Evde yoğurt yapmak

Yoğurdu kendim yapmaya karar verdim ama büyük bir sorunum var. Ev yapımı yoğurt ve taze süt lazım. İkisi de yok. Hazır yoğurt ve sütten de olmaz deniyor. Günlük süt alırım diye düşündüm ama maya için kullanacağım ev yoğurdunu nereden bulucam?

hazır yoğurttan yapılan yoğurt krema gibi oluyor, bal gibi sünüyor! hatta şekerli oluyor. ben yiyemedim. bir kaç kez mayalayınca düzelir dediler. denemedim.

ikinci yol ise nohut ile mayalamak. internetten bulabilirsiniz nasıl olacağını.

günlük süt konusunda bilgi sahibi değilim, denemek lazım.
  • dahinnotha  (23.01.17 16:53:05 ~ 16:53:37)
Hazır yoğurt ve sütten oluyor ama lezzetinden çok memnun kalmazsın.

Organik diye satılan minik yoğurtlar var ondan alabilirsin Migros'tan, ha bir de günlük süt alırsın. Gayet oluyor ben yaptım oldu :)

Edit: İstanbul'daysan Şişli Camii'nin orda bi market vardı. Çok güzel yoğurdu vardı. Bi arkadaş maya olarak onu kullanıyor 3 yıl oldu bozulmadı.
  • lcha  (23.01.17 16:53:23 ~ 16:54:20)
Kefir ile de yapılıyor ama nasıl oluyor tadı bilmiyorum.

  • arockm  (23.01.17 16:56:25)
biz sütü "gönenli peynircim"'den alıyoruz. yapa yapa mayayı da kendimiz oturttuk ama gönenli maya da satıyor. civarınızda varsa bir sorun.

  • orange coffee  (23.01.17 16:58:38)
Komşulardan isteyebilirsiniz bence, en kolay yol. Yarım çay bardağı isteseniz kafi.

  • kaymaktutmayansicaksut  (23.01.17 16:59:05)
Eskişehirdeyim. Tüm komşularım öğrenci. Böyle bişey istesem kahkaha atarlar herhalde :)

  • tuborg yesili  (23.01.17 17:03:06)
Marketlerde satiliyor yogurt mayasi. Ne kadar iyi oluyordur bilemem.

  • sckxyss  (23.01.17 17:12:06)
illa ki şarkuteri vardır eskişehirde. onlarda günlük ham süt de satılıyordur. hem mayayı hem de sütü onlardan temin edebilirsin.

biz öyle yapıyoruz istanbulda.
  • teritori  (23.01.17 17:14:02)
gunluk sut + mis hazir yogurt = tatlimsi, sevmedim
gunluk sut + marketten ama guzel yogurt (organik bilmemne) = gayet guzel tadi
bidonda cig sut + yukardaki yogurttan bir kasik = ayni lezzet (iyi yani)

yani gunluk sut ve marketten alacagin iyi bir yogurtla gayet guzel bir yogurt yapabilirsin. illa cig sut dersen yok demissin ama kesin vardir o, her yere sormamissindir. yufka, ataturk orman ciftligi urunleri vs. satan dukkanlara bir sor. ama cigsutsuz de olur.

maya yogurdu olarak manda yogurdu kullanirsan daha kivamli bir yogurdun olur.

ayrica inek sutuyle manda yogurdunu maya olarak kullanabilirsin. illa manda sutune gerek yok.

en onemli is sicaklik. 42-45 dereceyi tutturcan. bende termometre var.
tr.aliexpress.com
  • jimicik  (23.01.17 17:23:10)
eskişehir'deyseniz günlük sütü rahatlıkla bulabilirsiniz.
bizim sokağa her sabah 10 gibi sütçü geliyor (kırım caddesi), bakkalara da bırakıyor(lardı).

bir kaç sütçünün numarası var bende. evde olduğumda size iletirim.
  • dahinnotha  (23.01.17 18:00:41 ~ 18:04:38)
Migros maya satıyor ondan al. Büyüyo gibi bir şeydi adı ben de ondan kullanıyorum. Şok tamsayılar mayayı kullandım ama çok beğenmedim .

  • fasulyek  (23.01.17 23:48:52)
Biz sek günlük süt ve sütaşın kaymaklı yoğurdundan yapıyoruz çok seviyoruz lezzetini. Kıvamı da baya katı oluyor hatta. Ekşi yoğurt sevmiyorum ben o yüzden de çok hoşuma gidiyor.

  • muslugubozukhayrat  (24.01.17 00:01:47)
Migrosun mayasından aldım akşam. Ama olmadı beceremedim :(

  • tuborg yesili  (24.01.17 08:09:47)
aoç nin yoğurt setleri var hocam. yada sadece yoğurt mayası satıyorlar. eskişehirde rahat bulursun.

  • sarlatan  (24.01.17 08:47:42)
su tarifi uygulayabilirsin.
www.yemekmutfak.com

bu sut olur:
www.sanalmarket.com.tr

bu yogurttan da bir yemek kasigi maya olarak kullanin.
www.sanalmarket.com.tr

*yogurt oda sicakliginda olsun mayalarken.
*sutu kaynatmana gerek yok. 45derece olsun.
*guzelce sardiktan sonra sabirli ol. 3bucuk saat hic acma. actiktan sonra biraz da acik kalsin. sonra dolaba al ve 24 saat hic elleme.
*kavanoz kapagini kapatirken pecete koyarsan iyi olur. fazla suyu emer. yogurt az sulanir.
  • jimicik  (24.01.17 09:36:27)
ben özellikle probiyotik yoğurt istediğim için hazır maya ile yapıyorum, sonra o yoğurttan üç defa daha mayalayabiliyorum. sonra yeniden hazır toz maya.

maya olara;
www.yaylamaya.com

süt olarak;
tiresutkoop.org

migroslarda satılan danem marka mayalarda çok iyi ama o mayayı 6 saat kadar bekletmek gerekiyor, iş çıkışı eve gdince o süreyi ayarlayamıyorum. yayla maya sadece yarım saat bekliyor, şok marketlerde çok rahat buluyorum.

bunlarla uğraşmak istemiyorsan komşudan istemek en güzeli, hiç gülmezler tersine sevinirler. ben olsam sevinirdim yani ne güzel öğrenci üşenmiyor yoğurt yapıyor diye :).
  • Phoebe  (24.01.17 10:23:45)
Ben öğrenci değilim komşularım öğrenci :)

  • tuborg yesili  (24.01.17 11:27:45)
nohutla mayalama yöntemi duydum bi araştırın isterseniz ama denemedim herzaman evde maya olur :D

hayrına maya paylaşacak birini bulsanızda olur :D
  • ferrarimizolaydisatardik  (24.01.17 11:36:44)
pahalı demezsen ben ankaradayken şurayı denemiştim ve güzeldi.
süt alana yoğurt mayası hediye ediyorlar; www.hasanbey.com

eskişehir'e taşındıktan sonra hiç sipariş vermedim. sanırım gönderiyorlar buraya da.
  • kayranin kedisi  (24.01.17 14:16:31)
buradan süt söylerebilirsiniz;
www.facebook.com

ne güzel facebook sayfası yapmışlar:) çok sempatik geldi.
bir çay kaşığı yoğurda ihtiyacınız var. bence bu kişilerden isterseniz getirirler:)
  • dahinnotha  (24.01.17 20:54:54 ~ 21:23:40)