Araç bakım

Triger kayışının "beni değiştir" mesajı ne tarz oluyor arkadaşlar ?.
Bir de fren balatalarını kaç km'de bir değiştiriyorsunuz ?. Yüksek hızda ani frenlerde teker kaportaya srtüyormuş gibi bir ses geliyor. Elbette sürtmüyor ancak bu balata değişim ihtiyacı olduğunu gösterir mi ?

beni değiştir mesajı yok çat diye kucağa geliveriyor motor
balatalara 10.000 de bi baktırırım genelde değiştiririm. 20-30 binde diskleri değiştiririm.
araç otomatik.
araç kaç binde en son ne zaman değişti balatalar ve triger?

edit:mesaj derken göstergede ikaz olarak düşündüm ben.
  • basond  (05.03.17 20:47:30 ~ 21:48:17)
trigeri zamanında değiştir yoksa basond un dediği gibi motoru kucaklarsın. İşareti var yok değil sabah ilk kalkışda öter ( çocukluğundan hatırladın mı o mahallede öten bakımsız arabaları ? ) ama işaretsiz de kopabilir işareti bekleme. 2. el araba alırsan mutlaka değişim zamanını sor ve belgesini sor.

Balataları işaretle değiştiririm bak ötme ses çıkartma az tutma gibi.
  • fyodor dostoyevski  (05.03.17 20:53:58)
Triger gıcırtısı filan yok ama arıza durumunda maliyetli olduğunu bildiğimden belirtisi var mı sorayım dedim.

10bin km oldu aracı alalı. Aldığımız kişi yeni değiştirdim demişti tabi ancak o zaman kontrol ettirmemiştim.

Frenler de çok sıkıntı değil aslında ama biraz eskidiğini hissetsem dahi huzursuz oluyorum.
  • Euxinos007  (05.03.17 23:09:13)
Bir ustaya gösterirsen kayışın durumundan yeni değiştirilip değiştirilmediğini anlar. Balatalara disklere de bakar. Hepsi 10 dakikanızı almaz. Bence ses dinleyip risk almayın, iyi bir ustaya göstetin.

  • babilbaligi  (06.03.17 10:51:33)