Hayatınızdaki memnuniyetsiz (?) insanlar konusunda napıyorsunuz?

Doğru kelimeyi bulamadım ama memnuniyetsiz de olabilen insanlardan bahsediyorum.

Birincisi; etrafındaki "dış" kısımda olup biten şeylere sürekli bi kulp takan insanlar. Fakat bu şey kendi etrafındaki "iç" kısımda (yakın çevresinde vs) oluyorsa sallamayan insanlar.

Örn; metroya itiş kakış binen insanlara laf eder. Aynı şeyi bi arkadaşı yapsa bunu aklayacak bi bahane bulur.
Örn; yabancı bi ülkede gerçekleşen bi olay için o ülkenin kültürünü öne sürerek "bunlar işte böylee" diyerek aşağılar. Aynı şey Türkiye'de gerçekleşse "caanım Türkler" tarzında bi şeylerle o olayı kültürün filan bi parçası yapıp aklar.

İkincisi; sizin özellikle çok sevdiğinizi belirttiğiniz zevklerinize, eğer ki sevmiyorlarsa bok atan tipler.

Örn; ben X yazarı çok seviyorum dersiniz. "Ben hiç sevmiyorum bence çok gerizekalıca yazıyor" der. Şu şarkıyı/grubu çok seviyorum dersiniz. "Ay o ne öyle çok rerörerö sözler vikvik" der. Hatta o an "valla ben gayet çok seviyorum" diye tepki verseniz dahi başka bir zaman konusu olduğunda yine o yazarı, şarkıyı vs itin götüne sokar.

Vallahi etrafımdaki böyle saygısız, memnuniyetsiz, sürekli eleştiren insanlardan gına geldi. Atsan da atılmıyorlar. Atarlı cevaplar vererek susturabilecek bi yapım da yok. Eskiden sinirlenip belli edemediğimden bi yerden sonra sohbet "ben böyleyim" "ben de şöyleyim" tarzında sürekli bir "ben" "ben" kapışmasına dönüşüyordu. Artık onu da yapmıyorum. "hm ok" diye geçiyorum ve o insana olan saygım kayboluyor.
Siz napıyorsunuz?

Ek: ha bi de bu kişiler kendi zevkleri söz konusu olduğunda o şeyi dünyanın en güzel şeyi gibi lanse ederler. İnsanların zevkleri konusunda hep açık olmuşumdur. Hatta ilgimi çekerse ben de deneyimlemek isterim filan. Ama bugüne kadar zevkleri benle çatışan kimseye "ay çok salakça benceeaa" demedim yani. Benim hiç sevmediğim bi şey bile olsa "bu kişi o şeyde güzel bi şeyler, kendine uyan bi şeyler bulabilmiş demek" der geçerim.

"Benim zevklerim seninkileri döver" tribi niyedir? Bunu insanlar neden yapar?

Hayatımda tutmuyorum yüzlerine de genelde ay götüm derim.

  • gozu acik sevisen yahudi  (18.02.17 10:51:08)
herkesin farkli dusuncede oldugunu dile getiriyorum. herkes her seyi sevmek zorunda degil ve saygi gostermesini anlatiyorum. laftan anlamazsa diger anlayacagi dil ile devam ediyorum. bir de beraber olmayi fazla gerektirmiyorsa, gidiyorum.

  • evimin paspasi  (18.02.17 10:54:29)
  • hybridus  (18.02.17 11:10:40)
Hayatınızdan çıkaramayacağınız biriyse? Mesela aile bireyi?

  • kozmosta bir nokta  (18.02.17 11:15:07)
hayatimdan cikartamiyorsam daha az memnuniyetsizlik zeminine gelecek sekilde sohbet ederim veya iletisimi azaltirim. 1. derece ailedense (anne baba kardes) zaten dalga gecerim o kadar samimiysem "bi halti da begenmiyorsun ona kulp buna kulp" derim. aile bence bu tartismanin disinda. zaten hayatin ciddi bir kismini beraber gecirmis oldugunuz icin ya alisip kabullenmissinizdir ve ona gore bir davranis gelistirmissinizdir ya da daha once boyle degilken simdi boyle olduysa donemsel bir sorun vardir buna gore ozel ilgilenirim.

  • hybridus  (18.02.17 11:49:57)
Mfö bu tip bir arkadaşlarına şarkı bestelemiş. Benim o yeteneğim yok.

Karşıtlık iyidir yalnız.. Her dediğimi onaylayandansa, her dediğime muhalefet olanı isterdim ben. Yeterince gıcık giderseniz karşılıklı, o da safsata dolu argümanlar savurmayı azaltır.
  • kargn  (18.02.17 15:15:03)