domain transferi ve ucuz hosting

geçen sene godaddy üzerinden bir domain ve ucuz bir wordpress hosting almıştım. pek de kullanmadım. ama alan adını kaybetmek istemiyorum.

şimdi yenileme vakti gelince go daddy çok daha yüksek fiyatlar çıkartıyor.
ben bu alan adını kendimde tutmak için mutlaka bir hosting firması ile ilişkilendirmeli miyim ?

nerdeyse hiç trafiği olmayan word press tarzı basit bir hosting için uygun fiyatlı önerileriniz varsa o da olur.

hosting ayri domain ayri konular.
domain'i godaddy'den baska bir yere transfer edebilirsin. bu domain bir host ile iliskilendirilmis olmasi gerekmez.

domcomp.com dan tranfer ucretlerine gore yabanci siteleri gorebilirsin
  • jedilance  (28.01.17 23:06:36)
transfer edeceğim yer bir transfer ücreti istiyor, anladığım kadarıyla yenilemeyi de bu transfer ettiğim yerde yapmalıyım ?

hostingi ayrı tutuyorum. digitalocean'da biraz kredim var belki oradan bir vps ile yaparım diye düşünüyorum.
  • orpheus  (28.01.17 23:17:01 ~ 23:26:01)
transfer tecrubem olmadi hic, ama guzel soru, transfer edildiginde yeni yer 1 sene uzatmis mi oluyor yoksa eski deadline ozelligini koruyor mu bakmak lazim; uykum olmasa bakardim simdi ^^

  • jedilance  (29.01.17 01:43:35)
domain transferlerinde, transfer ücretine 1 yıllık süre uzatma dahil oluyor. tüm büyük, adı bilinen firmalarda bu böyle en azından benim denk geldiğim. adı, sanı duyulmamışlara domainizi emanet etmeyin zaten. transfer için natro'yu kullanabilirsin domainlerde. transfer ücreti 7$ olması lazım, buna dediğim gibi 1 yıllık süre de dahil. çok über bir kampanya olmadığı sürece iyi fiyattır transfer için 7$. bazen müşteri çekmek adına firmalar 1-2$ yapabiliyor ancak sonra yenileme ücretlerinden geçirebiliyorlar, yine natroda 8,5$ yıllardır yenileme ücreti. her yıl transfer ederim dersen de bu yeni müşteriye 1-2$ transfer ücreti olaylarından devam edebilirsin bir kaç yıl.

hosting konusunda ise natro dahil türk firmalarına hiç bakıp da zamanını harcama bile, rezaletler tek kelimeyle. godaddy'nin en tırt paketi bile bunların paketlerinden iyidir ki godaddy'yi de çok sevdiğim söylenemez.

bir de domain nasıl transfer edilir konulu bir iki makale okumakta fayda var, domain transfer kilidi kaldırma, domain authentication kodu alma, transfer onayı vs. bir takım işlemler var 3-4 tane çünkü yapılması gereken.

bir de son olarak, domain ile hosting ayrı şeyler jedilance'in dediği gibi. eğer bir websitesi vs. yayında olmayacaksa sadece domaini elinde tutabilirsin, bir yere bağlanmasına gerek yok böyle bir durumda.
  • deluhathol  (29.01.17 04:01:44)
transfer kilidi açma auth. kodu alma vs onları yaptım zaten. sadece çok uzun zamandır domain konusunda bir şey yapmadığım için sistem nasıl işliyor bilmiyordum.

benim zamanımda bir tek network solutions vardı orada kayıt edilir ve dns ayarlar kullanırdık. anladığım kadarıyla şimdi bu com domain verme ve kayıt tutma yetkisi birçok firmaya verilmiş.
  • orpheus  (29.01.17 04:57:02)