uluslararası ilişkiler vs hukuk

ailede hukukçu yok diye ui bölümünü seçtim ingilizce eğitim veren bi okulda okuduk bitirdik lakin kazın ayağı öyle değilmiş. kpss alan bilgisi diye bi halt varmış ben hukuku okuyabilirdim belki dilim olmazdı ama yapabilirdim puanım da tutuyordu şimdi ben kpss yerine hakimlik savcılık veya sadece hukuk mezunlarına özel sınavlara girsem daha mı rahat ederdim diye düşünmüyor değilim. ben avukat olarak kalıp hiçbişey yapamamaktan korktuğum için hukuk yazmadım. ama sanki alternatifleri iibf mezunundan daha fazla gibi.

yani?

  • m e b  (31.01.17 01:40:22)
yani devlete girmek zormuş üniversite işe yaramıyor hukuk okusam üninin önemi olmadığı gibi hakim savcı olmak bile a grubu kadroya atanmaktan daha mı kolay olurdu onu soruyorum.

  • qazedcsrfvtyhngujmkol  (31.01.17 01:45:20)
Ki a grubu alımlarda dahi kurumlara avukat alımı arttı. Ayrıca btk nın son ilanında iibf den 5 uzman alınırken hukuk mezunu 20 uzman alınıyor. Allah iibf lilere yardım etsin :(

  • 1965  (31.01.17 01:59:24)
@qazed

Iibf okurken tek amacin devlete girmek miydi?
  • kuehles blondes  (31.01.17 02:07:36)
@kuhle hemen hemen öyleydi qandırıldık :( sırf bu yüzden düşmanım babama.

  • qazedcsrfvtyhngujmkol  (31.01.17 02:09:38)
amaç memur olmaksa hukuk okumak daha mantıklı çünkü hukuk okuyanların çoğu kpss'ye bile girmiyor. ui okuyanların %95'i giriyordur belki çünkü başka iş imkanı çok geniş değil. yılda 700-800 kişinin mezun olduğu bir hukuk fakültesinde son sınıfım, şu ana kadar 1 kişiyle bile karşılaşmadım hayaline ulaşmak için kpss'ye girecek olan. kpss hukuk kadrolarında ateşli bir rekabet olduğunu sanmıyorum yani. neyse olan olmuş, zamanı geri alamıyoruz.

  • signore  (31.01.17 09:27:55)
İibf pismanliktir, bunlarin en buyugude uluslararasi iliskilerdir, puani yuksek ici bostur, zamaninda istanbul ve marmara hukuka girecek puanim varken gittim angut gibi vakiflardan birine burslu girdim uls ilsk bolumune, halt ettim.. Simdilerde boktan bir iste surunuyorum ve onu bulmak icin de epey surundum,
Ha bunu niye yaziyorum, bizi kimse uyarmadi, baskasi yanmasin diye..

  • alttaraf  (31.01.17 10:30:00)
gecmis gecmistir. amacin devlete girmekse o sekilde odaklan konuya. ui guzel bolum. ama sana net bir meslek sunmadigi icin kafa karistirici. ozel sektor dusunseydin araci kurumlara, yatirimci iliskileri departmanlarina fln basvur diyecektim. ya da denetim departmanlari. bu arada devlete girmek de eskisinden daha kolay saniyorum. herkesi fetocu diye sutladiklari icin kadrolarda cok acik var. cop puanlarla ataniyor insanlar.

  • jimicik  (31.01.17 10:41:47)
+70 hatta +80 yds varsa zor olmaz girmen. seneye bomba alımlar olucak. vaktini iyi değerlendir.

  • vayezikhan  (31.01.17 11:42:08)
hakim savcı olmak sandığınız kadar kolay değil. a grubuna da aynı oranda çalışmayla atanabilirsiniz.

  • rusyalı kozmonot  (31.01.17 13:46:16 ~ 16:11:44)
ankarada dayın yoksa hakim savcılığın yanından bile geçemezsin. çok kolay değil sınavını geçtim işin psikolojik ve torpil boyutu var.
ha ankarada dayınız varsa çok kolay gelebilir bilemem.

  • cabiday  (31.01.17 13:57:02)