kurutulmuş domates

arkadaşlar yazın kendi tarlamızda yetiştirdiğimiz domateslerden bol miktarda domates kuruttum, bir arada tek kullnımlık olarak poşetleyip dondurucuya attım açıkta kalırda bozulur, böceklenir ihtimaline karşı.
yalnız ben kurutulmuş domatesin ne şekilde kullanılacağını bilmiyorum. daha önce ne kuruttum ne de yedim.
ne şekilde tüketmemiz gerekir bu domatesleri? yemeklere katmaya kıyamadık tuzla kurutmuştum rengi ve tadı kuruyken bile harika, o şekilde israf olur. diye düşünüyorum

var mı tarifiniz ve öneriniz?

Salataya ekleyebilirsin, çok yakışıyor.

  • cakabo  (20.02.17 17:23:07)
hahaha abi niye nerede kullanacağını bilmeden neden kurttun ki?

ya kurutulmuş domates çok lezzetli. salata, sandwich, yemekler, makarna bilimum kahvaltılıklara çok yakışır.
  • kurnaz  (20.02.17 17:24:53)
bayılırım kurutulmus domatese. benim bildigim zeytinyagında sakladıgınız surece ve dolapta bir sey olmaz.
salataya koyabilirsiniz, kup kup kesip, pilav yapabilirsiniz, meze olur, kahvaltida yenir (ceviz, zeytinyagı, maydanoz vs. karıştırıp), ezmesi olur. ikiye bölmediyseniz dolması yapılır. ceviz yakısır yanina, roka yakışır, patlican yemegine katabilirsiniz. vs. vs. yani domatesle yapılan hemen her sey yapılır ve daha guzel bir tadı olur. beyaz peynir de yakışır.

  • kassiopeia  (20.02.17 17:26:37 ~ 17:27:12)
@kurnaz tarlada çok fazlaydı satmıyoruz da, öyle uğraş için ekiyoruz. böyle olunca eşe dosta dağıttık, konserve püre vs. yaptık kalanı da bir kurutup deneyeyim dedim:)

  • kirmizipilotkalem  (20.02.17 17:27:03)
geceden dışarı çıkarıp kahvaltıda yiyebilirsin direk.

  • yue  (20.02.17 17:29:16)
@kassio

aynen zeytinyağında çok lezzetli olmasına rağmen çok yağlı oluyor sonrasında tüketmek bence.

@kirmizi
eğer çok ürettiyseniz burada satabilirsiniz belki, gerçekten lezzetlidir. ama fazla tüketmeyin gereksiz yükleme vücuda, çünkü normalde otursan maksimum 2-3 domates yersin, kurutulmuş olunca anlamıyorsun 5-6 tane yiyebiliyorsun.
  • kurnaz  (20.02.17 17:29:32)
ben deneyemedim henüz, sen dene www.beingurme.com

  • blueprints and cigarettes  (20.02.17 17:34:35)
(cozdurdukten sonra) ustune kaynar su dokup 10dk kadar bekletip biraz yumusamalarini sagla. suzup bir kavanoza al, zeytinyagi ve sarimsak ve biberiye koyup dolaba at. kahvaltida ustune peynir ceviz vs dokup yenir.

  • jimicik  (20.02.17 17:39:03)
ne iyi insanlarsınız teşekkür ederim hepsini deneyeceğim, malum domates bol:) bütün tariflere yeter.

  • kirmizipilotkalem  (20.02.17 17:42:12)
Zeytinyağı, yeşil zeytin ve kekikle karıştırıp kahvaltıda yemeyi seviyorum ben. Tabii istediğin her türlü baharatı ekleyebilirsin buna. Bir de pizzaya yakıştırıyorum ben kurutulmuş domatesi. Beyaz peynirli, zeytinli bir pizzada güzel gidiyor.

  • ms brownstone  (20.02.17 17:45:28)
Ben de kullanıyorum, çok seviyorum.

Salatalara, bulgur pilavına, omlete çok yakıştırıyorum.
  • peggy  (20.02.17 17:51:45)
makarnaya da cok yakışıyor, ince ince dilimleyip, istediginiz sosa katabilirsiniz.

  • rn  (20.02.17 18:20:55)
Azıcık yolla, zalım! :)

Salata ve makarna, özellikle zeytinyağı ile. Muazzam bir lezzet. Zeytin de yakışıyor.
  • yirmisantim  (20.02.17 18:29:01)