ya koca kadın oldum hala toplum karşısında sunum yapma fobim var.

çok güzel sunumlar hazırlıyorum ama kendim sunamıyorum. nasıl yeneriiim yaw.

Konuna hakim olarak ve kendine guvenerek. Sunumu once kendi kafanda oturtursan insanlara daha net ifade edersin. Diğer sunum yapan insanlari izle ve nasil davrandiklarina bakarak kendine uyarla. hosuna giden sunumlarda sunan kisinin rahat ve konusuna hakim oldugunu göreceksin zaten.

  • passive aggressive  (22.02.17 16:30:06)
anadilde sunumsa sıkıntı yapma.

ben de fransızca mı ingilizce mi yapacaksınız dediğinde hoca, ingilizce yaparım yaaav dedim ve yapamadım mesela.

sunumda her slaytla ilgili söyleyeceğin şeyleri kafanda kur, hatta slayt bir de ve not al kağıda, tüm slayt için yap. sonrasında slaytı tek tek sunuyormuşçasına oynat, elindeki kağıttan yardım alarak sunum yap kendi kendine. Kendine güvenin gelince de istersen sadece hatırlatıcı ekstra kelimelerin olduğu bir kağıt hazırlar sadece onlarla çıkarsın, cümlelerin olduğu kağıt yerine.

Öncesinde kesinlikle prova yap ama, kesinlikle ve not hazırla kağıtta kendine.

Bunlar altın kural.

Slaytlarına numara vermeyi de unutma, hepsinin altında kaçıncı slayt olduğunu yaz.
  • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin_yine  (22.02.17 16:35:51)
hatırlatma amaçlı not kağıtları hazırlayabilir ya da defter kullanabilirsin. hatta bu notlara bakarken saklamana sıkılmana da gerek yok, bazı insanlar bunun profesyonelce olmadığını düşünse de bence hiçbir noktayı atlamak istemeyen bir profesyonelin kullandığı bir yöntem.

ve prova önemli, gerekirse içeriği düzenlemek hem de zaman kullanımı açısından. gerçek eğitime çıkmadan önce evde kendi kendime ya da arkadaşlara prova eğitimler yapıyordum, bunlar geliştirilebilir beceriler :)
  • freebird5406_2  (22.02.17 16:42:11 ~ 19:53:56)
bu arada provalarında bir kronometre kur, bak bakalım ne kadar sürüyor.

  • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin_yine  (22.02.17 16:50:05)
Sen işinden memnun değildin zaten. Kaç kere yazdın ayrılmak istiyorum diye, cv'ler hazırladın, yurtdışı iş imkanlarını sordun.. Bu kadar memnun olmadığına göre neden hala aynı işyerinde çalışıyorsun ?

Sunum konusuna gelirsek iş kafanda bitiyor çoğunlukla. Eğer ' Acaba sunum yaparken heyecanlanır mıyım ' diye düşünürsen heyecanlanırsın. İnsanoğlunun robot olmadığını ve herkesin her an hata yapabileceğini kafana kazımalısın. Sunum yapacağın konuya ve gelebilecek sorulara karşı kendini hazırlamalısın. Sık sık dinleyicilere soru sorarak onların da katılımını sağlamalısın. Göz teması kurmak, tane tane konuşmak, arada birkaç saniyelik duraklamalar yine işini kolaylaştıracaktır. Yıllardır yalan üstüne yalan söyleyen adamlar hala her gün basının ve halkın önüne çıkıp saatlerce konuşmuyor mu ? Onlarda bu kadar özgüven varken sende neden bu kadar düşük olsun ki...
  • iwasbornonamountainside  (22.02.17 16:57:39)
@iwasbornonamountainside aslında işimden memnunum sadece yönetici ve patronla ilgili bi kaç sorun vardı, konuştuk hallettik.
Yurtdışı konusu işimi sevmememle ilgili değil. şu an fırsatım olsa şu anda da giderim :)

  • allaccess  (22.02.17 17:09:55)
kendine güvenden geçiyor. konuya hakim olacaksın, kendine güveneceksin, karşındaki insanlara vücudunu tam göstererek meydan okuyacaksın, karşısında saygı göreceksin, iki taraf da rahatlayacak.

katılımcılara kaçamak bakışlar, fazla el kol hareketleri, vücudu kapatıcı vücut dili, yapmaman gerekenler.

katılımcılara hanginizin evinde kedi var dediğinde sen elini kaldırmazsan kimse elini kaldırmaz. sen de katıl yapılana, verilen cevaba. sorduğunda sen elini kaldır, otomatik eller kalkacak.

İnsanlara bakarken bir genel bakabilirsin, bir de soru sorup ilgilenenlere gözünün içine içine bakabilirsin, ikisi de işe yarar, yeter ki yere, tahtaya, kürsüye bakma.
  • tutmayın küçük enişteyi, salıverin gitsin  (22.02.17 17:10:38)
Bir de şık ol. Türkiye'de insanlar kılık kıyafete haddinden fazla önem verir. Saygınlık katacaksa damat gibi git.

  • tutmayın küçük enişteyi, salıverin gitsin  (22.02.17 17:12:34)
evdekilere prova yap. işe yarıyor.

  • sir gawain  (22.02.17 17:32:40)
bunun kocaman olmakla ya da kadın olmakla bir alakası yok. sunamıyorsan sunamıyorsun işte tamamen psikolojik. sonra da atıyorsun bir adet dideral kendine özgüvenin geliyor çatır çatır sunuyorsun.

  • zannedersem tek eksiginiz bendim  (22.02.17 17:32:55)
Yenemezsiniz
Sunum yapmak doğal bir beceridir o yüzden heyecanınızı yenmeniz pek mümkün değil

  • aklimdakisorular  (22.02.17 17:38:59)