Bu adam bana niye antibiyotik verdi?

Ön bilgi: Sonbaharda grip aşısı yaptırdım. 10 gündür günlerimin yarısını bronşit nedeniyle hastanede yatan babaannemle (ve odadaki diğer hastalarla) geçiriyordum.

Dün ateşim 39'a doğru çıkmaya başladı, doktor kuzenime onaylatıp bir tane Parol içtim, uyudum. Sabah da aile hekimine gittim. Hafif boğaz ağrısı, az öksürük ve yüksek ateşten başka sıkıntım yok. "Grip oluyorsun" dedi, sonra da antibiyotik yazdı.

E hani doktorlar antibiyotik vermek istemiyordu, dayanıklı bakteriler üreyip daha beter ediyordu. Antibiyotik verme dediğim halde "boğazın da tahriş olmuş, kullan" diye yazdı ilacı. Kafam kadar ilaç, 600 mg'lık Ceftinex yazmış, ilk dozu aldım ama içime sinmedi hiç. Gribe neden olan şey virüsse bu adam niye grip teşhisi koyup sonra da antibiyotik verdi bana? Bir kere başladım, bitireyim mi ilacı?

enfeksiyon varsa antibiyotik şart. ateş de var diyorsunuz, bence normal olanı yapmış. başladınız bırakmayın.

  • brakgn  (14.02.17 15:27:59)
genelde doktorlar tonsilit, grip, nezle, farenjit vs. tek tek anlatmayı sevmedikleri için, halk da hepsini grip olarak bildiği için grip diyip geçerler. İşin aslı sende tonsilit veya bakteriyel komplikasyon riski görmüş. büyük ihtimal grip değilsin çünkü grip genelde ayakta atlatılmıyor :/

  • ceycey e  (14.02.17 15:28:49)
enfeksiyon varsa antibiyotik sart degil de 39 dereceye gelen ates muhtemelen baktireyel kaynaklidir. ben de olsam antibiyotik baslardim. ama ceftinex degil :)
ceftinex 63 tl, amoklavin 15 tl :)

  • fayfim  (14.02.17 15:29:29 ~ 15:31:07)
@brakgn, tamam bırakmayayım ^_^

@ceycey e, belki aşı sayesinde hafif atlatıyorumdur dedim ama doktor da senin gibi bir cümlecik kurup açıklasaydı içim daha rahat başlayacaktım ilaca.

@fayfim, üç ilaca üç lira aldı eczane, sanırım devlet ödüyor benimkini :)
  • kobuzchu kiz  (14.02.17 15:44:09)
yok ilaci Devlet oduyor da devlete kim oduyor :) bir kere almissiniz ilaci icmeye devam edin.

  • fayfim  (14.02.17 15:45:58)
yok babuş. aile hekimi dediğin kişinin hastalarının %70i böyle zaten. Tüm hasta grubu bu olunca insan kişi başı ekstra 3dk daha ayıramıyor.

  • ceycey e  (14.02.17 15:48:22)
Ceftinex(bilim ilac) mümessili iyi çalışmış. Aferin ona doktoru yazmış 1kutu da çıkmış ziyaretler boşa gitmemiş. Haydi yine iyi ilk çeyrekte bu gidişle bu ASM den koparacak kotanın kafasını ve alacak primini.
Mümessil değilim ancak sektörün tam göbeğindeyim.(meslek gizli kalsın) cart diye ilaç yazan cırt diye antibiyotik, ağrı kesici dayayan hatta bunlara mide koruyucu da eklemelisiniz ayar oluyorum. Antibiyogram mı yapmış da sayıyor sefdinir etken maddesini, neden sefdinir de amoksisilin değil? Sorsan cevap veremez balık gibi kalır. İşte maalesef sağlık sektorunun, sektör pisliği bunlar. Ayrıca virüs doğru ancak bir enfeksiyondan şüpheleniyor, brochlara inen vaka falan dedin işte ordan kime yazsaam kime yazsaam olmuş :)

  • kedimbitmis  (14.02.17 19:49:24)
Virus Dogru degil, 39 dereceye cikan ateste oncelikle bakteriyel etken dusunulur. o acidan antibiyotik vermesi bana gore Dogru secim. ama bu antibiyotikin ceftinex olmasi ilginc tabi. ilk asamada amoksiklav da verilebilirdi. ayrica agri kesici kullanimi yaninda mide koruyucu da verilmesi mutlaka yapilmasi gereken bir sey. Ayar olmaya gerek yok, dogrusu bu. bu vakadan bagimsiz olarak da normal bogaz enfeksiyonu icin antibiyotik seciminde antibiyogram yapmaya da gerek yok. doktorun Klinik kararidir hangi antibiyotigi sececegi.

  • fayfim  (15.02.17 11:14:09)