stüdyo ev planı

ortadan paravanla ayrılmış 30 m2 stüdyo evim var. aynı zamanda da sığdırmam gereken eşyalarım.

şimdiki halini üstün paint bilgimle çizdim. tabi sürekli yatağımın-masanın yerini değiştiriyorum ama istediğim ergonomiyi bulamıyorum.

yemeği çalışma masasında yiyorum. misafir gelirse de sehpada.

kapının karşısındaki yatağı koltuk olarak kullanıyorum. gece yatak oluyor misafire. zaten misafirim olursa yatılı oluyor. normalde orası tv ünitesi için ama televizyonum yok.

yani şu an minimum eşyadayım. ikinci yatağı atıp boş bırakmak gibi şansım yok.

birebir ölçülere göre çizmeye çalıştım. bu ev nasıl ferah yani ecnebi deyimiyle 'cozy' olur?

çizimden çok anlamıyorum ama genelde çok küçük ortamları cozy hale getirmenin yolu her şeyi aynı yere koymak.

yani ya yatağı bi köşeye saklayıp diğer her şeyi ortalığa yerleştirmek www.diaryofane.com / s-media-cache-ak0.pinimg.com

ya da yatak dahil her şeyi aynı odada bulundurmak - makespace.com

görseller çok hayalimdeki gibi olmadı, ama konsept benzer.
  • freya  (09.02.17 16:41:42)
Salonda açılınca yatak olarak kullanabiceğiniz bir L koltuk yaşama alanını yatak alanı olmaktan çıkarır bence.
s-media-cache-ak0.pinimg.com

Hiç sevmesem de çok kişi ile yemek yemek için de yükselip masa olan sehpalardan kullanabilirsiniz.
images.hepsiburada.net
s-media-cache-ak0.pinimg.com
Daha şık olanları vardır belki.

Yatak odasındaki yatağın uzun tarafını duvara dayayınca olmuyor mu ölçüsel olarak?
O şekilde yerleştirirseniz çalışma kısmı ve güzel bir kitaplık ile seperasyon olayını da şıklaştırmış olursunuz.
s-media-cache-ak0.pinimg.com

Bir de yatak odasındaki dolap gerçekten gömme dolap mı yoksa hazır dolap mı? Yani hareket ettirilebilir bir sey ise ve ölçüler uyuyorsa dolabı da iki odayı ayırmak için kullanabilirsiniz.
s-media-cache-ak0.pinimg.com

Böylece mevcut dolabın çıkmasıyla açılan yere kitaplık,çalışma masası vs gelebilir.O durumda da salondaki koltuğun sırtını dolaba yaslarsınız vs.

Birkaç farklı şekilde çözüm bulunabilir.30m2 çok ufak bir alan değil düzgün düzenlenirse.
Small apartments design diye aratın pinterestte.Baya şey cıkar.

Edit:Bir de yatak odasındaki yatak alanını ufaltırsan salon kısmında çalışma vs alanı düzenlemek de mümkün.Çocuk odası düzenlemiyorsun nihayetinde,çalışma-okuma vs yaşama alanında olabilir.

Örnekler:
s-media-cache-ak0.pinimg.com
cdn.home-designing.com
s-media-cache-ak0.pinimg.com
  • demoniclewinsky  (09.02.17 16:43:22 ~ 17:32:52)
Zihnimde burayı süpürürken gerildim. 30 m2 evde istediğin kadar ergonomi yaratmaya çalış; bu kadar eşyayla Olmaz. Ya bir yatak ya da koltuk gidecek. Gidemiyorsa masa ya da sepha/komodin gidecek. Bu ev az eşyayla ferah olur. O da 30 m2 ne kadar ferah olabilirse.

  • kaportaci mahmut  (09.02.17 16:47:31)
yemegi calisma masanizda yemeyin. tezgaha bir bar sandalyesi alin en kotu orada yiyin bence.

salonda, gomme dolabin onundeki koltugu pencereye bakacak sekilde tezgah ve buzdolabinin onune cekin (olculer uyuyorsa) tv masasinin oldugu duvara kadar dayayabilirsiniz, tv masasini da gomme dolabin onune getirin.

ayrica demonic+1 bence koltukla yatagi atip/satip bir l koltuk alin, cok daha iyi olur. ya da yatagi atin, sisme yatak alin, gelen olursa acarsiniz. rossman'da cok guzel sisme yatak var. koltugu da attiginiz yatagin yerine koyun. cok esya var.

uyudugunuz oda da yatagi pencereye bakacak sekilde (uzun tarafi duvara yaslanacak sekilde) masanin oldugu yere, aynanin hemen akabinine duvara dayayarak koyun. masayi da obur duvar tarafina koyarsaniz ortada epey yer acilir.
  • kassiopeia  (09.02.17 16:50:05 ~ 17:06:07)
sehpa yerine katlanan masalardan alsanız olur mu mesela? biraz alan açılmış olur.

  • pide  (09.02.17 16:50:14)
2 tane yatak olduğunu yeni gördüm, neden iki tane yatak var :D çok saçma bi şey olmuş, illa atmam diyorsan tavsiyem, bazasını atıp, 90*190 olduğunu tahmin ettiğim yatağı duvara vs yaslayıp oturulacak bir yer gibi dizayn etmen. öteki türlü insanın üstüne üstüne gelir ya :(

  • freya  (09.02.17 17:23:59)
evden foto vermen lazım ben gömme dolabı anlamadım hiç. benim evde 28 m2 tam düzene oturması hala bitmedi sürekli başka şeyler yapıyorum daha iyi oluyor.

foto atarsan daha bir yardımcı olurum.
  • kurnaz  (09.02.17 17:27:40)
bir kucuk ev uzmani olarak oncelikle feng shui konusunu biraz okumani tavsiye ederim. feng shui sacmalik, batil itanc vs diyeceksen de en azindan temel kurallarini uygula. mesela fazla esyalari atmak, yatak odasini sadece uyumak ve cinsellik icin kullanmak (calisma masasini kaldirmak gerekiyor), kirik, eksik, islevini yitirmis esyalari atmak vs.

cizimden soyleyebilecegim;
1-yatak odasindan calisma masasini ve komidini kaldir.
2-salondan yatagi kaldir. hem kotu gosterir, hem gerek yok. sisme yatak iyidir. yatagin yerine duvara tezgah seklinde hem yemegini yeyip hem calisabilecegin bir masa koy. www.tekzen.com.tr
3-sehpayi da at gitsin. eve git ve su an sehpanin uzerinde ne var bir bak. cogunlukla ivir zivir. katlanabilir bir tabure isini gorur normalde. www.tekzen.com.tr
  • jimicik  (09.02.17 17:30:20)
salondaki yatagi atmaya kiyamiyorsan en azindan siltesini kendi yataginin altina koyup yukseklik yap.

  • jimicik  (09.02.17 17:32:30)
@jimicik

feng shui bilen biri olarak iki yatağı alt alta koymanın feng shui yi yokettiğini bilmeniz gerek. adamı belinden sakatlayacaksınız. her yatakta olmaz üst üste koyma işi. yataığna göre alta, üste, bir plastik koruyucu içinde yatağın altına ya da dürüp saklayabilirsiniz.
  • kurnaz  (09.02.17 17:35:49)
ah bu kadar yorum beklemiyordum, sağ olun e mi!

gömme dolap direk gömme dolap. paravana monte olanlar duvara monte raf şeklinde sadece. o yüzden dolap ve kitaplıkları getirmedim.

şimdilik ayrı eşya almaya bütçem yetmiyor. yoksa L koltuk ne iyi olurdu.

mutfak küçük olduğu için tezgahın üstünde mini fırın-sürahi gibi şeyler var. bilgisayar karşısında yemek işime geliyor.

peki iki yatağı odaya alsam? masayı ve tv ünitesini salona koysam?

tv ünitesi ve komodin eve ait. aslında yerleri de belli ama ben değiştirdim.
  • cikolata selalesi  (09.02.17 17:44:08)
Misafiriniz yakın arkadaş vs oluyorsa sıklıkla,aynı odada yatmakla ilgili problem olmayacaksa yatakları yatak odasına alıp salonu düzenlemek iyi bence de dediğiniz gibi.
Yataklar için kullanışlı olacak minimum ölçüleri ayarlayıp kalan alanı salon,yaşama,yemek,çalışma için kullanın.
Yatak odasını uyumak için kullanıyorsunuz nihayetinde,alan büyük olsa daha şekilli yapmak mantıklı ama şu durumda salonu düzeltmek daha öncelikli:)
  • demoniclewinsky  (09.02.17 17:50:50)
@kaportacı mecburiyetten malesef. 2+1 evden taşınınca yeni gelin evi gibi tıklım tıkış oldu farkındayım ama dışarıdan bir göz her zaman iyidir.

yatak eski somyalar olur ya onun gibi duruyor, örtülerle-minderlerle süslüyorum. görüntüsünü seviyorum. e koltuk da şart. çalışma masası ofis boy ama anca yetiyor.

aslında aklımda bir şeyler var gibi ama net göremiyorum.

tv ünitesini yerine koyup, yatak odasını kalabalıklaştırıp salonu mu rahatlatsam?
  • cikolata selalesi  (09.02.17 17:54:36)
@demoniclewinsky evet pinterestte dolanıyorum kaç gündür :) ilk yorumunuzdaki sondan 5. fotoğraf en mantıklısı gibi. iki yatağı paralel olarak koyarım odaya. çalışma masasını da bi yere dayasam ya da ortalasam.

dur ben bunu bi deneyeyim :)
  • cikolata selalesi  (09.02.17 18:01:06)