DHL Kargonun mektubumu açıp okuması

Arkadaşlar merhaba,

DHL express kargodan bir döküman zarfı gönderdim Amerika'ya 2 hafta önce. Büyük zarfın içinde bir adet lokum, üç adet mektup zarfı vardı kapalı.

Lokum kutusunu kitap şeklinde kapladım çünkü kargodan geçemez lokum sanıyordum direktmen, onları kandırabileceğimi düşündüm. Neyse bunlar lokumun lokum olduğunu anlamışlar, kitap şeklinde kaplanan kutuyu açmışlar bakmışlar. Ama müşteri hizmetlerindeki kadın bana x-ray'den biz içinde lokum olduğunu anladık, çünkü x-ray'ler renkli demişti.
Burayı anlarım, lokumu kontrol için bakarsın,

LAKİN içindeki zarfları da açıp okumuşlar ki zarflar özel birine yazılan mektuplardan oluşuyor. Okuduklarını nerden anladım? Çünkü kargoyu teslim ettiğim abi bana dedi ki, yazmışsın orada lokum gönderdiğini mektupta, bana söylediler dedi.

Mektuplar özeldi. Benim sorum şu, mektupları açmaya hakları var mı? Mektubun mektup olduğu belli, kağıt yani o, nasıl kapalı zarfı açabilirler, üstelik büyük zarfı yırtarak ulaştıkları mektuplar bunlar.
Hadi açtılar nasıl okurlar? Aklım almadı. Ben suçluyum, suçum lokumu döküman içinde göndermek, normal kargoyla göndersem aynı fiyata gidermiş meğerse, ve gidermiş de. Ama onlar da suçlu, suçlu mu? Mektubu neden okuyorlar yahu?

Hiçbir şey imzalamadım ben kargoyu teslim ettiğimde, sözleşmede şüphelenirsek açar okuruz diye bir şey var mıdır?

Teşekkürler

mektubu açmaya hakları yok.
özel yazışmanın ihlalidir.

ancak şüphelenilmişse, çok bilgim yok ama, bir yargı mensubunun kararı veya izni ile okunabilir. bunu da kargo şirketi yapamaz. sanıyorum polis veya savcı gözetiminde açılabilir.
ben hukukçu değilim ama az çok okuyorum, bi kere ihlal var yani kesin ve net.

sonuçta şüphelendiğimiz kişinin evini falan da kendimiz aramıyoruz, mahkeme karar veriyor sonra da polis girip arıyor.
aşağı yukarı aynı durum.

ekleme: ben de her duyuruya hukukçu değilim diyip lappadanak atlıyorum ya en çok buna bayılıyorum :D
  • attirmayin makedonun kafasini  (08.03.17 22:28:46 ~ 22:36:40)
E-devlette tuketici sikayet portali diye bir sey var ordan sikayet etmeyi dene, isin yoksa gece gunduz ara kargo sirketini trolluk yap, sinir et bezdir onlari ara dur. adilik yaptiklari, haklari da yok. eksi'ye de rezalet basligi acip rezil et. kargo subesi yaptiysa kargo subesindekileri firmaya sikayet et. isim ver acik acik sirkete.

  • bioverse leo  (08.03.17 22:44:56)
Zarflari ve kargolari her turlu acip didik didik etme haklari var, ozellikle ABD'ye gidenleri. Ancak mektubun okunmasi ve kargocunun bunu sana soylemesi isguzarlik olmus. :)

Gonderiyi teslim ederken konsimento doldurmus olman lazim. Orada yazar bu tur seyler.

Dhl bu tur tepkileri ciddiye alan bir firmadir. Dhl.com trde iletisim formunu doldurdigunda direkt gm ve direktore ulasan bir sistem var tek tek degerlendiriliyor. Senin durumunda, incelerler, proseduru anlatirlar ve muhtmelen kargocu arkadasin uyarilacagini soylerler. Zira, ilettigim gibi tasidiklari kargolari acip, kontrol etme haklari var.

Sana guzellik yapayim, linki de ekleyeyim.

www.dhl.com.tr
  • kint  (08.03.17 23:07:13 ~ 23:09:02)