Alıntıdan alıntı

İki sorum var.

1- Ali bir şey yazdı. Mehmet de Ali'nin eserini kaynak göstererek bu bilgiyi kullandı. Cevat da Mehmet'in eserini okurken bu bilgiyi aldı ve "Ali..., aktaran Mehmet..." diye kaynak gösterdi. Reşit de Cevat'ın kitabını okurken bunu gördü. Şimdi Reşit dipnota ne yazacak? Ali>Mehmet>Cevat üçlüsünün tamamını anması mı gerekiyor. Yoksa ilk kaynak ile kendi okuduğu kaynağı anıp aradakileri atlaması mı gerekiyor?

Hattâ böyle 20 kişilik bir zincir oluştu diyelim. 20'nci kişi de Yahya. Şimdi bu Yahya aktaranların tamamını tek tek sayacak mı?

2- Aynı senaryo geçerli. Ali yazıyor. Mehmet ondan alıyor. Ben de Mehmet'in kitabını okurken dikkatimi çeken bu bilgiyi alıyorum. "Ali..., aktaran Mehmet..." diye kaynak gösteriyorum. Fakat sonradan anlaşılıyor ki Ali'nin eserinde böyle bir bilgi yokmuş. Mehmet sallamış yâni. Şimdi neticede benim yayınımda kullandığım bilgi sahte. Burada bilimsel açıdan ben suçlu ve ayıplanması gereken kişi miyim? Yoksa "Ben nereden bileyim Mehmet'in götünden uydurduğunu?" dersem haklı olur muyum?

Her zaman esas olan birinci kaynaga gitmektir. Birinci kaynaka gidilemedigi durumlarda ikinci kaynaktan aktarilir. 2. kaynaga da gidilemiyorsa 3. kaynaktan ben sahsen alinti yapmam, o kadar aktarmada bir seyler kaybolmus olabilir. Adam direkt cumleyi copy-paste yapmadiysa yanlis aktarmis olma ihtimali yuksek. Dedigin senaryoyla hic karsilasmadigim gibi, simdiye kadar birinci kaynaga ulasamadigim da olmadi.

Ikinci sorunun cevabi da "ben napayim, adam yanlis aktarmis" diye cevap verse biri, "birinci kaynaga ulassaydin kardesim" derim, hos gormem. Yani haksiz olursun. Kaynak Orhun Yazitlari doneminden kalmadiysa ulasmaya calismani oneririm. Ulasamiyorsan ve cok onemli bir kaynak degilse kullanma. Ulasamiyorsan ve cok onemliyse, ne yap ne et ilk aktaran kaynagi bul.
  • evrim halkasi  (31.01.17 03:33:17)
Onemli olan asil kaynaga ulasip onu belirtmelisniz. Ama silsile yoluyla alinti varsa kimden aldıysaniz onun adi yani en son kim de kalsiysa cunku gidip te siz o bilgiyi kaynaktan almadiniz
... Alan birinden aldiniz ama o adamin kaynagi g*tuyse o ayri zaten sacma sapan seyleri kaynak vermekte mantik yok ki mesela wiki ya da sacma bir dergi bla bla

  • qobel  (31.01.17 04:53:53)
evrim halkası +1

Ben yüksek lisans tezimde ikinci kaynaktan alıntı yapmıştım, hocam savunmaya girmeden asıl kaynağa ulaşmamı istedi. biraz zor oldu ama ulaştım sonuçta.

ikinci soru için, resmi olarak sıkıntı sizde olmayabilir, bir sorun yaşamayabilirsiniz belki fakat hem etik bakımından hem de profesyonellik bakımından suçlanabilirsiniz.
  • mezarkabul  (01.02.17 11:12:09)