İngilizce öğretmenlerine soru

10. Sınıflara ingilizce dersinde konuşma pratiği yaptırıyorum. Speaking aktivitesi önce bir konuyu araştırıp o konu hakkında benimle ya da yanında oturduğu arkadaşıyla soru cevap şeklinde geçiyor. Çocuklar konuşuyor konuşmasına ama sırası geçen öğrenci bekleme moduna giriyor ve canı sıkılıyor. Tabi sonuç olarak biraz da gürültü yapıyor.

Sınıf 34 kişi olduğu için herkese ancak bir kere sıra geliyor. Gruplara ayırıp konuştursam speaking verimli olmuyor. Ben bazen işi biten öğrencilere dönüp bir önceki arkadaşın ne dediğini soruyorum ama bu da hep yapılmaz.

Nasıl baş edeyim bu durumla?

Malesef bu kaçınılmaz bir şey. engelleyemiyoruz. sadece işi biten değil sırası gelecek öğrenci de birbiriyle bilgi alışverişinde bulunduğu için, ya ne diyecektik, nasıl diyecektik şunu desem olur mu gibisinden gürültü oluyor. yapacak bir şey yok.

  • gotic  (10.03.17 22:44:14)
10. sınıflarda derse giriyorum. konuşma etkinliğinin o safhasını bile öğrencilere yaptırabiliyorsanız bence başarılısınız bile. bir çok okulda malesef durum içler acısı. ben genelde listeningin hemen ardından speaking yaptırıyorum ki en azından pronunciation kurallarına güzel uysunlar ama öğrencilerde hep "aman be ya şimdi kim bunla uğraşıcak" havasındalar. basit cümleleri bile türkçe kelimeler serpiştirerek kuruyorlar.

yine de muhtemel cevaba gelecek olursak çocukların birbiri ile değil de sizince iletişime geçmek isteyebileceği doğal olarak da sürekli değişen ilgi çekici cümlelerle cevap istemeniz. ya da tahtaya çıkarıp 2li guruplarla 3-4 kez aktivite yaptırıp dersi daha verimli olarak kullanmak. anlattığınız gibi yaparsanız kaçınılmaz son hem ders boşa geçmiş olur zaman açısından hem de öğrenciler bir kişi ıkına ıkına konuşucak diye sıkılıp boş boş bekler herkes.

eğer niyetiniz yine de "ben herkesin konuşmasını istiyorum"sa bir çizelge tutup, belli aralıklarla ikili gruplar oluşturup yanınıza çağırıp karşınızda mini quiz/sınav gibi bir kaç dakikalık onları konuşturmak ve artı eksi vermek. en azından değerlendirileceğini düşünen öğrenciler illaki konuşuyorlar.
  • discopolice  (10.03.17 23:35:35)
Ogrenciler.birbiri ile.karsilikli degil sinifla konussun, onlara birsry anlatsin sorsunlar.

  • thewizardofearthsea  (11.03.17 21:07:07)