Merdvenlerden çıkarken tümünü kaplayıp sağdan inenlere yer bırakmamak

Sağdan gidip sapdan gelme diye bir kural oluşmuş ihtiyaç sonucu. İnsanların bir düzene ihtiyacı var. Kendileri insiyatif alarak bir şeyi yapmaları zor çünkü, var olan kurallara uymaları gerekiyor. ya sol ya sağ olacaktı. sağ olmuş bu durumda.

Bu kurala pek uyulmuyor grdüğm. Köprü merdivenlerinde mesela çıkanlar 4/3ünü filan kaplıyor merdivenin. İnenler sağ tarafta küçücük bir yerde., sıkışmış biçimde. Olmadı trabzanda filan inecekler.

Çıkanlar daha kalabalık inenlere göre, ondan böyle oluyor denebilir de sayı kalabalık olmayınca da aynı.

İnsanların çoğu konuda olduğu gibi bu konuda da umursamaz bencil hareketleri var. Sağ tarafta gitmek varken sola doğru yanaşıp gelenlern haklarını işgal ediyorlar. Geçen hatta birissi bana saldıracaktı sağdan gidiyorum yolunu kapattım diye:D

Siz ne düşünüyorsunuz? Abartıyor muyum

abartıyorsun. genel konuşursak yaya trafiği de sağdan akar tabi ama sağdan gideceğim diye başkasının yolunu kapatacak kadar inat etmek gereksiz. adam yolunu değiştirmediyse solundan geç git, nedir yani. kendi solundan giden kişinin ayağında yürümesinde bir sıkıntı olabilir. sol tarafına tutunmak isteyebilir. çok değişken var.

  • zgrydn  (06.03.17 12:19:37)
Metroda insanlar bunu yapinca rahatsiz oluyorum. Saga gec bekle iste. Solda bekliyorlar ve acelesi olan insani engelliyorlar. M2 metrosunda bu durum daha az cunku daha egitimli insanlari tasiyor ama Marmaray falan les, Fatih Uskudar arasi sefer yapiyor.

  • Traveller  (06.03.17 12:20:59)
Bu benim de en sinir oldugum seylerden biri, gorgusuz insanlar :@@

Sagdan giderim hep ve eger karsi karsiya kaldiysak durur beklerim. Hatta bana laf soylese de ben de laf soylesem diye bekliyorum bazen.
  • yuzır  (06.03.17 13:00:04)
1. insanlar sığır,
2. şehirler yürünebilir değil.

bu ikisinden biri değişmediği, zincir kırılmadığı sürece bu kısır döngü böyle devam edecek. mesela marmaray dediğimiz sistem tek seferde yüzlerce kişi taşıyor (3bin kişi sanırım maksimum kapasitesi) ama metro aktarması olan ana terminal ayrılık çeşmesi'nde sadece 2 merdiven var ve onlar da bizim apartmanın merdivenin hallice. 2 tanecik de yürüyen merdiven var. seneler içerisinde yeni duraklar eklenip yolcu sayısı artacak, nüfus artacak vs. ama daha bugünkü ihtiyacı bile karşılayamıyor. o karambolde de artık orman kuralları geçerli hale geliyor, toplu yaşam kültürüne uygun hareket eden insanlar ise artık bir nevi "hayatta kalabilmek" için diğerlerine uyuyor. çünkü onlar azınlıkta, onlar diğer insanları kazanacağına kendileri de diğerlerine uymaya başlıyor şartlar yüzünden. sonra aynı insanlar farklı ortamlarda, normal şartlarda bile tuhaf davranışlarını sergilemeye devam ediyor. oysa toplu yaşam mekanlarını planlarken hem daha erişilebilir hem de daha uzun vadeli, geleceğe yönelik çalışmalar yapsalar insanların sığırlığı üzerlerinden atıp medeniyete ayak uydurmaları atıyorum 100 değil de 50-60 yıl sürer belki. biz göremeyecek olsak bile gelecek için umutlu olabiliriz hiç olmazsa.
  • nrmnm  (06.03.17 13:39:54)
abartmıyorsun, ama bu primatların beyni sadece üreme ve yemek yemeye yetişecek kadar gelişmiş, maalesef bu değişmeyecek. sen gelişimini, sinirlerini bozmayacak bir çözüm bulmak için kullan. köpeklere daha çok saygı duyuyorum ben çoğu insan yaratığından.

  • neynep  (06.03.17 13:45:28)