şu router nasıl?

dün baktım modeme 18 cihaz bağlıydı. ethernet, wifi cart curt. özellikle uzak noktalarda wifi sinyali çok zayıf, ethernetle bağlanan cihazlar için de tam bir karmaşa hakim.
www.amazon.de
şu linkteki modemi alsam acaba nasıl olur? benzerini kullanan var mı? 4k streaming olur mu wifi üstünden? en önemlisi 802ax diye bir standart geliyormuş, bu modem 802ac ile bir 5 yıl idare eder mi?

eşek yüküyle para, baya sıkıntıya sokacak beni ama kopan wifiden ve kablo karmaşasından çok bezdim. alternatif öneri de olur.

danke.

Hocam bilgisayarların ve telefonların wifi kartı ax standartını büyük oranda, ac standardını ise bu cihazlar 3-5 yıllıksa desteklemiyordur. Ona göre alın. Yoksa makine tapınağa benziyor asdasdasdasd

yine de 18 cihaz bir ağda sıkıntı yaratır diye düşünüyorum. 2-3 kişinin aralarında 4 k yayın yapması sorun çıkarmaz da siz 18 cihaz ekleyerek mevzuyu coşturmuşsunuz.

ben bu ağ işinden fazla anlamıyorum tabii. bunu anlayan birisi tavsiye verirse müthiş olur sizin için.
  • tuzumkuru  (03.03.17 12:43:28)
hocam her odaya kurma işi biraz sıkıntılı, olabildiğince tek cihaz ile halletmek istiyorum aslında.

şu anda da bir asus var, aslında iyi de iş görüyordu ama sanırım yük bindi biraz. bir de 4 ethernet yetmedi, çoklayıcı falan derken de karıştı işler. asus'un da benzer bir modeli var linksys'e ama burada 300 tl daha pahalı. netgear'ın da sağlam modelleri var, bilemedim ya. bir tane alıp 5 yıl en az hiç sıkıntı olmadan kullanayım istiyorum.

lakin çok pahalı hepsi :)
  • passion rules the game  (03.03.17 13:28:41)
asus rt ac88u kullanıyorum.

linki açınca AC 5300 olanı açılıyor da diğer modelleri de var. sen hangisiyle ilgileniyorsun?

açıkçası müftü nün dediği router da işini görür. çok para verdin diye çekim alanı artacak gibi bi düşüncen varsa çok yanılıyorsun.

4 ethernet yetmiyorsa benim ac 88u yu tavisye edebilirim. 8 ethernet portu var.

4K video için 802.11n routerlar dahi yeter. (netflix 25 mbit internet tavsiye ediyor 4K için, tabii sen gidip de bluray disk alıp da 4K izleyeceksen o başka) yeterki 4k izleyeceğin cihaz router'a yakın olsun.

bu arada 18 tane cihazı piyasadaki en dandik modem bile kaldırır. tabi hepsini normal nette gezinen pc ve laptop olarak varsaydım. evde tek başıma bile benim modeme bağlı 9 cihazım var.
  • washe  (03.03.17 15:23:29 ~ 15:30:20)
ben de ac5300 düşünüyordum hocam.
sonra şunu gördüm: www.amazon.de
bilemiyorum, alıp 5 yıl kafam rahat olsun sorun çıkmasın istiyorum ama teknoloji bu hızla giderken zor gibi. bir routera bu kadar para gömmek hepsinden kötü :)
bu mimo, dualband, triband, quadband falan kafamı karıştırıyor. anlamadım gitti tam olarak :)
  • passion rules the game  (03.03.17 15:31:35)
dualband, triband, quadband; router'ın kaç farklı kablosuz yayın yaptığını ifade ediyor. mesela son attığın netgear;

Get fastest speeds available up to 5.3Gbps. Up to 1,000 Mbps @ 2.4GHz 1024 QAM. Up to 2,166 Mbps @ 5 GHz 11ac 1024 QAM

2 tane 5ghz, 1 tane de 2.4 ghz yayın yapıyor. yani sen tek bir cihazdan, laptop, pc telefon vs; en en en en gelişmiş kablosuz alıcıyı kullansan dahi bu cihazdan en fazla "teorik olarak" 2.166 mbps alabileceksin. pratikte alacağın maks hız aşağı yukarı saniyede 150 megabyte olur tahminimce. o da zor. 150 megaBYTE, bit değil. hatta 100 megabyte alabilirsen şanslısın.

MU-MIMO, routerla alakalı bir şey. aynı anda birden fazla kablosuz alıcıyla bilgi alış verişi yapabiliyor alet demek.

cihazı nerde kullanmayı düşünüyorsun? diyorsan iş yerinde kullanıcam, 18 tane cihaz var kablolo/kablosuz sürekli kendi aralarında dosya çekiyorlar vs vs o zaman düşünebilirsin bu kadar üst düzey cihazları. yok evde kullanıcam, 4K video izliyorum falan vs diyorsan ac 1900 seviyelerindeki bi router dahi işini 5 sene görür.

802ax a gelirsek; hala üst seviye cep telefonları ve laptoplar dışında 802ac destekleyen cihaz dahi yok. sen 802ax i düşünme şimdiden :)
  • washe  (03.03.17 15:44:05 ~ 15:45:30)
detaylı cevap için teşekkürler.

cihaz ev için ama dediğim gibi bağlanan çok fazla cihaz var, duvarlar da kesiyor sanırım sinyali biraz. şu an ac68u var, ac1900 o da. ama o da sapıttı gibi, geçen ikinci çekirdeği %100'de takılı kaldı falan. tek derdim ethernetleri toptan kaldırıp en azından cihazlarda ethernetin yarı hızına erişmek. ama mümkün değil bu sanırım pratikte :)
nas dışında etherneti kullanacak ve yoğun veri alıp verecek cihaz yok.
bilemedim. belki de ax'i beklemeliyim 2-3 sene :)
  • passion rules the game  (03.03.17 15:57:58)
ac68u da hangi firmware var? asus un firmware i varsa ona sen bi şunu kur.

advancedtomato.com

dediğin gibi pratikte kablosuzla kablolunun yarı hızına erişmek çok maliyetli :)

ac68u hala yeterli. biraz daha beklemek daha mantıklı
  • washe  (03.03.17 16:02:16)
bu arada sonra router'ı eline almayasın diye uyarayım; dsl olan ac68u ysa sendeki o firmware olmuyor :) kurma işi de biraz meşakatli. araştır bi aklına yatarsa denersin istersen

  • washe  (03.03.17 16:05:44)
dsl hocam bendeki, tomato olmuyor, araştırmıştım :)

  • passion rules the game  (03.03.17 16:07:48)
hocam kotalar malum, 4k yayın tabi ki ak(a)mıyor ama istiyorum ki 5 yıl sonra da hala üst seviye bir cihaz olarak kalsın aldığım. tabi bunun garantisini hiç bir firma vermiyor :)

en iyisi ac68 ile devam etmek sanırım, şu ax'i merak ettim. gerçi uyumlu cihazlar çıkana kadar 10 sene geçer :)
  • passion rules the game  (03.03.17 17:47:37)
Linksys WRT54GL aldım. bir kaç yıl idare eder, open firmware ile de baya kurcalarım :)

  • passion rules the game  (03.03.17 22:46:39)