Araç Ruhsatını Araçta Bırakıyor Musunuz?

Araç ruhsatını araçta bırakıyor musunuz? Bugün bir arkadaşım uyardı ve ruhsatı arabada bırakmamamı tembihledi, açıkçası bir de onun hamallığını yapmak bana gereksiz geldi. Cidden araç ruhsatını yanınızda mı taşıyorsunuz? Bunu destekleyen hukuki bir şey var mı cidden?

benim hep araçta durur. her seferinde indir çıkar hem zor iş hem kaybolur.

  • biergarten  (28.01.17 15:50:39)
şirket araçlarınınkini araçta bırakmıyoruz. akşam biri götürecekse veya yola çıkılacaksa veriyoruz.

evdeki araç kışın genelde yattığu için yine araçta bırakmıyoruz. yazın arabada duruyor.
  • elorelia  (28.01.17 15:52:59)
Hep arabada. Onun yeri orası :D sadece motosikletinkinin fotoğrafını çektim onu evde tutuyorum. Soran olursa foto gösteriyorum itiraz ederse plakadan sorgula diyorum.

  • vassal  (28.01.17 15:54:41)
ruhsatın aracın dışında bir yerde kaybolması ihtimali, aracın çalınması ihtimalinden daha fazla. çalınsa bile araç hakkında çalıntı ihbarında bulunulacak, bir polis çevirmesinden öylece çıkıp gidemez. polis çevirmezse zaten ruhsatın olup olmaması fark etmez.

hadi insan evhamlı olur ama en azından bunu mantığa oturtman gerekir.
  • zgrydn  (28.01.17 15:57:59)
ruhsati aracta birakmam bende hic bir zaman. tanidiklarimin cogu da oyle

  • kamyonsans  (28.01.17 16:03:44)
Ruhsat arabada kalır her zaman, önceden eve götürürdüm artık uğraşmıyorum.

  • England  (28.01.17 16:06:50)
Kesinlikle araçta bırakmam.

  • teknikekip  (28.01.17 16:11:35)
Ruhsatı arabada bırakmamak eskiden gelen bir alışkanlık. Aracın sahipliğinin tek kanıtı ruhsat olduğu dönemlerden. Bu sebeple, eskiden araç ruhsatiyla beraber çalınmışsa haberleşme imkanlarının kısıtlı olması sebebiyle yakalamak çok zor oluyormuş. Ama çalan kişi ruhsat gösteremezse yakalanıyormuş. Bu da 50 yaş üzeri insanlarda ruhsatı yanında taşıma alışkanlığı şeklinde kendini gösteriyor. Haliyle o da çocuklarına küçük yaşlardan itibaren ruhsatı arabada bırakmaması gerektiğini tembihliyor, böyle böyle sürüp gidiyor.

Günümüzde aracın ruhsatla beraber ya da ruhsatsız çalınması arasında bir fark yok. Siz zaten çalıntı araç ihbarında bulunduğunuz anda çevirmeye girerse aracınız ruhsatlı ya da ruhsatsız olmasına bakılmaksızın çekiliyor.

Ancak ruhsatı araçta bulundurmamanin bazı dezavantajları var. Evde unutursanız ceza yiyebilirsiniz. Başka bir yerde kaybetmeniz durumda hem tekrar çıkartmak için uğraşıp yorulursunuz hem de bir sürü masrafa girersiniz durduk yere.

Bu sebeple ben her zaman torpido gözünde tutarım ruhsatı. Tek dikkat ettiğim, yazın sıcaktan etkilenip mürekkebinin dağılmaması.

(Şirket araçları için farklı gerekçeler olabilir, onları bilemiyorum.)
  • md11  (28.01.17 16:13:50 ~ 16:15:06)
ruhsatın yeri arabadır. evde unutup çevirmeye girerseniz görürsünüz evde bırakmayı :)

  • cekilmis gayfe  (28.01.17 17:01:00)
ki$in montumun cebinde tasiyorum surekli. yazin ise evin anahtarlarini unutmamak gibi bir aliskanlik haline geliyor, beraber tasiyorum.

  • jedilance  (28.01.17 17:45:23)
@md11+1 Çok güzel ozetlemis.

Babalarimizdan aliskanlik. Kucukken, arabayi park ettikten sonra teybin kafasini soker, ruhsatida guneslikteki yerinden alir, evde vestiyerdeki yerine koyardi arabanin anahtariyla birlikte. Bizde onu devam ettiriyoruz :)

Evde yeri sabit olunca da anahtari alirken unutmuyo insan zaten. Ama genelde yasitlarim pek umursamiyo kolcakta yada torpido da birakiyolar..
  • bir3iki7  (28.01.17 17:59:28)
Hep arabada bizimki.

  • hayde bre  (28.01.17 19:26:29)
ben arabada bırakıyordum sürekli, illa tutturuyorlar al diye. yahu ben araç çalıntı ihbarı yapsam sanki adam ruhsatı gösterip geçecek.
ne bileyim, alıyorum yine de artık.

  • suq  (28.01.17 23:49:45)