Gayrımenkul satışında kazanç vegisi hakkında

Gayrimenkullerin edinme tarihinden itibaren 5 yıl dolmadan satılması halinde elde edilen kazanç vergiye tabiymiş.
Haberin müstenitine bakamadım, ne zaman yayımlandı bilmiyorum. Bi emlak sitesinde vergi oranının %35 olduğu yazıyordu.
Hem duymayanlara haber vereyim hem de metinde geçen anlamadığım bi ifadeyeyi sorayım dedim.

Haberde "Başka gelirlerden dolayı beyanname verilmesi halinde de gayrimenkul satış kazancı beyannameye dahil edilmiyor" diyor.
Satış farkı ayrıca beyan mı edilecek yoksa başka gelirleri nedeniyle beyanname verenler muaf mı olmuş oluyor?

Ek olarak;
Eksik gösteririz n'olcak ki diyenler için de haberlerim var. Yok öle eksik göstermek, ülke çapında gayrımenkullerin değerleri yeniden hesaplanacakmış. Çalıştay çalışmalara başlamış olmalı. Yeni değerler mart başı açıklanır sanıyorum.
www.gazetevatan.com

nerede okuduğunuzu veya yazının tamamını yazabilirseniz daha açıklayıcı olabilirim. başını sonunu yazmadan sorduğunuz ifadenin bir anlamı yok çünkü.

yine de açıklamaya çalışayım. vergi oranı %35 değil. vergi; %15, %20, %27, %35 şeklinde artan oranlı bir tarifeye göre hesaplanıyor. elde ettiğini kazanca bağlı.

başka gelirlerden dolayı beyanname veriyorsanız gayrimenkul satış kazancından muaf olmak diye bir şey yok. başını, sonunu tam cümleyi okuyabilirsem ne demek istediğini açıklayabilirim.
  • kibritsuyu  (27.02.17 20:11:33)
linki koymayı unutmuşum ya ben (burada mahçup ifade var :)
şu haberde okudum:
www.gazetevatan.com
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (27.02.17 20:27:41)
evet aynen dediğim gibiymiş, cümlenin başı olmayınca anlamsız olmuş.

diyor ki tam olarak: "kazancın 11 bin TL’yi aşmaması halinde beyan edilmesi gerekmiyor. başka gelirlerden dolayı beyanname verilmesi halinde de gayrimenkul satış kazancı beyannameye dahil edilmiyor."

yani bu satış kazancı 11.000 lira istisnanın altında kalıyorsa beyanname vermiyorsunuz. haa başka gelirlerinizden dolayı beyanname veriyorsanız eğer, o beyannamedeki ilgili kısma bile yazmıyorsunuz. 11.000 liradan fazlaysa her halükarda beyanname verilecek. zaten veriyorsanız da ona eklenecek.

bunu niye belirtme ihtiyacı duymuşlar? çünkü bazı farklı gelirlerin beyanında istisna tutarının altında kalıyorsanız hiç beyanname verilmiyor. ama başka gelirlerden dolayı beyanname veriyorsanız istisna tutarının altında olduğunuz halde beyannamenin ilgili yerine yazıp, istisnayı da beyanname üzerinde düşüyorsunuz. bu onlardan değil, beyanname veriyorsanız bile dahil etmeyeceksiniz demek istemişler.
  • kibritsuyu  (28.02.17 08:55:35)