Köpekler barınaklara nasıl götürülüyor?

Bu sabah acı bir olaya şahit oldum ve saatlerdir atamıyorum bunu kafamdan. Biraz uzun olacak muhtemelen ama anlatmaya çalışacağım.

Bu sabah köpeğimi gezdirirken bu aralar sürekli peşimize takılan 2 köpek vardı yine yanımızda. Sonra baktım uzaktan bir köpek daha geldi. Bu köpekler yeni gelene havlarken, benimki de olaya karışmaya çalışırken falan yandaki araçtan bir adam "siyah köpekler senin mi" diye sordu. Ben köpeğimi tasmayla gezdiriyordum zaten, sadece onun benim olduğunu söyledim. "Niye sordunuz" diye sorunca önce bi şeyler dedi anlamadım. Sonra tekrar yaklaşıp sorunca "barınaktan almaya geldik köpekleri" dedi.

Adam bunu söyledikten sonra fark ettim ki sonradan yanımıza gelen köpeğin bacağında uyuşturucu iğne var. Sonra adamların arabadan diğer köpeklerin birine de iğneyi attıklarını gördüm. Hayvanın o acı sesi hala kulağımda zaten. Bu arada ben olayın şokundayken ordaki dükkanlardan birinin köpeği gelince benimki de ona doğru gitmeye çalıştı. Köpeklerin ikisine ne yapıldığını göremedim ben o arada. Sonra baktım bu iğneyi attıklarını gördüğüm köpek biraz ilerimizde yatıyor ama hayvan baygın falan değil. Sonra arabayı yaklaştırıp indiklerini gördüm. Böyle iki ucu kıskaç gibi bir şeyi köpeğin boynuna dolayıp sürükleyerek aldılar. Tabii hayvan acı acı bağırdı. O an zaten çok kötü oldum, kendi köpeğim de korktu falan gerçekten o anı çok net hatırlayamıyorum. Vücuduma bi titreme geldi, çok kötü oldum orda ama nasıl oldu bilmiyorum hiçbir şey diyemedim.

Geçen yıl da benzer bir şeye şahit olmuştuk kardeşimle. Yine arabadan iğne atmışlardı o köpeğe de ama hayvan kaçmıştı. Biraz arayıp bulamadılar o köpeği de. Biz "hangi barınak bu, nereye götüreceksiniz" falan diye sorunca terslemişlerdi hep. Adamın "çok meraklıysan al evinde bak köpeğe" dediğini çok net hatırlıyorum. Sonra biz şikayet yazmıştık hem belediyeye hem Bimer'e ama pek bir sonuç alamamıştık tabii.

Bugün ikinci kez aynı şeye şahit oldum ve bu sefer adamlara "napıyorsunuz" bile diyemedim. Öylece kalakaldım o köpeğin o acı sesini duyunca. Şimdi hem çok vicdan azabı duyuyorum hem de bir yandan da biliyorum ki bir şey desem de o adamlar o an başka bir şey yapmayacaklardı.

Çok uzun yazdım ama özetle böyle bir şey yaşadım ve unutamıyorum bunu ikidir.
Aramızda barınaklarda gönüllü çalışan birileri vardır belki. Barınaklara köpeklerin götürülmesi ne şekilde oluyor? Benim iki seferdir şahit olduklarım suç mudur? Artık o zavallı köpekler için bir anlamı yok biliyorum ama ne yapabilirim ben şimdi bu konuda? Geçen yıl o kadar şikayet ettik, peşine düşmeye çalıştı kardeşim ama hiçbir şey değişmedi. Ben şimdi ne yapabilirim?

normal şartlarda bu iğne atma meselesini veteriner hekimin yapması lazım.
belediye görevlisinin yapması suç.

benim beslediğim yavru köpeklerden birine bu şekilde iğne yaptılar ve dozunu ayarlayamadıkları için resmen gözümün önünde öldürdüler hayvanı.

hangi belediyedeyseniz oranın barınağına götürülüyorlar.
bazı belediyeler toplayıp dağ başlarına atıyor.
bazıları barınakta tutuyor, hayvanlar perişan oluyor.
bazıları kısırlaştırıp, aldıkları yere bırakıyor.

yapabileceğiniz şey, bu gibi durumlara şahit olduğunuzda kamerayla olayı kaydetmek ya da bir şekilde fotoğraflamak.
sosyal medya aracılığıyla bir şey yapabilirseniz yaparsınız.
onun dışında hayvan sevme kültürüne sahip bir millet olmadığımızdan, yapılacak pek bir şey olmuyor.
çünkü kimse önemsemiyor.
yani şikayet ettiğiniz adamlar da bu adamların kafasında, kimi kime şikayet edeceğiz?

ancak hayvan sever bir belediyenin semtinde yaşıyorsanız bunlara pek şahit olmazsınız, o kadar.
onun dışında, mesela barınağı düzenli olarak ziyaret etmeye çalışabilirsiniz.
ne kadar çok ziyaretçi alırlarsa, o kadar çok dikkat etmeleri gerekiyor.
bazıları da pişkin pişkin içeriye kimseyi sokmuyor, o da var gerçi.
  • blatta hiberna  (08.02.17 23:33:22 ~ 23:34:39)
bildigim kadariyla bu sekilde aliyorlar. suc olsa bile toplu kiyim ya da basina yansiyip tepki toplayan kotu sartlardaki barinak haberi olmadikca bi yaptirimi olmaz. onlarin da savunmasi kopegi baska turlu yakalayamazdik tarzi bi sey olur. boyle durumlarda toplayan arabanin plakasini alin, foto cekin imkan olursa. belediyeye plakayi sorun. belediyenin kendi araci mi, barinaga mi gitti bu kopekler, yoksa yok edilmeleri icin el altindan mi toplandilar ogrenme sansiniz olur. en iyi ihtimal asi icin alinmislardir ya da kisirlastirma icin. sonra yerine birakilmasi icin telefonla ya da ziyaretle takibi yapilabilir. ya da sikayet ustune toplaniliyor. bu durumda tabi en guzeli yuva bulmak :) ya da en azindan barinak ziyaretleriyle ordaki kosullari iyilestirmeye destek olmak.

  • pide  (08.02.17 23:36:25)
Off :( bu insanlar sadece para kazanma amacıyla bu işi yaparsa, hiçbir şey değişmeyecek.
Birkaç sene önce sokağımızda bir köpek yavrulamıştı. Mahallenin çocukları oynamaya çalışınca anne doğal olarak yanlarına yaklaşmasına izin vermedi ve ısırmadan üstlerine havlayarak uzak tuttu onları. Bi sitenin bahçesindelerdi.

Gerizekalı lüzumsuz annelerden biri belediyeyi arayıp köpekleri ihbar etmiş, ekipler gelmiş ve en acı kısmına geliyorum: anneyi yakalayamadıkları için yavruları alıp gitmişler.
Ben bunu nasıl farkettim? Akşam balkonda oturuyordum ve anne köpek göğüsleri süt dolu halde sokağın başından sonuna o uzun yolu ağlayarak koştu birkaç gün. Ben de ağlıyordum tabi. Olayı farkedince hemen aradım belediyeyi, anneyi de yavruların yanına götürmelerini istedim(burdaki barınak kötü değil diye hayvanseverlerden duymuştum)
Anneyi nasıl yakaladılar göremedim fakat götürdüklerini söylediler. Arayıp teyit ettim, yavruların yanına koymalarını yüzlerce kez tembihlemiştim. Öyle yaptıklarını söylediler ama inanasım gelmiyor :( inşallah doğrudur.

Bu hayvanların çektiklerinin hesabını hiçbirimiz veremeyiz. Barınaklardaki durumu kontrol etmek ve sokağımızdakileri korumak hepimizin borcu!
  • megalomaniac  (09.02.17 01:51:30)
lutfen kameraya kaydedin sunlari ya. ben gece uykumdan nerde hangi hayvan ne sekilde aci cekiyor diye hislerle uyaniyorum artik.
facebook'ta paylasti biri. belediyenin adami geliyor, uyusturu igne atiyor. hayvan zaten uyumus bir de boynuna o teli gecirip cekiyorlar. bu kopek kupeli ve sokakta bakilan sahipli bir kopekti. bogulmus maalesef. o serefsizler 30 kilo uyuyan hayvani bogazindan telle cekiyor. bu psikopat manyaklara sus pus kalmak onlara verilecek en guzel odul. facebook'ta insanlar paylasiyor, o hayvanlari belediyelere vermiyorlar, bir sekilde kurtariyorlar. ama tam olarak bilmiyorum hangi durumlarda yasak almalari.

  • bir varmis bir yokmus  (09.02.17 02:58:36)