hayvan sahiplenmek

hayatımda hiç köpeğim ya da kedim olmadı. korkuyordum da küçükken.

ama bakıyorum da böyle köpekli insanlar fln çok mutlu. seviyorlar da. yeniden güven ve sevgi duygumu beslemek için çok mantıklı bir seçim gibi. acaba bir tane sahiplensem mi diyorum.

ama çok titizim.
baya baya titizim.
bir de çantam montum çizilsin istemem. bir ton para veriyorum.

bir artı bir bir odada kalıyorum.
yürüyüşten gelince fln mesela patilerine ne yapıyorsunuz. ben heralde her gün yıkarım komple.

etrafı dağıtır ve pisletirse üzülürüm.
sizce anlaşabilir miyim?

değişemeyeceğinizi düşünüyorsanız ne kendinize ne hayvana eziyet edin boşu boşuna.

  • kahin ahtapot paul  (05.03.17 20:46:33)
titizseniz beslememeniz daha iyi. cantanizin sapi dislenir, ustune isenir, yirtilabilir. hepsini yasadim. boyle seyleri umursuyorsaniz en guzeli uzaktan sevmek.

  • pide  (05.03.17 20:48:10)
eğer yanınıza alacağınız hayvanı bebekken alırsanız bir süre sonra ne tüyü takarsınız ne çizilmesini eşyaların. çünkü gerçekten başka bir kafaya sahip oluyorsunuz ona bakınca. bebek gibi, çocuğunuz gibi oluyor ve yaptığı şeyler için suçlayamayacağınız bildiğiniz için de bir şey yapmıyorsunuz onun yaptıkları karşısında.

aldıktan sonra bir iki ay içinde kurtulmaya çalışacaksanız ve hiç iradeniz yoksa almayın ama yine de.
  • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin_yine  (05.03.17 20:49:34)
Anlaşamazsın sakın sahiplenme

  • neferkitty  (05.03.17 20:50:05)
Cok titizsen sorun yasarsin..tuy basli basina sorun.gerci cinsine gore degisiyor.biz ayaklarini islak bezle siliyoruz..genelde cimenlerin uzerinde gezdigi icin islak bezle silmek yeterli oluyor..arada sirada hastalandiginda kusabiliyor.yani bi bakmissin halinin ortasina kusmus, coraplarini terliklerini kemirebilir..dalginlikla ortada corap biraktigimizda aninda parcaliyor..yani kopek bakmak zor ve ozveri isteyen birsey..bunlari iyi dusunmen lazim

  • astrid  (05.03.17 20:51:50)
bizim evdeki mobilyalar 5 senede ayvayı yedi, bu yaz komple yenileyeceğiz.

"montum çizilir" filan demişsin, ben mobilyalar gitti diyorum :)) aşağıda @peggy yazmış, okuyunca aklıma geldi. sırf düşüşünü izlemek için masanın üzerindeki şeyleri yere ittiriyor bizim kedi.

hayvan bu, bir sorunu olduğunda halıya da işeyebiliyor, tırnaklarını bilemek için kanepeyi de tırmalayabilir. bunlar oluyor.

bu durumda hayvan sahiplenmeni önermiyorum.
  • hayirsiz  (05.03.17 21:07:11 ~ 21:26:48)
''çocuk yapsam götüne tıpa takarım gece vakti sıçıp beni uyandırmasın'' diyen birine çocuk yapmayı önerir misiniz?

onun gibi bi şey bu. kanlı canlı bir çocuk yani o. ağzına sıçsa sevmekten vazgeçemeyecekler için.
  • otonomo  (05.03.17 21:08:45)
16 yıl evde köpek baktım. Son birkaç aydır da kedi besliyorum.

Köpek çantanı, montunu bırak, koltukları bile dişleyip yırtabilir, terlikleri, ayakkabıları parçalar, çöpü dağıtır. Salonun ortasına çiş,kaka yapabilir.
Kedi her yeri tırmalar, koltukları perdeleri tırmık içinde bırakır, vazoları, şişeleri devirir.

Bunlara üzüleceksen kesinlikle hayvan sahiplenme.
  • peggy  (05.03.17 21:13:24)
Bu yazdıklarını düşününce en iyisi hiç sahiplenmemen bence. Evet çok mutlu ediyor bir canlı, çok da seviyorsun ama gerçekten dışardan göründüğünden çok çok daha zor bir hayvanın sorumluluğunu almak. Hiç kedi beslemedim aslında, o konuda net konuşmayayım ama köpek bakmak gerçekten hiçbir zaman büyümeyecek küçük bir çocuğa bakmak gibi. Hatta bazı yönlerden daha da zor bence.

Yalnız yaşıyorsun sanırım. Çantanın, montunun çizilmesinden önce çok daha büyük zorlukları var aslında köpek sahiplenmenin. Yağmur kar demeden her gün en az 2 kez dışarı çıkaracaksın, bir yere gitmek istediğin zaman her şeyini ona göre planlayacaksın hatta bazen gitmek istediğin zaman gidemeyeceksin. Senin hayatında başka şeyler de olacak ama onun bütün hayatı sen olacaksın, ona göre hareket etmek zorunda kalacaksın her zaman. Bütün bunlara hazır değilsen hiç sahiplenme derim ben.
  • ms brownstone  (05.03.17 21:40:44)
işyerim rahat tek çalışıyorum, işe götürebilirim etrafında da gezdirebilirim o gezdirme işi sıkıntı olmaz.

2-3 yıl şehir denemeyecek bir ilde yaşamayı planlıyorum şuanda da orda yaşıyorum. zorunluluktan değil planlarım o yönde. o yüzden biryere gitmediğim için o planlama olayı da sıkıntı olmaz. birkaç yıl sonra da alışmış olduğum için seve seve ona göre planlarımı ayarlarım sanıyorum.

benim sıkıntım temizlik, çizilme, işenme vs. herşeyi geçtim titizim lan ben. hastalık derecesine yakın. sanırım evet ben bundan ötürü sahiplenemeyeceğim. sağolun cevaplarınız için.
  • mobydick  (06.03.17 00:18:51)