gördüğümde de aynı şeyi düşünmüştüm bence havalanamaz
uçak motorlari thurst uygulasada uçağı hiç hareket etmeyen bi uçak olarak düşünmeliyiz bu noktada çünkü alttaki band sebebiyle uçağın hareket etme imkani yok buda hava akımı yok demek

  • berginyonbaenre  (12.03.17 11:51:38)
www.youtube.com

bunu buldum internette.
  • ivettivett  (12.03.17 11:59:14)
kanat üzerinden hava akımı geçmediği sürece o uçak asla havalanamaz.
uçağı havada tutan şey motor değil kanat üzerinden geçen hava akımıdır.

  • basond  (12.03.17 12:02:55)
e iyide mithbusters linkinde uçak hareket ediyor kanat üzerinden hava akımı geçiyor
realite olarak düşünürsek bu düzenek zaten çalışmaz tekerler tork üretmediği için uçak zaten hareket edecektir(bant üzerinde olan) 9gag daki daha hayali olduğu için bunları ihmal ediyoruz

  • basond  (12.03.17 12:05:45)
Uçar, çıldırmayın abi :( deneyi bile yapıldı bunun, gerçi o tek motorlu uçaktı ama olsun. Hatta linki verilmiş :( uçağı uçuran kanatlardan geçen hava akımı bu doğru. Bunu sağlamak için motor var zaten, lütfen uçaklarla kızkaçıranı karıştırmayın abi :/

  • Bowie  (12.03.17 12:09:30)
mybusthers linki pek de açıklayıcı değil çünkü uçak hareket ediyor.

  • ivettivett  (12.03.17 12:11:17)
@bowie atladğın nokta gerçek deney ile caps de verilenler aynı değil

  • basond  (12.03.17 12:11:43)
Uçamaz. kalkıştan sonra devam edecek thrust yok. belki 1 cm kalkıp anında geri düşer.

  • stewie  (12.03.17 12:13:46)
uçağı kaldıracak ve havada tutacak hava akımının kanatlardan geçmesi gerekir. uçak bir milisaniyeliğine bile havalanmaz eğer hava akımı oluşmadıysa.

  • m murphy  (12.03.17 12:17:26)
@basond doğru knk o detayı atlamışım.

Cevap: yar**mı uçar amk nereye uçuyon. Ha planör gibi bir miktar süzülebilir...
  • Bowie  (12.03.17 12:18:17)
ucmaz. duran ucagin havalanmasi icin karsidan 500km hizla ruzgar esmesi lazim. yani basond'un ve m murphy'nin dedigi gibi hava akimi lazim.

  • icim urperiyor  (12.03.17 13:14:41)
Ucaklar tekeri dondugu icin ucmuyor, tabii ki havalanamaz.

  • cikmaz sokaktan cikagelen cocuk  (12.03.17 16:19:53)