alkolun islamda yasak olmasının aslında iyi bir şey olması

çok enerjim yok bugün, ama şu konuya parmak basacağım.

Batı'da alkoliklik oranı çok yüksek, evler aileler dağılıyor cinayetler ıslenıyor. harbi kötü bisi yani alkol.

bizde de az ıcersen bisi olmaz tarzı kafalar var.

sizce de dinen yasak olması iyi bir sey değil mi? hristiyan kardeşlermizin durumu ortada.

alkolü yasaklayan zihniyet daha birçok şeyi yasakladığı için o "evleri dağınık, cinayeti bol ülkeler"* az içip kafa dağıtmayanlardan daha medeni, daha insani yaşıyor.

*:böyle olduğunu sen düşünüyorsun, batıda cinayet daha fazla savını kanıtlaman lazım. sonra onların alkol yüzünden olduğunu kanıtlaman lazım. sonra burada alkolü yasaklayan zihniyet sebebiyle işlenen cinayetleri hesaplaman lazım. hesaplayalım kim daha "iyi" yaşıyor.
  • baba jo  (11.02.17 23:54:31 ~ 23:54:55)
yani başarısız bir troll denemesi diyebilirim ama ciddiye alıp cevap vereyim.
Neyse benimde çok enerjim yok bugün boşver...

  • basond  (11.02.17 23:54:55)
gencler troll troll diyorsunuz da, ne trollü? eksisozlukte birsey okuyordum bu fikir aklıma geldi. siz mi beni trolluyorsunuz?
@basond @hjarteblod

  • anonymice  (11.02.17 23:57:17)
doğu'da da (islam ülkeleri diye okuyabilirsin); cehalet çok fazla, yobazlık, görgüsüzlük, pislik...

küfür kıyamet gırla... çocuk tecavüzleri neredeyse meşru! en ılımlısında,evlendiriliyor tecavüzcüsüyle.
kadınlara ikinci sınıf insan muamelesi... ama erkeğin elinin kiridir.
şiddet doğal. teşvik ediliyor hatta!
şii camileri havaya uçuruluyor, sünni camileri havaya uçuruluyor. hatta sünni sünniyi, şii şiiyi bile kesiyor. bildiğin kesiyor yani. bıçağı alıp doğruyor.
evleri, aileleri bırak; insanlar dağılıyor. insan suretinde; baskıyla, zulümle, saçmasapan bir ahlak(-sızlık aslında)la takılıyor yüz milyonlar...

çok haklısın. neticede hıristiyan kardeşleriNin durumu ortada. alkolün yasak olması bence de iyi bir şey. katılıyorum.

ekşisözlük yetmedi. buraya da mı dadandı troller!
  • runfor  (11.02.17 23:59:25)
@troll diyenler
benim gibi zararsız olmaya calısn adamı bile günaha sokuyosunuz. dinle ilgili bi durum olunca illa troll mu olmak lazım? ne trolluk yapmısım bugune kadar?

beni TROLL listesine sokmayan adam değildir
  • anonymice  (12.02.17 00:06:22)
hayır hepsini geçiyorum da, hristiyan kardeşlerimizin hangi durumu ortada ben orayı anlamadım tam.
belli ki batıyı "hristiyan kardeşlerimiz" olarak kabul ediyoruz. malum çünkü insanlık bir iki farklı dinin mensubu kişilerden oluşuyor.

burada ortaya atılan şey aile içi şiddetin, suç oranının falan "bizim dinimizde" alkolün yasak olmasından ötürü bizde daha düşük olduğu falan mı? eğer öyleyse durumu ortada olan alkolik hristiyan kardeşlerimizdeki ve bizdeki bu konulara ilişkin rakamları bi çıkartabilir miyiz acaba bakalım bizim durumumuz neymiş
  • naberabi  (12.02.17 00:06:44 ~ 00:07:12)
müslümanların hiç cinayet işlememesi
müslümanların hep eşlerine saygılı olması
müslümanların aileye çok önem verip daha çok üremek adına birden fazla kadınla olması
müslümanların alkol içmeyip bu sayede ayık kalarak insanlığı ileri taşıması
müslümanların alkol içmediği için berrak kafa ile tanrıdan şüphe etmemesi

çok iyi bence yasak olması. bu sayede şükür rabbime dünyanın müslümandan yoğun tarafı çok refah içinde. teşekkürler tanrım. sayende iyi birer kuluz.
  • bir ileti paylastim  (12.02.17 00:08:04)
"hristiyan kardeşlermizin durumu ortada."

şu cümlen olmasa ciddiye alırdım.
  • basond  (12.02.17 00:09:22)
@anonymice: sen sana troll diyenlere bakma. içki bütün kötülüklerin anasıdır. hadi diyelim ki birisi buna katılmıyor. alkol almayı da seviyor olabilir. bunların hepsini savunabilir. saygı duyarım ama alkolun iyi ve zararsız olduğunu savunmak BENCE komik.

  • demirr  (12.02.17 00:47:55)
şarap (yani alkol) kötü bir şey olsaydı cennette vaat edilmezdi sonuçta. yobazlık katbekat daha tehlikeli bir şey hem bünye hem de insanlık adına

  • burya  (12.02.17 00:54:42 ~ 01:00:11)
bir komsumuz vardı . adam disaridan gelmis alkollü olarak sabah gözünü evinin tuvaletinde açmış. söylendigine göre birakmiş sonra.
yine kendi sahit oldugum bir olayda da adam alkollüyken eşine (agır) hakarette bulundu. yine yakin bildigim kisiler de buna bulastiklarindan maddi olarak durumlarini düzeltemiyorlar. sözün özü yasak olması iyi tabi. az içenle, çok içen arasinda da bir fark yoktur. ateşin azı çogu olmaz, yakar..

  • 1adam  (12.02.17 00:58:22)
islamda çoğu yasak önceden belirlenmişken, içkinin haramlığı sonradan olmuştur. sahabelerin içkiden dolayı birbirleriyle tartışmaları son nokta olmuştur. yasağın olması iyi bir şey.

  • gotic  (12.02.17 00:59:55)
Yasak olması da, yasağa uyabilmek de, yasağın mantığını ve iyiliğini hakkıyla kavrayabilmek de iyi şeyler. En güzeli ise hür irade, akıl ve vicdan yaedımıyla doğru bilgi ve fikirler edinip yine hür iradeyle doğruyu iyiyi güzeli tercih etmek. Samimi olmak yani. Gerisi boş laf.

Örnek: birinden muazzam hoşlanıyorum ama zar zor kazandığı azıcık paranın önemli bir kısmını da alkole yatırması beni mahvediyor. Onunla gelecek düşünmemi, ondan çocuk sahibi olmak istememi şiddetle engelliyor. Genleri çoktan bozuldu onun, sinir sistemi çoktan tahrip oldu. Üstelik 5 yaş küçük benden. Yazık değil mi...
  • yaren  (12.02.17 01:11:10)
dini alkolü boşver bir yasağı savunabildiğin için şu an ocak dışısın.

  • bruceandwayne  (12.02.17 01:12:07)
hristiyan dediklerinin kaçı hristiyan?
evi ailesi dağışlan kişilerin inançları ne? bunlardan kaçının temel sebebi alkol? kaçı alkol kullanıyor? bunlar bilinmediği sürece senin dediğinin hiçbir temeli yok.

en.wikipedia.org
  • sutlu nescafe  (12.02.17 01:43:26)
bir ülkede "radikal islam yüzünden çok fazla insan ölüyor, çocuklar babasız kalıyor. müslümanların durumu ortada." diyerek islam'ın yasaklanması ne kadar mantıklı olurdu? senin kurduğun mantık birebir bu.

  • zgrydn  (12.02.17 02:07:41)
Önce hristiyan kardeşlerinin ortada olan haline eriş ondan sonra gel burda bizim dinimiz çok güzel amin ayağı yaparsın.

  • gozu acik sevisen yahudi  (12.02.17 03:16:09)
Aynı tepkiyi verenlerin hepsi boku dinlere atıyor, uygulayanlara değil. Ne tuhaf... kendinize gelse hemen "genellemeeee!!" Diye bağırırsınız. Kötü ve yanlış uygulamalar, kuralın yanlışlığını göstermez, kurala uyulmadığını gösterir. Herkes akıl mantık abidesi ama iş dinlere ve özellikle de islamiyete gelince bağnaz bağnaz çirkef atıyorsunuz. Demek ki ellerinizde yalnızca çirkef var.

Bir yasağın konulmasındaki faydayı, o yasağı uygulayarak ve uygulamayarak sonuçlarını gözlemlemekle görebiliriz. Yaşayarak öğrenme yani. Ama bunu yaşamaktansa yani tehlikeye düşmektense, büyük sözü dinler gibi Tanrı sözü dinlemek çok daha kârlıdır. Kuran'da yazılanlarda da genel itibarla bundan bahseder. Hâlâ aklınızı kullanmayacak mısınız derken "illa yaşayıp zarar görerek ve bilmediğiniz zararlar vererek mi öğreneceksiniz" demiş oluyor Allah. Bilmem hiç böyle düşünen oldu mu.
  • yaren  (12.02.17 04:34:42)
haklısın kardeşim. ortadoğuya bakıyorum cennet gibi.

  • Frederick Co  (15.02.17 17:59:29)
Ağzıyla içmesini bilmeyen bir topluma alkol yasağı gelmesi iyi olmuş bence.

Hristiyanlarda ise alkol yasaklanmamış, demek ki adamlar düzgünce içmeyi biliyorlar.

(Hristiyanlık da hak dinidir sonuç olarak, İncil de Allah'ın kitaplarından biri)

Gibi bir çıkarım da yapabiliriz benzer düz mantıkla:) Belki de suç bizde?

Bu arada Hristiyanlıkla alkol yasak değil ancak sarhoş olmak yasaktır.
  • peggy  (15.02.17 18:13:33 ~ 18:14:29)