akıllı tvlerin dinleme aracı olması

yeni nesil televizyonların yayimlanan yeni wikileaks
belgeleriyle (kapali oldugu zaman dahi) bu özellige sahip oldugu anlatiliyor. menüyü kumandayla kontrol ettiğim zamandan beri de bir şüphem vardı doğrusu. sizce, akıllı olmalarinin yaninda sinsilik yapmalari da mümkün mü ?

(bununla pek ilgisi olmasa da aklima geldiginden, isteyenler rootkit kavraminın tarihini arastirabilir)

Akıllı telefonlar için de aynu şeyi söylüyorlar.
Konuşmalara göre reklam çıktığını iddia eden kişiler var.

  • kayranin kedisi  (10.03.17 18:10:20)
elbette mumkun, bircok televizyonun ve telefonun sesle kontrol ozelligi var, yani ornegin "Okey google" denildiginde telefon hemen uyaniyor ve "bir emrin mi var" diyor. Televizyonlar icin de bu ayni sekilde. Bu da demek oluyor ki tv ve telefonlar her an ortamdaki sesi dinliyorlar ve ilgilerini ceken birsey olunca dikkat kesiliyorlar. "Ok google" kelimesine dikkat eden telefon "Al-Qaeda" kelimesini niye es gecsin ki. Tabi burada atlanan nokta bu aletler he an aktif dinleme yapmiyor, ortamda belli basli kelimeleri topluyorlardir, eger bu kelimler belli bir suphe uyandiriyorsa o zaman aktif dinlemeye aliniyordur. Eger bu teknolojik olarak mumkun ise pratikte niye uygulanmiyor olsun.

  • emrahday  (10.03.17 18:17:14)
evet dinleniyoruz

  • dedimmidemedimmi  (10.03.17 18:19:28)
@emrahday bu telefonun dinlemesi olayını çok duydum, peki herhangi bir yere basmadan aktif oluyor mu? siri için basmanız yani bir işlem yapmanız gerekiyor.

ayrıca bu kelimeyi yakalaması için sürekli bir dinlemede olması ve bu datayı işlemesi gerekmez mi?
  • kaset  (10.03.17 18:23:14)
@kaset Siri ayarlari nasil tam net bilmiyorum ama Android iceren telefonlarda hicbir tusa basmadan da telefon uyanabiliyor ve belli komutlari yerine getiriyor. apple urunlerinde de boyle bir ayar olabilir, zaten tusa bastiktan sonra dinleyebilen eger gizli dinleyecekse tusa basmadan da dinler.

Ama bu konuyu bu duzeyde ciddiye almamak lazim cunku buyuk ihtimalle konustugumuz bircok seyi bu cihazlar ciddiye almiyor, yeri geliyor beni esim, annem, babam bile dinlemiyor ki, telefonum buyuk ihtimalle konustuklarimi hic sallamiyor.
  • emrahday  (10.03.17 18:48:43 ~ 18:50:49)
arkadaşlarla macfit hakkında konuştuktan sonra google play macfit uygulamasını önermişti. bi arkadaşımın daha başına gelmişti. whatsappta sesli mesaj gönderip facebook reklamlarını manipüle etme deneyi olduğunu duymuştum redditte. kontrol edebilirsiniz. telefonlar kesinlikle dinleniyor. televizyonların dinlenmemesi için hiçbir sebep göremiyorum.

  • glamdr1ng  (10.03.17 18:52:23)
@emrahday kesin dinlenmiyoruz, yapma ya olmaz arasında salınmak tatmin etmiyor beni www.bbc.com bu makale şu macfit olayı gibi olayları aslında tesadüfleri nasıl taraflı yorumlayabildiğimizi gösteriyor. ultrasonic cross-device tracking (uXDT) ise daha farklı bir durum sanırım.

  • kaset  (13.03.17 20:04:59)