burada çelişki yok mu?

ben mi anlamıyorum? kafam allak bullak oldu. altlarını çizdim cümlelerin. komünist manifesto'dan. can yayınları.

ilk cümlede bahsi geçen var olan mülkiyet ilişkisi zaten burjuva mülkiyeti.
komünizmin ayırt edici özelliği var olana son vermek değil ise 2 cümle sonra niye burjuva mülkiyetine son vermektir diyor?
2 cümle sonra ise kuramı özel mülkiyetin ortadan kaldırılması olarak özetliyor.

çeviriden mi böyle acaba ya?
  • lucky strike  (06.02.17 00:16:23)
ya yazar ideolojisini iyi bir şekilde dile getirememiş, ya da kitabın yayınevi üçüncü sınıf kalitede.

not: oha, ne kadar cahilim. hem kitaba, hem can yayınevi'ne dil uzattım duyurunun içeriğini okumadan.

not2: bir ara, yanlış hatırlamıyorsam can yayınları basım hatası içeren, kontrolden (sanırım redaksiyon deniliyor) kaçtığı için anlam kaybına uğramış kitapları onlara ilettiğinizde yeni basımını ya da hatasız bir sürümünü gönderiyorlardı.
  • m e b  (06.02.17 00:26:35 ~ 00:30:09)
Çeviri hakikaten biraz garip koktu bana da ama aslında anlaşılır.

Dönemin düzenindeki mülkiyet ilişkilerini kaldırmak komünizme özgü değildir. Tarihsel süreçte mülkiyet ilişkileri çeşitli devrimlerle dönüşmüştür. Fransız Devrimi buna bir örnek. Çünkü feodal mülkiyet sistemini yıkıp, burjuva mülkiyetini esas kıldı. Bu noktada komünizmin ayırt edici özelliği ise tam olarak "burjuva mülkiyetini" ortadan kaldıracak olması. Örneğin burjuva devriminin ayrıt edici özelliği "feodal mülkiyet sistemini" ortadan kaldırmış olması.
  • evrim halkasi  (06.02.17 00:35:11)
Devamını da yazayım bari.

Diyor ki, burjuva özel mülkiyet sistemi aslında özel mülkiyet anlamında ulaşılabilecek en mükemmel sistem. Bundan gayrı yol yok, başka özel mülkiyet sistemi olamaz. Bu da demek oluyor ki aslında komünizm bujuvasıyla, feodaliyle ne kaldıysa tüm özel mülkiyet sistemlerini yok etmiş olacak.
  • evrim halkasi  (06.02.17 00:38:29)
Cok tesekkurler, sagolun

  • lucky strike  (06.02.17 00:45:35)
Var olan, şu anda olan anlamında değil de; tarihin ontolojik ilkesini ifade etmek için kullanılmış olabilir. Eğer öyle ise metinde bir çelişki yok. Eğer ifadenin geçtiği bölüm başlığını iletebilirsen, elimdeki ingilizce çevirisine bir bakarım.

  • protector  (06.02.17 00:46:11)
ilk cümlede bahsi geçen, var olan mülkiyet ilişkisi sadece burjuva mülkiyeti değil. tüm mülkiyet ilişkilerinden bahsediyor ve tarihsel süreçte zaten sürekli el değiştirmiş. dolayısı ile bu değişim komünizme özgü değil.

komünizm mülkiyeti değil, burjuva mülkiyetini kaldırmaya çalışıyormuş.

bence burada belirli anahtar kelimeler var; mülkiyet, özel mülkiyet, burjuva mülkiyeti gibi. bunların ayrımını iyi yapmak lazım ve ben bunu yapamam :)
  • cikmaz sokaktan cikagelen cocuk  (06.02.17 00:46:41 ~ 00:47:22)
çeviride hata yok. İngilizcesinden kontrol ettim.

Marx'ın özel mülkiyetten anladığını "means of production"a sahip olmak. yani üretim araçları. senin kişisel olarak sahip olduğun eşyalar özel mülkiyet değil. bu nedenle özel mülkiyetten kasıt burjuva mülkiyeti. zira emekçi hiçbir vakit sömüreden dolayı özel mülkiyete yani üretim araçlarına sahip olamıyor. burası böyle.

"komünizmin ayırt edici özelliği var olana son vermek değil ise 2 cümle sonra niye burjuva mülkiyetine son vermektir diyor?"

ayırt edici özelliği (distinctive feature) değildir diyor sadece. tek amacı budur demiyor. arada fark var. malum, emekçilerin bir sınıf bilinci kazanması gibi başka özellikleri de var.
  • sporty  (06.02.17 00:48:50 ~ 00:53:56)