hanıma küçük araba mı büyük sedan mı alalım

trafikte araba kullanmaya yeni başlıyor, genelde küçük araba tercih ediliyor ama sıkıştıran filan olabilir micra filan alırsak sanki.
otomatik vites olacak. evin önünde park sorunu yok.
bütçe max 40000. şehir ankara.

Kadın uçak kullansa onu bile sıkıştırmaya çalışırlar, küçük büyük önemli değil bu anlamda ama acemilikte küçük araba daha iyi.

  • angelus  (14.02.17 11:38:04)
Yaris, micra, mini, woswos bunlar olur işte

  • gozu acik sevisen yahudi  (14.02.17 11:41:55)
Acemilikte küçük araba daha iyi derdim hep. İlk arabamı da küçük olsun istemiştim ama başka şekilde oldu, dana kadar araba verdiler bana. İlk gün kızdım epey, bu nerden çıktı, aha şuraya park edemiyorum, falan. Ama insan bir iki haftada tamamen alışıyor. Hiç fark etmiyor bir zaman sonra.

Fakat, şöyle bir gözlemim var. Büyük araba olunca, kadına zorluk çok çıkarmıyorlar. Minik, şirin arabaları, bir de kadın şoförü gören gençler-emmiler içlerinden dalga geçip, gülerek üstüne gidiyorlar arabanın. Küçük araba, trafikte "ben kadınım ve sıkıştırırsanız panik olurum" demiş oluyor.

Ha, otomatik vites olması, alacağınız arabanın çalışır halde olması kadar önemli. O kısmı hiç söylemiyorum bile. Ki, zaten otomatik düşünüyormuşsunuz. Yıl olmuş bilmemkaç, vites nedir, depriyaj nedir Allah aşkına. Gaza basacaksın gidecek, üç iş yapmayacaksın arabanın gitmesi için.

Büyük araba candır.
  • lovemyself  (14.02.17 11:44:06)
Evin önünde park sorunu yok ama gittiği yerlerde olabilir. Küçük araba iyidir.

  • fyodor dostoyevski  (14.02.17 11:46:51)
küçük araba +1

park etmesi falan nispeten kolay olur en azından.
  • naberabi  (14.02.17 11:51:14)
micra gerçekten çok kücük, micrası olan arkadaşım hiç guvenli hissetmiyorum bu arabada kendimi diyor, honda jazz iyidir tavsiye ederim yeni başlayan için

otomatik +1
  • eja  (14.02.17 11:56:57 ~ 12:02:18)
çok küçük minnak arabalar örneğin micra, yaris, fabia falan olursa belki sürmesi kolay rahat park ediliyor fakat trafikte sıkıştıran çok oluyor. yenge hanım da çok soğukkanlı biri değilse trafikte panik yapıp sürmekten soğuyabilir. ama ikisinin ortası, ne sedan ne minik yerine hatcbacklere bakabilirsin. astra, golf tarzı hem park rahatlığı hem boyutlarının ufak olmamasından dolayı belki ideal olabilir.

  • joooper  (14.02.17 11:59:28)
Camları koyu film kaplat, simsiyah olmasın, orta yeterli olur.

  • kimlanbu  (14.02.17 12:10:42)
Ankara'da genel olarak leş bir trafik var. illa kadın sürücüleri hele de arabaları küçükse çok sıkıştırırlar diye bir durum yok bence.

yeni başlayanlar için küçük araba bence çok daha iyi. küçük araba her yerden daha kolay geçiyor, park sorunu olmuyor vs.

micra, yaris, i20 bence iyidir.
  • sistem enkazı  (14.02.17 12:13:04)
büyük araba en iyisi bence.
park falan tamamen pratik işi, büyük ile başlarsa ona alışır. fark etmez yani.

  • acid rain  (14.02.17 13:04:25)
Eşim SW kullanıyor Karabağlar (bilenler bilir. pislik doludur) yollarında. +Otomatik.

Küçük araba alıp beklentileri küçültmeyelim. Araç büyük olunca yanaşamıyorlar. Camdan kadın olduğunu gördüklerinde şoka uğruyorlar o ayrı :)
  • teknikekip  (14.02.17 13:07:05)
kullanabilen 1.50 boyla 98 model mercedes e serisini de kullanır. o yüzden "ay hanım acemi, küçük araba alaym" demeyin bence. kuzen mesela 1.50 küsür boylarında, en son gördüğümde mercedes ml350'si vardı yine.

40bin şehir ankara ise bence c sınıfı sedanlardan da bulunabilir. focus 3 olur, astra h olur, bora ve jetta kardeşler olur. böyle bir alet tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

hatta şunu belirteyim genel olarak. eğer maddi durumunuz felaket değilse, ikinci el araba alacaksanız minimum c sınıfı araba (sedan veya hatchback farketmez) almanızı tavsiye edeceğim. sürüş güvenliği, boyut, kalite, dayanıklılık, yol tutuş... c sınıfı hepsinde ortalamaları yakalar - her marka için bu böyledir.
  • rain when i die  (14.02.17 13:27:15 ~ 13:31:44)
mümkünse milletin bucak bucak kaçtığı filo arabalarından birini al. ben mesela pejo 301 aldım kafam rahat. fiat linea, egea, sembol tarzı arabalardan al, sıkıştırma olayı düşer. hem bakım maliyetlerini falan da aşağı çekmiş olursun.

ben büyük araba öneriyorum. sonra "benim araba ufak" diye şikayet edemiyor. ufak araba alınca 2-3 sene sonra konforsuzluktan ve ufak bagajdan şikayet edip araba değiştirmek istiyorlar. büyük al, kafan rahat olsun.
  • babilbaligi  (14.02.17 16:01:47)