usta matematikçiler bi bakar mısınız?

bugün matematik hocam şöyle bir şey dedi;

iki paralel doğru varsa, bunlara bir doğru çizersek ve bu doğru birini keserse, diğerini de kesecek diye bir kural yok.

hatta matematikçileri birbirine düşürdü yıllarca falan da dedi ama ben konuşmanın hepsine şahit olamadığım için eksik bıraktığım noktalar oldu muhtemelen.

bu durumu bilen varsa biraz açıklayabilir mi işin aslı, tamamı nedir, ne değildir?

sketchtoy.com

Hayır kesinlikle yanlış diye düşünüyorum. Birini keserse diğerini de keser. Çakışıyor olma durumu kesiyor sayılmaz değil mi? Çakışırsa kesmez anca

  • sekerse tehlike  (14.02.17 23:59:18)
3 boyutlu dusunursek hakli. Birini kesmesi digerini kesecegi anlamina gelmez.

  • crown  (15.02.17 00:02:16)
Hocaniz Öklit dışı geometrileri kastetmis olmali.

  • bumbum  (15.02.17 00:03:08)
@crown doğru ben 2 boyut düşünmüştüm, bakış açımın darlığı..

  • sekerse tehlike  (15.02.17 00:03:30)
@crown, bumbum; nasıl oluyor peki bu iş? hangi alana dahil bilmiyorum ama basit bir açıklaması var mı? bundan konuştuktan sonra projektif geometriden bahsetmişti biraz, belki onunla alakası vardır.

  • tosiba  (15.02.17 00:17:31)
Bilim ve teknikte şahin koçak çerçi diye bir köşe yazardı. Onun öklid'in saltanatı ve sefaleti diye iki bölümlü yazısı bu meselenin izahıydı yanlış hatırlamıyorsam.

  • kargn  (15.02.17 00:19:23)
bence böyle
sketchtoy.com

  • bigbadabum  (15.02.17 00:32:59)
İki doğru paralelse ama sonsuz değilse iki boyutlu düzlemde 3. doğru bunları kesmeyebilir.
sketchtoy.com

  • tekila shot bardağı  (15.02.17 01:44:52)
Belki soyle bir sey olabilir, kesen dogruyla derecesi o kadar kucuktur ki ancak sonsuzda birlesirler.

  • mungojerry  (15.02.17 02:43:50)
www.matematiktutkusu.com

Bahsettiğim yazı dizisinin bir parçası denebilir.
Küre evrende çizdiğiniz üçgenin açıları 180 dereceden büyük, eğer evrende ise 180den küçük olabilir. Öklidiyen geometrinin sorunlarından bahsettiği yazılar ise öklidin sefaleti kısmı.

Bilim ve teknik dvdsi olan bir hayır sahibi pdfsini atsa da çerçiyi okusak. 20 yıl oldu, özledim :(
  • kargn  (15.02.17 03:26:50)
3 ve üstü boyutlarda haklı. birbirine bir eğri üzerinde dokunan iki düzlem olan tüm sistemlerde haklı. küresel koordinatta haklı, silindirik koordinatlarda haklı. 4 boyutta zaten haklı.

non-euclidian sistemlerde o kadar haklı ki anlatamam.

iki boyutlu öklid geometrisinde sen haklısın.
  • babilbaligi  (15.02.17 10:23:01)