bisikletten anlayan arkadaşlar

biz aslında genelde asfalt yolda kullanıcaz ama arada toplulukla falan dağa bayıra çıkma durumları olma ihtimali de var. kilitlenebilir maşalılar varmış, hem asfaltta hem engebeli arazide kullanmak için öyle bir şey mi tercih etmeli yoksa tatava yapmadan şunları alıp geçmeli mi:

urun.gittigidiyor.com

www.bisikletciden.com

ben sadece sahilde kullandığım için düz maşa almıştım ki istanbulun asfaltında bu bile bir hataymış meğersem, kesinlikle kitlenebilir maşa almalısınız. ayrıca bütçenizi bin lira seviyelerine çıkarmalısınız, zira bu bisikletler çelik... alüminyum kadrolara bakmalısınız. salcano ng serileri işinizi görecektir.

edit: mesela bu çok daha iyi bir tercih olacaktır (git: www.bisikletciden.com )
  • foseptik çukuru  (13.02.17 11:08:23 ~ 11:10:15)
Bisikletciden linkindeki bisiklet 24 jantmış, yani tekerlekleri daha küçük. İdeal olan 26 veya 28'dir. Foseptik'in dediği gibi forumlarda giriş seviyesi için Salcano NG'yi öneriyorlar. Asfaltta mı kullanacaksın takarsın slick lastik hem daha az yorulursun, hem daha hızlı gidersin.

  • Tutkun  (13.02.17 11:27:45)
bütçe belirtirsen yardımcı olabilirim. 10 yıllık bisikletçiyim.

  • yazar yazmaz yazan yazar  (13.02.17 11:32:21)
28 jant şehir yada tur bisikleti uygundur.

alumimyum kadro seçersen rahat edersin.

dağ bisiklet konsepti sana uymaz. çok yorar insanı.

önde amortisör olabilir, zaten 800 1000 liralık bisikletlerden çokta acayip bi performans bekleme ama arkada amortisör olursa yokuş çıkarken çok zorlar.

bisiklet dediğin bir sürü komponentten oluşan bir şey, ee bunda kaliteyi belirleyen de bu malzemelerin kalitesi.

mesela 20 liraya da amortisör var 8 binlirayada yada 20 lirayada zincir var 250 liraya da.

sen hobi eğlence kullannıcısı olduğun için pek takılma kilitli amortisörmüş ıvırmış zıvırmış.

bütçen dahilinde boyuna uygun aluminyum bi kadro ve 28 jant seçersen rahat edeceğine inanıyorum.

dağ bisikletlerinin birincisi tekerlekleri genelde(piyasada satılan) 26 jant olur, ikincisi lastiklerini öküz gibi kalın yapıyolar, çeviriyosun çeviriyosun gitmiyo.

city sport kullandım bi 11 12 sene, sonra çalındı ama istediğim duruma getirmek için 2 bisiklet parası daha harcadıydım, komponentler için.
  • killerbee  (13.02.17 14:00:54 ~ 14:04:55)
verdiğiniz linkteki bisikletler amacınıza uygun değil. gereksiz ve hantallar.

28 jant şehir ya da tur bisikleti diyenlere +1. salcano'da buna denk gelen modeller, yanlış bilmiyorsam city sport adıyla geçiyor.
  • filteria  (13.02.17 14:03:40 ~ 14:03:58)
Salcano ng650, kron xc150, bianchi rcx229.
Mevcut dış lastikleriyle mtb, 26x1.5 lastiklerle minyatür şehir bisikletine dönüşürler.
Teker çapı 26 olursa iyi manevra, 29 olursa göreceli konfor. 29 ve 28 tekerlerde jantlar aynı ölçüdedir. 29 bisikletin kontrolü meşakkatlidir. Ben olsam 26 tercih ederim. 27,5 gibi ortayol modeller de var ama orta yollar ekseriya saçma oluyor bisiklet teknolojilerinde.
  • kargn  (13.02.17 15:55:26)
kargn, "Mevcut dış lastikleriyle mtb, 26x1.5 lastiklerle minyatür şehir bisikletine dönüşürler" olayı çok iyiymiş.

  • dali dili havali korna  (13.02.17 16:40:26)