İşten ayrılma ve dikkat edilmesi gereken noktalar, çakal bir şirket...

Merhabalar;

İş yerim yakın zamanda kapatılacağı için bugün iş akdim feshediliyor. Bana durumu zamanında ihbar etmişlerdi. Dolayısıyla ihbar tazminatı almayacağım. Bugün son günüm, henüz kıdem tazminatı ve maaşım yatırılmadı.

Bugün süreç nasıl ilerliyor, bana bu ödemeler yapıldıktan sonra ibraname imzalıyoruz galiba değil mi? Bir de ben toplamda 2 yıl 7 ay 21 gün bu kurumda çalışmışım, sanıyorum işsizlik maaşı da edinebiliyorum, bu işsizlik maaşına e-devlet kanalıyla veya İşkur'a giderek başvuruluyormuş. Ben durum sakata gelsin istemiyorum, mesela yarın İşkur'a gitsem bana Mart sonunda maaş veriyorlar değil mi? Bir de giderken evrak götürmeme gerek olmuyor galiba doğru mu?

Bir de bu iş yerim bana SGK çıkış belgesi gibi birşey verecek mi bugün? İşte SGK'da ne sebep ile işten çıktığım falan yazacakmış, SGK çıkış kodu işsizlik maaşı için çok önemliymiş. İş yerim bana bugün SGK çıkış kodumun olduğu o belgeyi vermezse ben bu bilgiye e-devlet'ten de ulaşabilir miyim ki?

Bu iş yerim bana son zamanlarda çok fazla mobbing uyguladı, bugüne kadar zor geldim tazminatımı alabileyim diye. O yüzden bugün onlardan her türlü çakallığı bekliyorum.

Benim daha önce böyle bir tecrübem olmadı hiç, korkuyorum. Ablalarım, abilerim konuyla ilgili her türlü tavsiye alınır.

ibranameyi parayı almadan imzalasan da paran yatmadan hiçbir geçerliliği yok. ssk'yı işyeri kapanışı olarak bildirecekler, bu da işsizlik işsizlik maaşı için geçerli bir neden. 3 yıldan az çalıştığın ve başka bir iş tecrüben olmadığını varsayarsak 8 ay son brütünün %40 ı kadar işsizlik maaşı alırsın. bu rakam Brüt asgari ücretin %80 ini geçemez. farklı sorun olursa yardımcı olabilirim.

  • kumulatifvergimatrahi  (28.02.17 09:31:09)
bir de işkur a hemen başvurma. firmanın çıkış bildirgesi yapmak için 10 gün süresi var. bu 10günden sonra senin 20 gün içinde başvurman lazım.

  • kumulatifvergimatrahi  (28.02.17 09:33:38)
öncelikle geçmiş olsun.

konunun uzmanı değilim ama çevremdeki birkaç arkadaşım işten çıkarıldıktan sonra kıdem tazminatı alamadılar ve dava açtılar. dava 6 ay da sürebilir 1-2 sene de sürebilir. davayı iki arkadaşım kazandı, birisinin ki hala devam ediyor. muhtemelen o da kazanır.

yalnız bunlar işten çıkarıldılar, sizinki gibi iş yeri kapanma durumu değil. belki o durum daha farklıdır.

tekrar geçmiş olsun.
  • burty  (28.02.17 09:34:22)