iş sorunsalı ??

öncelikle merhaba.içinde bulunduğum durumu şöyle anlatayım ; iş arıyorum uzunca bir süredir ve birçok yere başvuruda bulundum.bulunduğum firmalardan birisi beni deneme süreci için işe aldı(1 hafta olucak) lakin daha şirkete sigorta girişim yapılmadı sadece işi öğrenmek için gidip geliyorum. bu şirketle deneme sürecindeyken başvuru yaptığım yerlerden birisi daha geri dönüş yaptı ve imkanları şu anda deneme sürecinde bulunduğum yerden çok daha iyi. aklım imkanlarını da duyduktan sonra 2.işe kaydı doğal olarak. şimdi deneme sürecinde bulunduğum şirketten etik kurallara uygun şekilde nasıl ayrılabilirim ? her türlü tavsiyenize açığım

not:o kadar bekledim arayan,soran,geri dönüş yapan olmadı şimdi de bu durumla karşı karşıya kalıyorum.... lanet olsun bu hayat lanet olsun bu sevgi !!11.

tanıdık aracılığı ile filan girmediysen çok da sıkıntı olmaz zaten. deneme sürecinin olayı o. bi gün başka bi yer ile anlaşıp oraya devam etmek istediğinizi vea ailevi/kişisel sebeplerle burada devam edemeyeceğinizi söyleyin.

2. iş kesin ama di mi.
  • elorelia  (08.03.17 18:36:59)
4857 sayılı İş Kanuna göre iş verenin de çalışanın da sözleşmede aksi belirtilmediği sürece ilk 2 ay içinde tek taraflı fesih hakkı var (Deneme süresi).

İşin etik kısmını bilemem ancak yasal hakkın varken, daha iyi şartlarda bir teklif aldığını ve orayı tercih ettiğini bildirebilirsin.

Yolun açık olsun.
  • zwiegesprach  (08.03.17 18:38:53)
deneme süresi onlar için olduğu kadar senin için de deneme süresi, sen de çalıştığın yeri deniyorsun. bu deneme süresinde istersen hiç açıklama yapmadan çıkarsın. kaldı ki sgk girişini yapmamışlar, bu yeterince büyük bir sebep oraya güvenmemek için. bugün öyle yaparlar yarın primini az yatırmak için maaşının yarısını elden verirler.

2. iş kesin ise daha iyi bir teklif aldığınızı söyleyip ayrılın.
  • 111111  (08.03.17 18:39:28)
2.iş kesin.

  • orixim  (08.03.17 18:41:12 ~ 18:41:52)
zaten sigorta girişi yapmadan, deneme süresi diye seni almaları yasalara aykırı. Sigorta girişini yapsalardı bile, ilk iki ayda, hem sen, hem de karşı taraf, tek taraflı fesih yapabilir. Ben de bir kere, işe girip sigortam yapıldıktan 15 gün sonra bu hakkımı kullanmıştım. 15 günlük ücretimi alıp, işyerinden ayrılmıştım.

  • agluna  (08.03.17 18:49:48)
2. is kesinse orayi kacirma. 2.yle anlasir anlasmaz da su anki yere durumu acikla. seni baglayan bir durum yok, etige aykiri bisey de yok. tanidik araciligi filan da yoksa hic takma bile.

  • in vino veritas  (08.03.17 20:29:10)
Kardeşim adam seni sigortasız(buraya dikkat SİGORTA YOK) deneme ayağına kölesi yapmış, işe alacaksa da 1000 tl teklif edecek sen diyosun ki etik kuralına uygun ayrılayım. wtf? kardeş siz niye ezilip büzülüyonuz az kendinize saygınız olsun. Bas patronun kıçına tekmeyi ertesi gün gitme arayıp haber bile verme o arasın seni çok merak ederse. Etik ayrılırsan arkandan oo çok delikanlı çocuktu çok etik ayrıldı tam bir profesyoneldi hiç üzmedi canım çalışanım mı diyecek? Bu dandik firmaları gereksiz adamları böyle yapa yapa tepemize çıkardınız.

  • tekila shot bardağı  (08.03.17 21:07:04)
ne yaptınız, ikinci işe geçtiniz mi?

  • 111111  (17.03.17 18:19:22)