Kedi kısırlaştırma sonrası

Yakın zamanda kısırlaştıracağım. Mama konusunu merak ettim. Kısırlaştırılan kediler için öZel mamalar var. Onlardan mı almam gerekiyor?
Bunun dışında şişmanlama, uysallaşma gibi şeyler okuyorum kısırlaştırma sonrasında. Daha bi dikkat etmem mi gerekiyor?
Dişi kedi bu arada..

kısır maması kullanmak şart gibi. onun dışında yediği her şey direkt kilo aldırıyor ve sağlığına da zararlı. kısırlaştırmayı yapan veteriner zaten anlatır. ama kısırlaştırdıktan sonra aa kıyamam biraz da şundan vereyimleri iyice kısman lazım. bizim veteriner kuru mama dışında her şeyi yasakladı.

  • freya  (02.03.17 12:05:21)
kısır kedi maması kesinlikle yedirin yoksa ileride çok kilo alır ve sağlık sorunu yaşar. bir de ksıır mamayı belli oranda vereceksiniz, ben vermeme hatasını yaptım ve kedim bir yıldır sadece bir gıdım obez kedi maması yiyor:( yani kısır mama yetmez bir ölçü kabınız olsun ve doktorun kedinize önerdiği oranda mamayı onunla ölçüp verin. ekstra mama vermeyin ağlasa da.
onun dışında başka değişiklik yapmanıza gerek yok, zaten yaşı da itibariyle zamanla durulup sakinleşecek kısırlaştırma sonrası.

  • kaputt  (02.03.17 12:19:45)
bizimkilerin hepsi kısır, ama biz normal proplan somonluyla devam ediyoruz.
1-2 tanesi çoook hafif tombikleşti, ama sayıları çok ve çok oyun oynuyorlar.
o yüzden bir sorun yaşamadık.
illa obez olacaklar diye bir kaide yok yani.
ya da "şart" değil.

benimkiler hiçbir kısırlaştırılmış kedi mamasını yemedi mesela.
  • blatta hiberna  (02.03.17 12:51:30)
Biz veterinerimizin tavsiyesi üzerine kısır kedi maması ile devam ediyoruz. En iyisi kısır maması almanız tabii.

Daha kısırlaştıralı 2 ay oldu sanırım, şişmanlama olmadı. Ama uysallaşma da olmadı. Tam tersi oldu, kısırlaştırma öncesi uysalken şimdi oyun delisi oldu, koşturmaya başladı:)
  • peggy  (02.03.17 12:55:20)
Kisir kedi mamasi kullan tabii ki. Kilo alma sik gozlenen bi durum sanirim ama benim iki kedimden birinde oldu sadece. Digeri gayet formunu koruyor, mama kabi her daim dolu dursa da doyana kadar yiyor sadece. Ama zaten oyle her seyi yiyen cok istahli bir kedi degildi kisirlasmadan once de. Ayni sekilde oyle cok ekstra bir hareketsizlik, uyuzlasma da olmadi bizimkinde.

  • saçdemeti  (02.03.17 13:00:57)
kedim kilo almadı diyen arkadaşlar için dikkat etmelerini tavsiye ederim. çünkü kısırlaştırma sonrası ilk seneler ben de öyle sandım. kilo almıyor, kabında yemek var o kendi doyunca bırakıyor gibi yöntemlerle ilerledim. ama özellikle kedi 4-5 yaşını geçtikten sonra yani kısırlaştırmanın 3., 4. senesinden sonra bir anda ne olduğunu anlamadan kedi kilo alıyor.
tabii kedinizin cinsi vs de fark eder. ama daha kediniz 3 yaşını geçmemişse benim yaptığım hataya düşmeyin, geri dönülmez sağlık problemleri gerçekten çok üzücü oluyor :(

  • kaputt  (02.03.17 13:31:32)
@kaputt:

benimkilerin hepsi beş yaş üstü ve hepsi sokak kedisi.
cinslerde belki fark ediyor olabilir, evet.
zaten 5 yaşından sonra normal hareketleri de azaldığı için onun da etkisi olabilir.
  • blatta hiberna  (02.03.17 14:07:35)
@kaputt, geçmiş olsun:(

Bizimkine proplan kısır maması veriyoruz ve her zaman ölçülü veriyoruz. Şimdilik bir kilo sorunumuz veya fazla mama isteme sorunumuz yok. Umarım ileride de bir problem olmaz.
  • peggy  (02.03.17 14:18:39)