schengen ülkeleri arası tren veya otobüsle geçiş

bunun prosedürü var mı? şehir değiştirir gibi mi ekstra bir olayı var mı? mevcut mülteci olaylarından dolayı kontrolleri sıkılaştırmışlar diye duyduk.

Doğru duymuşsunuz, 2 senede çok büyük değişiklik gösterdi bu uygulamalar. Örneğin iki sene önce Malmö(isveç)-Kopenhag(Danimarka) arasında normal banliyo trenine biner gibi binip git gel yapıyordunuz, 100 kere binmiş olabilirim bu trene ve hiç bir kontrol olmadı. Bu yaz aynı güzergahı başka bir tren rayına taşıyıp o hattın girişine pasaport kontrol bölümü koydular, Danimarka çıkışında bir kez polis kontrolü oluyor, İsveç sınırından geçildikten sonra trene polis girip tek tek pasaportlara bakıp neden geldiniz ne kadar kalıcaksınız gibi sorular soruyor. Gerekli evraklarınız varsa hiç bir sorun yaşamıyorsunuz ama 20 dakikalık tren yolculuğu trenin kalabalıklığına göre 1 saate kadar çıkıyor ve tatsız bir his öyle sorguya çekilmek tabii. İyi yolculuklar, bol şans!

  • norwegianformula  (21.01.17 16:57:03)
Trende calisan biri olarak hemen cevap veriyim :D

Bu aralar bolca avusturya-italya,
Italya-almanya, italya-avusturya, almanya-avusturya yaptim.

Sonuc: italya - avusturya arasinda hep kontrol vardi, (4 sene once de) simdi yine var. ama trende gecikmeye vb sebep olmuyor bu. Sinirda polisler biniyor, treni geziyorlar. O arada tren sinirda normal sekilde bekliyor (bekleme sebebi avusturya italya arasindaki elektrik farki. Bunun ayarlanmasi lazim) birkac durak sonra polisler iniyor.

Almanya - avusturya arasi da ayni sekilde. Ama mesela daha 4-5 gun once salzburgda polis bizim trende birini buldu, onu kovaladi/aradi derken 15 dk gecikmeli kalktik.

Genel olarak polis kontrolu beklenmiyor, polis supheli gordugune soruyor ya da yakaliyor. (Tam italyaya girecekken bir multeci yakaladilar mesela, trene binmeye calisirken)
  • kuehles blondes  (21.01.17 18:10:27)