" Nakî' " kelimesini Türkçeye nasıl aktarabiliriz? Bitki çıkmış su demek.

Anlamı şu:

نقیع naqīʻ
A نقیع naqīʻ: A well overflowing with water. || An infusion. || Standing water. || Wine made of steeped grapes, raisins, or dates without boiling. || Cooled milk for drinking. || Clamour, loud voice.

Türkçesi şu, bir bitkiyi suda bekletiyorsunuz, kuvveti suya çıkınca o su naki oluyor. Türkçeye bunu çay, demleme vb. bir şekilde çevirmek mümkün ama olayı tam karşılamıyor. Türkiyede bu uygulama için bir isim var mı?

Demlemek en yakın ifade.

  • yaren  (02.02.17 00:44:30)
Demlendirmek, dinlendirmek de okur.

  • yaren  (02.02.17 00:44:42)
Aromatik su, bitkisel özlü su olabilir mi ?.

  • Euxinos007  (02.02.17 00:53:06)
özünü bırakmak, salmak.

  • o kadar da degil aga  (02.02.17 01:15:38)
bence en mantıklısı mesela bahsi geçen bitki nane ise nane çayı demek. illa naki kelimesi kullanılmalıysa bir şekilde açıklayıp daha sonra naki diye bahsedilebilir o sıvıdan.

  • who cares wins  (02.02.17 02:06:48)