apartman yönetimi hk

2016'da bitmiş 16 dairelik bir apartmanın yöneticilik süreci nasıl olur?

yani yönetici seçilmeli değil mi? giderler; asansör, temizlik, elektrik olacak.

şimdilik kendi aramızda para topluyoruz ama 7-8 daire para verdiği için pay çok oluyor. ev sahiplerinin bazıları oturmuyorum diye para vermiyormuş. ben de yönetici seçelim o zaman yasal olur vermek zorunda kalır dedim de doğru mu dedim?

ben de şimdi araştıracağım ama bilen biri varsa basit bir dille anlatsa ya da kaynak atsa ben okusam daha iyi olur.

Kaç lira topluyorsunuz?

Aidattan ev sahibi mesuldür, dava açıp rahatça alabilirsiniz.

Eğer uğraşacak kimse yoksa, aylık 400-500 liraya bu hizmeti veren firmalar var bina yönetim firmaları ve yasal olarak bağlayıcıdır. Giderler onlar muhattap olurlar aidatları çatır çatır alırlar, bütün giderleri faturalandirip sizi bilgilendirirler. Ama 20 daire fln olsa ucuza gelir 16 daire pahalı kaçabilir.
  • atalet momenti  (15.02.17 21:09:57)
@atalet şimdilik normal görünse de sırf asansör bakımına 40 tl istiyor mesela. zamanla çatı uçar merdiven tadilatı gerekir vs olunca işler değişecek. benim derdim biraz o biraz da arsadan payı var diye 2-3 daire düşmüş insanların 20 tl çakallığı yapmalarını hazmedemiyorum.

ben kiracıyım. payıma düşen aidatı vereceğim. ama 16 daire üzerinden düşen payı vermek istiyorum.

uğraşacak kişi var.
  • cikolata selalesi  (15.02.17 21:15:44)
Yani asansörlü kapıcılı bir apartmanın gideri aylık olsun olsun 50 lira olur. Kapıcı sadece çöp toplayıp haftada bir temizlik yapacak. Oturduğum apartmanda güvenlik kamerası falan var, biz 50 ödüyoruz.

Eger daire başına 75 lira gibi bir bütçe çıkarırsanız bence özel firmalara verin, hiç kafanız ağrımasın. Hem verdiğin örnek gibi bir durumda, gitsin 3-4 firmayla görüşüp teklif alsin, size sunsun, sizin seçtiğinize o isi yapsın ilgilensin. Ama uğraşacak birisi varsa 50 liraya halledilir. Benim bildiğim kapıcı fln 300-350 tl, elektrik 50, asansör de 100 lira falan. 500 lira ana gideri var, 200-300 de fazladan toplanılır kasada dursun diye, 50 lira iste.
  • atalet momenti  (15.02.17 21:22:22)
@atalet kapıcı da yok :) dışardan temizlikçi tutulacak. aylık asansör bakımı ve elektrik işte. bu üçü.

ekstradan şirkete gerek yok şimdilik. sorun her daire sahibine ya da kiracıya ulaşmakta.
  • cikolata selalesi  (15.02.17 21:28:15)
Yönetim kurulu oluşturun ve karar alın. İşinizi resmi yapın. Benim dairede oturan yok ben aidat vs vermem gibi bi' lüksü yok kimsenin.

Her türlü alırsınız payına düşeni.
  • isott  (15.02.17 21:50:14)
İsott +1

Kat malikleri kanunu'na bir göz atın, kanuna uygun şekilde yönetiminizi oluşturun. Aidat odemeyenlere gecikme faizi uygulanması yönünde karar alın. Bir de avukat ile anlaşın, 5 6 aydan uzun süre ödemeyen olursa avukat çeksin ihtarnameyi.

100dairelik bir sitede oturuyorum ve bu sistem tıkır tıkır işliyor. Kimsenin çıtı çıkmıyor.
  • md11  (15.02.17 22:52:56)