Efexor yoksunluğu/çıldırmak üzereyim.

3 gün önce ilaçlarım için biten heyet raporumu yeniletmeye (alerjik astım&alerjik rinit) alerji immunoloji doktoruma gittim. Alerji testlerim yapılalı 5 yıl olduğu için yenilememiz gerektiğini söyledi. Raporumu yeniledikten sonra kan tahlili ve alerji testi randevuları verdi. Kan örneğimi hemen verip aynı gün sonuçları da aldım.

Ancak haftaya Çarşamba yapılacak olan prick test için kullandığım tüm ilaçları bırakmamı söyledi testi yanıltabileceği için. Aynı hastanede (Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi) psikiyatride tedavi görmekte olduğumu belirtince depresyon ilaçlarımı da hemen aynı gün kesmemi söyledi. Salak gibi aynı hastanedeki psikiyatristime gidip sormadan kestim. Zaten o günkü dozlarımı almamıştım. 3 gündür ilaçsızım. 4. güne girdim.

Sözlükte "Efexor Yoksunluğu" başlığında ilk 3 gündeki etkileri yazdım. 4. güne girdim artık ancak şu saatte hala ışık ve televizyon açık ayaktayım.

Dün sabaha karşı başlayan o berbat his hala geçmedi. İnanılmaz derecede paranoylarla mücadele etmeye çalışıyorum. Aklımı yitirmeme neden olacakmışçasına bir korku hali var üzerimde. Neden korktuğumu bilmiyorum. Çok ama çok korkuyorum şu an olası herhangi bir şeyden. Özellikle de halüsinasyon görmekten korkuyorum. Zira işte en berbat tarafı, evde tek başımayım. Erkek arkadaşım iş gereği şehir dışında olduğundan tek başıma kaldım. Zaten 2 yıldır o benimle kalıyor. Ailem başka şehirde, şu an kalkıp gidebileceğim bir mesafe değil. Kuzenlerim var ama okulları ara tatilde diye onlar da burada değil (İzmir). Amcam İzmir'de oturuyor ama bu saatte asla kalkıp gidemem zira ben Güzelyalı'da oturuyorum, onlar Karşıyaka Girne'de. En yakın arkadaşım 2 sokak ileride oturuyor ama o da şehir dışında.

Sürekli kendimi "saçmalama" diye telkin etmeye çalışıyorum ama başaramıyorum. Her an kötü bir şey olacak veya bir şeylerle karşılaşacakmışım hissi var. Engel olamıyorum ve bu bende büyük bir korku ve paranoya yapıyor. 3. günden bu yana aşırı uykusuzluk var. 60 saattir yalnızca 2,5 saat uyudum o da sürekli uyanıp uyuyarak ve yakın saatlerde değil. Baş dönmesi, beynimdeki uyuşmalar, dilimin uyuşması, dikkat bozukluğu hat safhaya çıkmış durumda.

Delireceğim sanırım. Zaten uykusuzluk var, hala uykum gelmiyor ve böyle şiddetli korku hissiyle iyice uyuyamıyorum. Sabaha kadar oturayım diyorum ama bu sefer uykusuzluktan halüsinasyon görmeye başlarsam diye çok korkuyorum. Uyusam kabus görmekten korkuyorum çünkü bıraktığım günden beri uyuduğumda gördüğüm tek rüya kabuslardan ibaret. Işıkları kapatmayı geçtim, mutfağa giderken dahi tedirginim. Deliksiz bir uykuya dalmak istiyorum ama yapamıyorum, çok korkuyorum. Öyle bir korku ki, çok manasız olduğunu biliyorum, bu kadar çok korkmamam gerektiğini de biliyorum ama engel olamıyorum. O kadar manasız ki salonda göz ucuyla gördüğüm evdeki normal objelerden dahi tedirgin oluyorum. Baş dönmeleri dakikada defalarca. Bu da çok fazla midemi bulandırıyor.

Daha anlatsam paragraflarca anlatırım. Kısacası, aklımı oynatmak üzereyim galiba. Lütfen biri akıl fikir versin, bir şey yapsın. Daha erken bir saat olsa çıkıp bir yürüyeceğim ama takdir edersiniz ki Güzelyalı bile olsa bu saatte çıkıp sahil yürüyüşü yapmayı bir kadın olarak bu ülkede gözüm yemiyor.

Bir de eğer tıp doktoru bir yazar varsa yalvarıyorum bana prick test ve Efexor XR 150mg ilişkisini açıklasın. Eğer prick testin sonuçlarını yanıltma ihtimali yoksa okuduğum an alacağım Efexor'u. Bu arada dil altı antidepresan da kullanıyordum (Zestat). Bu da uykuya dalamama ve uykunun çok sık bölünmesi nedeniyle uyku düzeni yapsın diye verilmişti. Alerji testi sonuçlarını yanıltmayacaksa ikisini de hemen almak istiyorum. Yalvarırım bilen veya bir doktordan fikir alabilecek biri varsa hemen yazsın. Yoksa ben birkaç saate akıl sağlığıma çok ciddi zararlar vereceğim gibi duruyor.

Dipnot: Yakınımda yürüyerek gidebileceğim bir hastane yok. En yakın hastane Dokuz Eylül Üni. ve Katip Çelebi Üni. hastaneleri.

gereksiz yere internetten okuduğun tüm semptomları yaşayacağını sanıyorsun. yaşadığını iddia edenlerin çoğu da senin gibi şartlanma ile yaşadığını sanıyor.

doğal olarak eksilen antidepresanın yaşattığı garip duygular olacaktır ama yazdıklarına bakarak aklı mantığı yerinde biri olduğunu görüyorum. hisleri kontrol edip neyin saçma olduğu ve olmadığını her zaman fark edebilirsin.

özetle kendine bu kadar yüklenme. yarın da uygun bir doktor bulup kafandaki tün bu soruları ona sor.
  • orpheus  (04.02.17 03:07:12)
selam, sakin ol delirmeyeceksin:) aslında delirme korkun bile saglıklı calısan bir kafan oldugunun gostergesi.
özel olarak efexoru bilmiyorum ama bahsettigin siddetlerde hunharca kaygı bozuklugu yasamıs bir insan olarak tavsiyem @entegre'nin yazdıgı dogrultuda olacaktır. gececek ve sen gecince ne kadar sacmalamısım diyeceksin. simdi ise alakasız herseyi kurup buyuteceksin. bunların hepsinin beyninin sana bi oyunu oldugunu bil ve sakin kalmaya calıs. basdonmesi vs ise bu tarz ilacları bırakınca fix menu. onlar adam oldurmez. kendini böyle rahatlamaya calıs, bu surec gececek ve sen ne öleceksin ne delireceksin. o yuzden olabildigince az işkence et kendine.

  • galandar kostumu  (04.02.17 04:10:47)
@entegre 'nın dediği gibi azaltmadan biranda birakanlardanim.evet maymuna döndüm, ilk gün kör gibi yattım.baş dönmesi mide bulantısı çabası ama 1 haftaya hepsi geçiyor. Bol su iç,kendini yorma dinlen.kitap oku,ılık duş al.kendini rahatlat.emin ol geçecek.istersen yaz,yalnız hissetme.

  • brnbrs  (04.02.17 09:01:04)