bina yıkılmaz di mi? deprem sorusu

2 gündür depremle yatıp depremle kalkıyoruz artık yavaştan bir devamlı endişe durumu olmaya başladı bende. malum son günlerdeki depremlerde bina baya baya titriyor sabah uyandıracak kadar bu normal mi acaba? bina da yeni falan ama insan güvenemiyor açıkçası. bir de annem gelip ya işte bilmem ne hiç hissetmemiş uyanınca öğrenmişler falan diyor hem kendini hem beni iyice korkutuyor ya diyorum olabilir ölü uykusu uyuyorlardır. gerçi geçen sene baharda da bir deprem olmuş galiba baya şiddetli evde bir sürü şey devrilmiş falan başkalarının evinde hiçbir şey olmamış onu da söyleyip duruyor ben de rahatlatmak için binanın sallanması sorun değil esneme payı var diyorum ama bilgim oldugundan değil de rahatlatmak için daha ziyade.

siz ne diyorsunuz bu konuda duyurunun bilgili insanları?

Binanın depreme dayanıklı olması için zaten esnemesi lazım, doğru düşünüyorsun. Esneyemeyen bina yıkılır.

Bilir kişi değilim ama biz de yeni ev aldık sayılır, bayağı araştırmıştım.

Bina yeni ise içiniz rahat olsun derim.
  • peggy  (07.02.17 18:50:57 ~ 18:51:13)
deprem sırasında hissedilen sarsıntının şiddeti bina hakkında çok da fikir vermeyebilir. eski binalar daha az sarsılırken, nispeten yeni binalar daha çok deplase olabiliyor. özellikle 90'lardan sonra deprem mühendisliğinde yüksek deplasmanlara müsaade edilen, sünek sistemlere geçiş oldu. deprem şartnameleri bu şekilde düzenlendi.

eğer yakın bölgede yaşayan tanıdıklarınız sizin hissettiğiniz kadar sarsıntı hissetmemişse:

1) oturduğu bina eskidir
2) binanın zemini daha sağlamdır
3) oturduğu kat zemine yakındır
  • bellbane  (07.02.17 18:58:12)