acele etmek zorunda kalmazsam/hissetmezsem hiçbir şey yapamama durumu

bunun nedeni nedir yav? sizde de var mı? şöyle ki, eğer acele içinde hissetmezsem kendimi veya acele etmek zorunda kalmazsam daha vaktim var deyip 5 dk 10 dk 1 saat 2 saat sonsuza kadar gidiyor bu oyalanma süreçlerim. bunun çaresi nedir?

Bende de var aynı durum. Öğrenciyken mesela son gün gelmedikçe ders çalışamazdım. Ödevleri falan da hep son gün yapardım. İzleyeceğim bir filmi bile üşenip günler sonraya erteliyorum acelem yok zaten diye. 25 gün falan önce ailemin yanına geldim 1-2 hafta kalırım diye, İstanbul'da acil bi işim yok diye gidemeyip kaldım resmen burda.

Çaresi anca kararlı olup bir şeyleri zamanında yapmaya alışmak sanırım ama hiç umudum yok benim kendimden. Böyle gidecek galiba.
  • ms brownstone  (02.02.17 14:59:41)
www.youtube.com

Neil de grasse tyson burada ölmekle, önceliklerle, şimdi ile ilgili fikirlerini paylaşıyor, yapmam gereken şeyleri salladığım zaman dedikleri aklıma geliyor kıpırdanıyorum
  • freebird5406_2  (02.02.17 15:44:07)
Acele etmek zorunda kalma durumunu simule etmen lazım. Bunun için de kendine daha kısa süreli hedefler koyman gerekiyor.

Mesela tahmini 3 gün sürecek bir işin var. Bunun son deadline'ı 5 gün sonra. Şu an napıyorsun? İlk gün oturuyorsun yapmak için, sonra "amaan daha çok zaman var, yarın başlarım" diyorsun. Ertesi gün gelince "zaten iş 3 günlük, yarın başlasam tam yetişir" diyorsun. Deadline'a 3 gün kalınca, işin 3 gün süreceğini tahmin etmene rağmen daha 3 gün olmasının rehavetiyle yine erteliyorsun. 2 gün kalınca biraz farkına varıp oturuyorsun başına, ama çok az iş yapıyorsun, dikkatin dağılıyor, oyalanıyorsun. Son gün gelince işin ciddiyetini anlıyorsun, oturuyorsun adam gibi işi yapmaya. Ama 3 günlük işi 1 güne sıkıştırdığın için sabahlamak zorunda kalıyorsun ve iş yarım yamalak bitiyor, ya da işi geç tamamlamış oluyorsun.

Şöyle bir strateji izleyebilirsin: Öncelikle işi ÇOK NET BİR ŞEKİLDE PLANLAman gerekiyor. İş 3 günlükse bunu tam olarak görmen lazım hesaplayarak. Sonra bu işi 3'e bölüp ilk gün şuraya kadarını, ikinci gün şuraya kadarını, son gün tamamını bitirmiş olmam gerekiyor diyeceksin. Hatta bu hedefleri yaz!

Sonra her günün başında, o günün işlerini de böl. "Öğleye kadar şu kadarı, akşama kadar şu kadarı" diye. Bunları da yaz.

Sonra her mesai başlangıcında, mesela öğleden sonraya başlarken, "saat 4'e kadar şunlar bitecek, 6'ya kadar şurasını bitirmiş olacağım" diye yazacaksın.

Tamamladıkça üzerini çizeceksin hedeflerin. Bu hedef saatlerine hatırlatma koyabilirsin, alarm çalsın, iş bitti mi diye kontrol edersin o saatte. Daha o işe başlamadığını görürsen hemen strese girmen lazım. "Bu 2 saatlik işi geciktirdim ama bugünün işleri bugünün sonunda bitecek! Bitmezse uyumak yok!" diye telkin et kendini. Bitmezse ara verme, başka ödüllerden mahrum bırak kendini.

Bu yöntemle de savsaklama ihtimalin var, yine gecikecek işler, oyalanacaksın. Ama yazılı hedefler ve alarm ile, bu oyalamayı çok daha erken fark edeceksin ve aksiyon almak için daha çok fırsatın olacak.

--- o ---

Ya da bunları boşverip, yine en başta hesaplayacaksın toplam iş ne kadar sürer diye. Ancak düzenli çalışıp 3 günde bitecek iş için, hiç mola vermeden çalışarak ne kadar süreceğini hesaplayacaksın. Mesela 18 saat mi çıktı hesapta. Deadline'a 22 saat kala işe başla, hayvan gibi çalışarak işi bitir. Yine ertelemiş sayılırsın belki, ama en azından önceki günlerde o işi yapmak için oturup boş boş vaktini harcamak yerine başka şeylerle vaktini değerlendirmiş olursun. O göt sıkışması başlayana kadar o ileride yapacağın işle ilgili kendini boşa meşgul etmezsin.

--- o ---

İki yöntemde de işin ne kadar süreceğini en başta net bir şekilde hesap edebilmen kritik.

Tüm bunları, uzun süren işlerle ilgili yazdım bu arada. Bir saatlik bir işi oyalamanın çaresi farklı olabilir.
  • long live rock n roll  (02.02.17 15:56:39)
  • orpheus  (02.02.17 16:13:10)