Yazı Karakteri Çizim Uzunluğu Ölçümü öeh nasıl tarif edeyim

Selamlar, istediğim şeyi şöyle anlatayım. Bir tabela var, mesela şöyle:

ŞEN KASAP

Amacımız tabeladaki her harfin altına eş uzunlukta aydınlatma yapmak. Ben bunun sağdan sola 5 metre, harf yüksekliklerininse 80cm olduğunu biliyorum. Bu tabeladaki her harfin kendi içindeki uzunluklarının toplamını nasıl bulurum (kalemi koydun mesela tabledaki Ş harfini çiziyorsun, bu esnada kalem ne kadar yol alıyor?) Böyle bir program falan var mıdır? Google'dan signboard letter drawing distance measure gibi kelimelerin kombinasyonlarıyla aradım ama istediğim türden bir şey bulamadım.

Soru ilgimi cektigi icin arastirdim ve tatmin edici bir cevap buldum;

inkscape programinda yaziyi yazip istediginiz boyuta ayarlayin.
Yazinin dolgu rengi (fill color) bos olsun
kenar rengin (stroke paint) olarak herhangi bir renk secin
yaziyi egri haline getirin (path-stroke to path)
uzantilardan ölcüm eklentisini calistirin (extensions / visualise path / measure path
birim olarak (length unit) istediginiz birimi secin
apply a basinca nesnenin etrafinda bir yerde yazi olusacak.
100mm x 100mm arial ile E harfi yazdim, ölctürdüm; E nin ortadaki kolu azicik kisa oldugu icin 700 ün biraz altinda olmasi gerekiyordu 699,87 cikti, yani ölcüm dogru.
  • hans mustermann  (03.03.17 20:04:18)