havuzda yüzmek ile denizde yüzmek arasındaki fark

düzenli olarak haftada 2 gün havuzda yüzüyorum (henüz 2 ay oldu) şimdilik 1000 metreyi 30 dakikada yüzüyorum ama her seansta üzerine koyuyorum kayıtlarımı tutuyorum kondisyonum sürekli artıyor. ayrıca yıllardır zaten bisiklet-koşu-fitness yapıyorum. sporcu kişiliğim var yani.

bisiklet ve koşu yarışlarına katılmışlığım var. geçenlerde bir yüzme yarışına denk geldim temmuzda yapılıyor boğaziçi yüzme yarışı. 6.5 km'lik bir mesafe kanlıca-kuruçeşme arası. dedim ki müthiş bir tecrübe olur mutlaka katılmalıyım...

geçtiğimiz yıl katılanların sonuçlarına baktım, dereceye girip sonuncu olan bile 6.5 km'yi 2 saat civarı bitirmiş. benim sonuçlarla karşılaştırınca (1km-30dk) çok kötüyüm gibi gözüküyor ama hep duymuşumdur denizde çok daha rahat ve hızlı yüzülür kaldırma kuvvetinden dolayı falan diye.

şimdi sorularım şunlar:

1- Giderek artacak havuz performansımı göz önüne alarak ben bu, boğazda yüzme yarışı olayını diskalifiye olmadan bitirebilir miyim sizce?

2- Havuzda arada kenarda durup 8-10 saniye soluklanıyorum mesela. denizde böyle bir imkan yok olası bir tehlike anında (panik, kramp, dalak şişmesi) ne yapacağım?

boğazdaki yarışta esas sıkıntı mesafe değil. esas mesele akıntı, dalga ve kalabalık içinde yüzebilmek. bence yaparsın.

  • babilbaligi  (17.02.17 11:32:00)
1- Yeterince iyi olursan bitirebilirsin tabii. Ama öncesinde havuzda elemeler oluyor zaten, her isteyen katılamıyor. 2 sene önce bir arkadaşım katılmıştı. Dediğine göre, boğazın yarısında akıntı tersine, diğer yarısında akıntıyla birlikte yüzüyorsun. Ve akıntı bayağı güçlü olduğu için, tersine yüzme kısmı bayağı zorluyor. Biz de izlemeye gitmiştik hatta, bayağı sürüklenenip rotadan sapanlar olmuştu.

2. Tehlike anında, yanlarda grupla birlikte ilerleyen botlar var, onlar seni kurtarır.
  • peggy  (17.02.17 11:36:36)
direkt yarisa katilamiyorsun zaten. once havuzda elemeler oluyor. elemeleri gecersen yarisi da bitirme sansin var demektir.

saglik ekipleri var. bir sey olursa onlar mudahele eder.

denizde akinti var. durgun suda oyle bir sure daha zor.
  • jimicik  (17.02.17 11:38:43)
kesinlikle aşağılamak için söylemiyorum ama şu abla bile bitirdiyse ki öyle gözüküyor ben çok rahat bitiririm. bogazici.olimpiyatkomitesi.org.tr

  • yazar yazmaz yazan yazar  (17.02.17 11:42:00)
evet eleme olayını biliyorum arkadaşlar onu çok rahat tempoda geçerim zaten. 30 dakikada 800 metre istiyorlar.

  • yazar yazmaz yazan yazar  (17.02.17 11:43:35)
Kendini bu şekilde başkasıyla kıyaslama bence. Öyle ablalar var ki, sana tur bindirebilir.
Kendine güveniyorsan dene. Senin için tek sorun akıntı olur.

Ayrıca katılım sayısı yüksek olursa bu limitleri değiştirebilirler.

Edit: Baktım şimdi, 800 mt 30dk kriteri var ancak bunu başaranları iyiden kötüye listeleyip kontenjan sayısına göre alıyorlarmış. Katılımını garantilemen için daha iyi bir derece yapman gerekir.
  • peggy  (17.02.17 11:45:29 ~ 11:56:17)
önümüzdeki boğaz yarışının kayıtları alındı diye biliyorum. alınmadıysa da şu an için orada yüzebilecek kondisyonda değilsiniz.

denizde çok daha rahat ve hızlı filan yüzülmez. akıntıyı arkana alırsan daha hızlı olabilirsin ancak. havuzda yüzmekle denizde yüzmek aynı şey değil yani. deniz daha zor, akıntılar (özellikle boğazda) çok yorucu olur ve dalgalar nefes almanızı güçleştirir.

o fotoğraftaki kadına benzer fiziğe sahip insanlar manş denizi'ni yüzerek geçebiliyor. (45 km civarı) görünüşe aldanmamak lazım.

ben insanlardaki bu yarışma deliliğini anlayamıyorum. havuzda 1000 metreyi muntazam alamazken boğaz yarışına katılsam mı diye düşünmek neden?

bence yaza kadar bolca yüzün, yazı denizde geçirin ve önümüzdeki kış da yüzmeye devam edin. o zamanki kondisyonuna göre havuzunuzdaki hocalara da danışarak yarışa katılmayı düşünün.
  • filteria  (17.02.17 11:54:38)
@filteria, ne o? düşünmek yasaklandı da haberimiz mi yok? duyuruyu açmamın sebebi bu zaten bak soruştuyorum katılsam mı acaba bitirir miyim diyorum?

bu ota boka ayar vermeye çalışma isteği neden asıl?

neden yarışmaya katılmak istemeyeyim ki? bir spor yarışmasını bitirince alınan hazzı dünyada pek az şey veriyor.
  • yazar yazmaz yazan yazar  (17.02.17 12:10:30 ~ 12:12:26)
o kondisyonla dereceye giremezsin ama boğaziçi yarışını çok rahat bitirirsin. zaten nal toplayacak adamlar elensin diye 800 metre/30 dakika gibi bir eleme yapıyorlar. o elemeyi geçersen, akıntıyı da doğru kullanabilirsen çok rahat bitirirsin.

sözlükte de yazıyor. adam 6500 metreyi 47 dakikada bitirmiş önceki senelerde. oysa havuzda 1500 metre erkekler rekoru 15 dakika. boğaziçi yarışında 47 dakikada bitiren adam 1500 metreyi 10 dakikada geçmiş gibi görünüyor ortalama. rekor mu kırmış? hayır, akıntıyı doğru kullanmış.

ha kendine güvenerek gidip akıntıya kapılan da yok değil ama benim kondisyonum biraz daha iyi olsa kesinlikle katılırdım.
  • kibritsuyu  (17.02.17 12:14:15)
sadece sorunuzu cevapladım. siz almış olabilirsiniz ama ben ayar vermedim.

kolay gelsin.
  • filteria  (17.02.17 12:17:31 ~ 12:17:45)
@kibritsuyu, elemeleri geç asıl olay o diyorsun yani:)

  • yazar yazmaz yazan yazar  (17.02.17 12:27:38)
@filteria

yarismaya katilmayi dusunmekle ilgili bir sikinti yok bence. neden olmasin yani? kime ne zarari var? elemeyi geciyorsan, katilabilecek sartlari tutturuyorsan neden olmasin? illa cok iyi olmaniz gerekmiyor. yarismanin butun olayi kazanmak degildir. profesyonel sporcu olmak zorunda da degilsin. baskasinin hakkini yemiyorsun. ee? sorun ne yani? kazanirsa aferim, bitirirse gene aferim, diskalifiye olursa da cani sagolsun. hic bir sporcu, koc vs. yarismaya katilmak isteyen bir insana gecip yarismak icin yeterince iyi degilsin demez. soyle calis, boyle beslen dersin. katilma demezsin.

ayrica yarisma atmosferi cok guzel, kesinlikle o ortamda bulunmani tavsiye ederim. etrafta isinmasini yapan insanlar, yarisa kadar uyuyanlar, tezahurt yapanlar, heyecan vs. yasamak lazim.
  • jimicik  (17.02.17 12:34:17 ~ 12:37:09)
1- boğazda sadece akıntı dalga ve kalabalık değil, boğazda yüzmenin verdiği stres ve soğuk su da performansını düşürecek. ama katıl ne kaybedersin.

2- sırt üstü uzanacaksın. zaten hemen yardıma gelirler.
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (17.02.17 12:47:01)
Atmosfer çok güzel +1

Ya benim gittiğim sene (2015) onur konuğu adam walker katılmıştı, çok güzel ve coşkulu bir ortam vardı cidden. Organizasyonu başarılı oluyor. Yüzmesem bile bayağı heyecan yapmıştım:)

Sen elemelere katıl dediğimiz gibi, bitirip bitiremeyeceğini adamlar sana söyleyecek zaten, bitiremeyecek kapasite olanları tercih etmezler.

Elemeleri geçemesen bile 2018 için hazırlanmaya başlarsın, bir hedefin olur.

Bol şans.
  • peggy  (17.02.17 12:47:31)
beş kilometre koşamayan bir insan "maraton koşmayı istiyorum dese "süper, çalış ve koş" derim. ama, "bak iki ay sonraki şu yarışa kayıt yaptır" demem. yazdığım cevapta da "bir sene daha yüzün" dedim, çok şey mi istemişim?

yarış ortamında ben de bulundum, biliyorum nasıl olduğunu ama tekrar söylüyorum: bir insan sınırının üzerindeki bir yarışa, yarışırken hiçbir keyif alamayacağı halde neden koşturur bilmiyorum. daha önce buna benzer birçok arkadaş gördüm. bu insanları anlayamadım ve hala anlayamıyorum.

yapabilir miyim/yapmalı mıyım? diye sorup yapamazsın/yapmamalısın cevabı verene böyle tepki verilmesini de ayrıca komik buluyorum.
  • filteria  (17.02.17 12:55:20 ~ 12:58:06)
umarim katilirsin. cok cok guzel olur bence. ben size katiliyorum, yarisa katildim, derece aldim derdinden ziyade acayip keyifli bir deneyim olacaktir, bogazicinde yuzeceksiniz, ne guzel ne keyifli.
illa herseyi sonuca baglamaktan, insanlari asagi cekmeye calismaktan ziyade, deneyimin/surecin kendisinden keyif alindigini algilamak lazim.
eger 800m/30dak. ise eleme sarti bence elemeleri kesin gecersiniz.
  • kassiopeia  (17.02.17 12:56:12)
@filteria,

2 ay değil 5 ay sonra yarış.

yarış şu an benim sınırımın üstünde evet ama ben de o zamana kadar açığı kapatabileceğimi düşünüyorum.

anlayamazsınız...
  • yazar yazmaz yazan yazar  (17.02.17 13:00:36 ~ 13:01:23)
Yanlış bilmiyorsam 800 metre 20 dakika olmalı eleme sınırı, hatta bu yaş gruplarında ve cinsiyette daha da fark ediyor. Bir arkadaşım 18 dakika ile elenmişti, elenme nedenini süre olarak söylemişti, 30 dakika bu ölçekte bir katılım için bana düşük geldi. Bunun dışında mutlaka şansınızı deneyin, çok güzel bir organizasyon, kazanmanın değil katılmanın önemli olduğu nadir şeylerden. Çok keyifli.

  • elikası  (17.02.17 13:48:28)
bakın, "1000 metreyi 30 dk'da alıyor ve havuzun kenarına tutunup soluklanmadan gidemiyorum" diyorsunuz.

şimdiye kadar tek seferde 2000'i bırakın, 1500 metre bile yüzmemişsiniz. durum buyken 6,5 kilometrelik açık deniz yarışına katılsam mı diye soruyorsunuz.

insanlar da "katıl katıl, çok şey olursa ters dönersin seni bota alırlar" , "bence insanları aşağı çekmemeli (oha!) ve pozitif olmalıyız" filan diyorlar.

ben sadece "neden yahu, neden? ters dönüp "bitiremiyoom, alın beni" diyecekseniz, böyle bir ihtimal varsa (ki çok yüksek) neden oraya gidiyorsunuz" diye sordum. maksat yarış heyecanıysa, bir sene sonraya kalsın. olmuyor mu?

dediğim gibi, yarışın kayıtları kapanmış olmalı. ama kapanmamış olsaydı da beş ay içinde o açığı kapatabileceğinizi hiç sanmıyorum.
  • filteria  (17.02.17 14:23:57 ~ 14:36:49)
kayıtlar kapanmadı zaten eleme usulü neden kapansın ki? ne kadar başvuru o kadar para... ben şu an için dinlenmeli olarak yüzüyorum dedim hepitopu 2 ay bile dolmadı ay sonunda dolacak. toplamda 9-10 saat falan yüzdüm yani.

ben hangi acil durumları kastettiğimi belirttim. arkadaş da gayet makul bir cevap verdi.

ve ben de 5 ay boyunca seansımı da haftada 4 güne çıkartıp sıkı bir şekilde bu yarışa katılmazsam ne olayım... eğer buralarda olursan madalyalı resmimi de sana atıcam söz!

farkında olmadan çok sağlam gaza getirdin beni teşekkürler ayrıca.

"ben sadece "neden yahu, neden? ters dönüp "bitiremiyoom, alın beni" diyecekseniz, böyle bir ihtimal varsa neden oraya gidiyorsunuz" ya ne kadar saçma bir soru bu? herkesin başına gelebilecek şeyler en kral yüzücü bile yarşı bırakmak zorunda kalabilir olabilir yani. ya ayağıma kramp girerse diye yarışmayacak mıyız yani nasıl bir fikir yapısı bu?
  • yazar yazmaz yazan yazar  (17.02.17 14:35:13 ~ 14:37:49)
kayitlar kapanmis olmali'dan biraz daha net bir cevap isterseniz buyurun; bogazici.olimpiyatkomitesi.org.tr

İlk başvuru bogazici.olimpiyatkomitesi.org.tr adresinden internet üzerinden 04.Ocak.2017 ile 15.Mart.2017 tarihleri arasında yapılır.
  • jimicik  (17.02.17 14:51:25 ~ 14:52:23)
Bu arada "6500" seni korkutmasın, yarışın büyük kısmında akıntı yönünde yüzeceğin için havuzdaki 6500den çok çok daha az efor sarf edeceksin. Kanlıcadan başlayıp Kuruçeşmede bitirmelerinin bir nedeni var:) Havuzdaki 6500 ile boğazdaki 6500 arasında dağlar kadar fark var. Sadece akıntının ters döndüğü kısımda yönünü şaşırmaman gerekiyor.

Bir de bu sene katılım bayağı yoğunmuş galiba, o yüzden elemeleri geçmek için 800ü 20dk altında bitimeyi hedefle.
  • peggy  (17.02.17 15:01:46)
madalyayı bekliyoruz.

yanınızdan seri kulaçlarla akıp geçenlerden biri de ben olabilirim, ona göre.

www.youtube.com
  • filteria  (17.02.17 15:52:16 ~ 16:00:41)
birilerini geçmek gibi bir derdim yok. yarışı bitireyim yeter. başarılar...

  • yazar yazmaz yazan yazar  (17.02.17 16:04:51)
o hatta akıntı var o yüzden daha hızlı yüzersin. akıntı dursan da seni oraya götürüyor.

  • fasulyek  (17.02.17 16:08:50)
hastasıyım naif gergin tartışmaların. henüz 2 aylık yüzücü için böyle bi yarışmaya katılma düşüncesi sadece heves olabilir sanırım. bence de acele etmeyip hazır olunduğunda yarışmaya katılmak daha mantıklı her yönden.

  • hasmetizm 2046  (17.02.17 23:57:10)
Bence senin iş olur, ama bir iki sene çalışman lazım. Olmaz değil, ama bu sene biraz erken bir hedef gibi görünüyor. Eleme ortada, istersen katıl bak.

Haftada iki gün biraz az gibi, güzel bir program yapman ve bu işten anlayan biriyle çalışman yardımcı olabilir.

İlk cevabımı tekrar ediyorum, bence yaparsın. Ama baya çalışman gerekir.
  • babilbaligi  (11.08.17 13:02:36)
@babilbalığı, bu sene yapıldı bitti yarış.

@yazar, ne oldu? Katılabildin mi?
  • peggy  (11.08.17 13:47:26)