Skt tarihleri hakkinda

Bir eczacı arkadaşım ilaçların son kullanma tarihlerinde opsiyon vardır demişti. Siz ne düşünüyorsunuz ilacın etken maddesinin etkisi azalabilir tamam. Ilaçta risk almayalım ama kozmetikler iyi şartlarda korunduysa ki içlerinde tonla preservative madde var bir süre daha kulanilmaz mi? Tarihi biraz geçti diye hemen atmak? Tüketim toplumu algısı skt üzerinden çok başarılı bir şekilde olusturuluyor gibi.

ilaç olan kremlerde skt sorun olmaz demişti aile büyükleri, lakin kesin bilgi değildir, ilaçlarda skt ne derece önemli bilemiyorum

  • bonjurkes  (27.01.17 18:13:24)
bence kimyasal maddeleri sktleri geçtiği gibi bertaraf etmek en mantıklısı.

  • divanyayi  (27.01.17 18:15:23)
Doktor akrabamız ilaçların ek olarak +6 ay ekleniyor ama sen yine de kullanma demişti :)

  • teknikekip  (27.01.17 18:21:39)
Bazı ilaçları kullanmamak lazım ama onların içinde kesin olarak yazar veya alırken söylerler. Tetrasiklin türü antibiyotikler iyi koşullarda saklanmalıdır ve tarihi geçtiğinde alınmamalıdır mesela. Zararlıdır. Bazı antibiyotikli kremler de etkisini çabucak kaybederler. Bunlar dışında çoğu ilaç nemlenmemiş, ambalajı yırtılmamış, çok sıcakta veya soğukta kalmamışsa birkaç ay daha idare eder. Ben son kullanma tarihi 2 seneden fazla geçen ilaçları bile içmiştim. Ölmedim ama pek bir işe de yaramadılar. 6 ay falan geçmişse çoğu ilacı kullanırım.

Kozmetiklerde bu parabenler kullanılmayınca dayanıklılık da azaldı. Koruyucular o kadar fazla değil. Parmaklıyorsanız bir sürü şey üreyebilir ama açık yaraya, göze, burna, ağza sürmedikten sonra bir şey olmaz. Tüp kremse hiç dert etmiyorum. Yapıları değiştiyse atıyorum. Maskaraları ve krem göz farlarını atıyorum bir tek.
  • Lim5  (27.01.17 18:40:30)
Arkadaşın haklı, ben de fakültede hocalardan çok duyduğumu hatırlıyorum bunu. Ama tabii bütün ilaçlar için geçerli değil bu. Gerçekten o tarihten sonra kullanılmaması gereken bir grup ilaç da var.

  • ms brownstone  (27.01.17 18:52:20)
Amerikan ordusu geçen yıl tüm birliklere ilaçların son kullanma tarihlerine eklenebilecek süre şeklinde bir liste yayınlayarak bilmem kaç milyon dolar tasarruf etmişti. Ama ilacına ve saklama koşullarına göre değişiyor kafanıza göre kullanmayın.

  • creepy  (27.01.17 19:00:13)
Annem eczaciydi. Skt gecmis ilaclari 6 aya kadar kullanabilirsin derdi. Yine de cok pahali ve ulasilmasi zor bir ilac degilse risk almamakta fayda var.

  • perkele  (27.01.17 19:17:21)