Ahsap islemek icin 3 eksenli 50x70 cnc router almak istesek

1- gurultu ve titresim sagi solu rahatsiz eder mi? (diyelim ki bir apartmanin en altindayiz ya da en ustundeyiz.)
2- bu boyda fiyat/performansi yuksek urunler ureten markalar var mi? (Varsa model tavsiyeleriniz nelerdir?)
3- CNC tezgahta A'dan Z'ye calismayi ogrenmek icin kurs, egitim, staj imkanlari nasildir?
4- tavsiyeleriniz var mi?(su markalardan uzak durun, yalitim yaptirmak bir ise yaramaz... vs gib)

Stajdayken tornanın çalışmaya başladığını fabrikanın bir ucundan hissediyordum. Buradaki titreşim uzun vadede binanın temeline bile zarar verebilir. İnşaatlar genelde statik zorlanmalar dikkate alınarak yapılıyor. Tornanın sürekli çalışması dinamik zorlanmaya neden olur. Kısaca apartmanda torna kullanmak pek mantıklı değil.

Yaşadığım ilde ücretsiz CAD/CAM kursları var ama bu işin pratiği çok farklı bir olay. Tecrübeli birini işe alırsanız daha iyi olur.
  • dissendium  (27.01.17 00:21:56)
önce bundan yaptır: www.knaufinsulation.com.tr

  • perloneth  (27.01.17 00:37:29)
CNC dediysem çok da büyük değil ya. su vidyodaki kadar: www.youtube.com

  • idexo  (27.01.17 00:40:58)
Videodaki küçükmüş ya. Benim dediğim torna 3 metreydi. Videodakiyse olabilir. Zaten videodaki şey torna değil.

  • dissendium  (27.01.17 00:47:49 ~ 00:48:24)
1- ahşap için düzgün yalıtımla rahatsız etmez apartmanı.

3- çıraktan yetişmek diye bir şey yok cnc olacağı için nümerik kontrol kolaylıkla öğrenilebilir.
  • goodz  (27.01.17 01:07:29)
Torna degilse benim hatam. Freze mi deniyor bunlara? Router demek istemedigim icin torna demistim : )

  • idexo  (27.01.17 01:12:49)
Freze de değil. CNC Router bu. :)

  • dissendium  (27.01.17 01:24:20)
eğer yapmak istediğin sadece kesimse (bu arkadaş başka pek işe yaramaz gibi duruyor) lazer tezgah bakabilirsin. bu boyutlarda bir lazer tezgah gayet sessiz çalışır.

  • babilbaligi  (27.01.17 10:07:36)
daha once lazer ve 3d yazicilara bakiyordum. sonra bu router'larin daha cok imkan sunduguna karar verdim. kalin ahsabi ve hatta metali isleyebiliyorlar ve sagini solunu da duzeltebiliyorlar. o yuzden onceligim router. bununla beraber bazi urunler goruyorum motor yerine lazer ya da 3d yazici kafasi takilabiliyor. bunlarin sikintilari endustriyel degil hobi amacli uretiliyor olmalari. o yuzden herhangi bir problemde parca sikintisi cekerim diye dusunuyorum. ayrica dayanikli ve stabil de gorunmuyorlar. ote yandan bu 3 eksenli routerlarla ikinci bir DIY router bile yapilabilir : )

bana basit, saglam ve istikrarli bir alet lazim. bunu en ekonomik nasil bulurum diye arastiriyorum.
  • idexo  (27.01.17 12:42:14)