Ateist olanlarla Ateizme inananlar

Ateizm inanç şekline mi geliyor yavaş yavaş?
2015 yılında ateizm 2.9% ye ulaşmıştı en son.
Satanizm gibi bir moda mıdır?

ilerde dünyada ateist sayısı sabit kalacak ya da cok az artacak.
müslüman sayısı patlayıp hristiyanları gececek.
sebebi suriyeli kardeşlerimizin iyi bildiği şey,
yani doğurganlık.
  • supermatik  (06.03.17 01:50:12 ~ 01:51:24)
diğer ortadoğu masalları kadar ateizm de saçma.

  • prince legolas  (06.03.17 01:58:20)
ateizm tanrıtanımazlıktır, dolayısıyla bir inanç sistemi değildir.
herhangi bir tanrının var olmadığını bilenlerin kendilerini tanımlama şeklidir.

moda filan olması önemli değil, doğru veya yalan olması önemli, tanrıtanımazlık belli bir limite kadar yayılacaktır belki çünkü insanların içinde tanrının var olup olmadığına dair her zaman bir şüphe kalabilir ancak bir kaç yüzyıl içinde peygamberlerin ve dinlerin gerçek olduğunu sanan insanların çok çok azalacağını düşünüyorum. daha doğrusu umut ediyorum.
  • luchetti  (06.03.17 01:59:31)
@ted
doğurganlık bilim falan dinlemiyor

2050 için bir projeksiyon:
assets.pewresearch.org

2070 de islam hristiyanlığı yakalıyor :

assets.pewresearch.org
  • supermatik  (06.03.17 02:06:46)
1500 yıl önce çöl ahalisine gökten kitap indi saçmalığına inanabilmek için 2017 yılında artık iyice ıkınmak gerekiyor. (tübitak'ın getirildiği hal, okullarda felsefe dersini evrim konusunu kaldırıp hadis kuran dersi koymak, hatta OHAL'in akademiyi biçmek için kullanıması vs.)

parçacık fiziği, uzay araştırmaları, evrimsel biyoloji ve psikoloji...

bilim dinin ''allah bilir'' dediği her şeyi açıklıyor. götü havada deve kuşları da ''dünya yeraltına yaşanıyor bebeğim'' demeye devam etmeye çalışıyor.

ateizm bir din değil. dinlerin geçmişte niye uydurulduğunun, ne işe yaradığının 21. yüzyılda anlamaya cesaret eden herkes tarafından çok net bir şekilde anlaşılmasının çok doğal sonucudur.

allah yaratmadı mercan resifleri yarattı diye mercan resifine tapmıyor yani ateistler :)
  • otonomo  (06.03.17 02:10:10 ~ 02:18:46)
öncelikle satanizmin "moda" olarak tasvir edilmesi ülkemizin genel cahillik seviyesinden kaynaklanıyor olsa gerek. keza almanyada yaşadığım süre zarfında pek çok satanik konsere katıldım ve oradaki insan portföyü "ben medeniyim eğitimli ve dindarım" diyen insanlara takar geçerdi. satanizm kedi kesmek değildir, dışlasanız da beğenmeseniz de çok derin bir felsefe yatar arkasında.

not: antiteistim, satanist değilim. sadece inanç şekillerine saygı duyuyorum.

öte yandan ateizm inanç değil zaten inanmamaktır. bir şeyi çok dayatılması insanları aksini yapmaya veya düşünmeye zorlar. bu yüzden ateizm günümüzde yaygınlaşmaya başladı. "moda" olamayacak kadar da ciddi bir konu.
  • KidLazer  (06.03.17 10:22:45)
Ateizm zaten bir inanç biçimi. Alt dalları falan da olan bir inanç. Ateistler de bir inanç grubu. Dünyanın 3. büyük inanç grubunu (500-750 milyon olarak tahmin ediliyor) ateistler oluşturuyor.

Araştırmalar başta Çin, Japonya, Kore, Vietnam gibi uzakdoğu ülkelerinde nüfusun %50'den fazlasının ateist olduğunu ortaya koyuyor. Bu oran Türkiye'de KONDA araştırmasına göre %9,4. Yani Türkiye'de kabaca 6-7 milyon kişi ateist olduğunu ifade ediyor.

Avrupa grubunda durum şu; İzlanda (%49), Estonya (%50), Norveç (%44), Danimarka (%47), Çek Cumhuriyeti (%44), Bulgaristan (%43), Hollanda (%39), İsviçre (%39) gibi oranlarla gidiyor. [Eurobarometer, 2010]

Amerikan Bilimler Akademisi üyeleri arasında bir dine inananların oranı %7 [Nature, 1998]. Bunlar Amerika'nın (ve genelde dünyanın) en seçkin bilim insanları. Ateistlerin oranı ABD'de %9-10, Kanada'da %23.

ABD'de yapılan detaylı araştırmalar Ateizmin 2000 ve sonrası doğumlular arasında %17 (ortalama %9-10) olduğunu ortaya koyuyor. Gençler arasında daha yaygın olması moda olması ile de yeni yaşam tarzının normu olması ile de açıklanabilir. Bunu ilerleyen yıllarda göreceğiz.

Fakat Ateizm daha ziyade kentleşmiş ve zenginleşen kesimlerde kendine geniş yer buluyor. Türkiye'de de Ateizm oranının İstanbul-Ankara-İzmir'de Yozgat-Sivas-Çankırı grubundan daha yüksek olduğunu kestirmek zor değil. ABD'de de durum aynı; San Francisco, Seattle, Boston Ateistlerin en yoğun olarak yaşadığı bölgeler olarak karşımıza çıkıyor.

Türkiye'de de kentleşmenin yoğunlaşması, insanların anonimleşmesi, artan refah ile Ateizmin yaygınlaşması normal. Etrafta gördüğümüz ikinci üçüncü kuşak ateistler de bunu doğruluyor.

Dolayısıyla bir moda değildir. Dünyanın gidişatıdır. Sosyal temelleri vardır. İlerleyen yıllarda da artması beklenmektedir.
  • babilbaligi  (06.03.17 10:40:09)